הצטרפו אלינו!

המצע שלנו

צעירים

שמים את הצעירים בראש סדר העדיפויות הלאומי
הצעירים בישראל מסיימים תיכון, משרתים בצבא ובשירות הלאומי, נרשמים באחוזים יפים לאוניברסיטאות ולמכללות, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מיסים. ועדיין, אלו הממלאים את כל חובותיהם כלפי המדינה אינם מצליחים לגמור את החודש בכבוד. הבעיה המרכזית היא שנדמה שלאיש בממשלה הנוכחית לא ממש אכפת. נדמה שאיש שם אינו שואל את עצמו: מה צריך להיות פה בעוד חמש שנים? הממשלה מתעסקת בעיקר בעצמה ובעסקנים המקיפים אותה ולא בעתיד של הצעירים במדינת ישראל. הצעירים הם הכוח המניע של החברה והכלכלה בישראל והם שיקבעו את פניה של ישראל בשנים הבאות. הם המנוע המרכזי התורם לצמיחת המשק בהיבטים כלכליים, חינוכיים, חברתיים, אקדמיים וציבורים. הצעירים הם העתיד.


יש בישראל תחושה מטרידה שאי אפשר להצליח בלי קשרים, שתמיד יגיע "ההוא שמכיר את ההיא" ויעקוף אותנו. "יש עתיד" תמשיך להיות המצפן הערכי בפוליטיקה הישראלית, תציב ותיישם סטנדרטים המתעדפים את המקצועי על פני הפוליטי ותנקה את הפוליטיקה הישראלית משחיתות. אנחנו מתחייבים לפעול ליצירת סביבה שבה כל אחת ואחד מקבלים את הכלים כדי לייצר שוויון הזדמנויות אמיתי שיאפשר לכל צעירה ולכל צעיר לפרוץ את תקרת הזכוכית שלהם ולמצות את הפוטנציאל הגלום בהם.

"יש עתיד" מחויבת לרווחתו ולשגשוגו של דור העתיד: השכלה גבוהה, פרנסה, דיור, ביטחון אישי ורווחה כלכלית, זאת לצד עתיד ואופק משמעותי. גיבשנו תוכניות עבודה שתספקנה מענה לאומי כולל, מערכתי ומקיף לצורכי הצעירים שיחזקו אותם ויבטיחו הזדמנות שווה.

נשלב צעירים במוקדי קבלות ההחלטות למתן מענה לצורכיהם מתוך הבנה ותיאום לנוכח התנודות בחברה הישראלית ולנוכח השפעתן על הנושאים המרכזיים המטרידים את כלל שכבות האוכלוסייה הצעירה: בני נוער, חיילים, חיילים משוחררים, סטודנטים, מילואימניקים והורים צעירים. נעודד מעורבות חברתית ואקטיביזם של ציבור הצעירים בתחומים השונים ונפעל לקידום מדיניות של שילובם במרחבים הפוליטיים והממסדיים.

נחזיר את מועצת הדורות הבאים בכנסת, שתפעל בשיתוף ארגוני הצעירים במדינה. מועצת הדורות הבאים תהיה גוף מייעץ לכל חקיקה הנוגעת לצעירים או לחקיקה בעלת השפעות ארוכות טווח על האוכלוסייה, על האדמה על הנכסים של מדינת ישראל.

"יש עתיד" תפעל לחיזוק הקשר בין ההשכלה הגבוהה לתעסוקה ולמגורים מתוך הכרה שהחיבור בין שלושת הנושאים הללו מהווה את מנוף הצמיחה האישי והמשפחתי לביטחון האישי והקהילתי ולעתיד בטוח. היכולת של צעיר ללמוד מקצוע ולרכוש השכלה עם אופק תעסוקתי ולשלב הקמת משפחה ומגורים מותאמים הם הבסיס לקיום חברה איתנה וחזקה.


חוק השוויון בנטל
כולם צריכים לשרת את המדינה – בשירות צבאי, לאומי או אזרחי. בג"ץ קיבל את עמדת "יש עתיד" בנושא, ואנחנו לא נרפה – עד שיעבור חוק הגיוס של "יש עתיד" המסדיר את גיוס החרדים.
החוק מטיל חובת התייצבות כללית ומחיל סנקציות פליליות על המשתמטים משירות ועל אי עמידה ביעדי הגיוס בשנה הקובעת; החוק קובע יעדי גיוס ברורים לשירות צבאי ואזרחי של הציבור החרדי העולים משנה לשנה.

"יש עתיד" הובילה לחקיקת פתרון לסוגיה החברתית המשמעותית והמפלגת ביותר בציבוריות הישראלית שבמשך 65 שנים לא הצליחו לטפל בה. ממשלות נפלו, קואליציות התפרקו ואותן מפלגות שיצאו נגד החוק היו אלו שברחו כל השנים מטיפול מהותי בבעיה. חוק השוויון בנטל מסדיר את חובת הגיוס לחילונים ולחרדים כאחד, על החובות ועל הזכויות הנגזרות ממנה. לא עוד חוק טל או מתווים זמניים ופרטניים כאלו ואחרים, אלא חוק אחד לכולם. ההסדר שגובש מתחשב בצורכי האוכלוסייה החרדית מחד גיסא, ומייצר לראשונה חוק אחד לכולם המטיל חובת גיוס גם על הציבור החרדי בישראל מאידך גיסא. מלבד החובה הבסיסית להגן על המדינה ולשרת אותה, המצב בשטח מוכיח כי חרדים שהתגייסו לצבא השתלבו מאוחר יותר בשוק העבודה. החוק מאפשר לאלפי חרדים להיכנס למעגל העבודה ולהפוך לאזרחים יצרניים. מדובר במנוף צמיחה אמיתי לכלכלת ישראל. החוק מנוסח בצורה אחראית, הדרגתית ומאוזנת, "יש עתיד" עמדה נחושה על עקרונותיה, גם לנוכח ניסיונות מתוך הקואליציה למסמס ולעקר את החוק.

דואגים ליום שאחרי השחרור מצה"ל – נרחיב משמעותית את ההכשרות הניתנות לחיילים במקצועות הטכנולוגיים ונכין אותם ליום שאחרי השחרור מהצבא. נוסף על כך, נמשיך את העלייה ההדרגתית והצודקת כל כך בשכרם של חיילי צה"ל המשרתים למען הגנת המדינה.

חיילים משוחררים ומילואימניקים – נפעל למען מתן הטבות לחיילים משוחררים ולמשרתי המילואים, בכלל זה הטבות מס לחיילים משוחררים ולסיוע לבעלי עסקים קטנים ובינוניים המשרתים במילואים.

צמצום פערים והגברת השוויון

הורות צעירה – "יש עתיד" תפעל לייצר סביבת תעסוקה תומכת הורות, כזו המאפשרת איזון בין היכולת להתפרנס ולהתפתח מקצועית ובין צורכי ההורות וגידול הילדים. נפעל להעברת האחריות על החינוך לגיל הרך (גיל 0–3) ממשרד הכלכלה למשרד החינוך ולהרחבת מעונות היום המפוקחים, בתוך כדי שיפור תנאיהם.

חיזוק הפריפריה החברתית והגיאוגרפית – "יש עתיד" פעלה ותמשיך לפעול לצמצום הפערים החברתיים העמוקים בישראל כדי לספק לכל אחת ואחד את הכלים הדרושים לו כדי לפרוץ את תקרת הזכוכית ולייצר לעצמו עתיד מבטיח. זאת על ידי עידוד יוזמות של צעירים לחיזוק הפריפריה החברתית והגיאוגרפית, על ידי הגדלת התמיכה בהתיישבות ערכית במסגרות שונות, כגון גרעינים וקהילות, על ידי מתן סיוע ממוקד לשכבות החלשות, בפרויקט לצמצום הפערים הדיגיטליים, במלגות סיוע לתלמידים ולחוקרים מהפריפריה ועוד.

עפים על החלומות שלנו

אנו מאמינים שהמפתח להצלחה הוא מציאת תעסוקה מותאמת, בעלת אופק משמעותי לקידום ולהתפתחות. הדרך הטובה ביותר להגדלת אפשרויות התעסוקה היא בעידוד הקמת עסקים קטנים ובינוניים, שהם חוט השדרה של הכלכלה והמשק בישראל. חדשנות וסטרט-אפים הם מנוע הצמיחה היעיל, המהיר והחשוב שיש במדינת ישראל. צריך לחבק אותם, ללוות אותם ולוודא שהם צומחים בקצב מהיר. חשוב גם לוודא שמרכזי היי-טק ויזמות ממשיכים לקום ולספק אלפי מקומות עבודה שווים דווקא בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל. "יש עתיד" תחדש את קרנות התמיכה בהיי-טק, תרחיב את פעילותה ואת תקציבה של הרשות הלאומית לחדשנות. זו גם הדרך הטובה ביותר להיאבק באבטלה, בעוני ובפערים חברתיים. התוכנית שלנו לקידומם תספק ליווי צמוד ומקצועי לכל הצעירים המעוניינים לפתוח עסק וגם הקצאה מיוחדת של ערבויות מדינה להלוואות שיינתנו לטובת צעירים עד גיל 30 הפותחים עסקים קטנים. יש להפוך את הפרוצדורה המסובכת של הקמת עסק לתהליך פשוט וידידותי, להקל את נטל המס המוטל על העסקים הקטנים והבינוניים, להסיר להם מהדרך מכשולים, חסמים, ובירוקרטיה מיותרת.

מרכז אחד לכולם – "יש עתיד" תפעל לכך שבכל אזור, ובמיוחד במקומות המרוחקים ממרכז הארץ, יוקם מרכז צעירים שיעמוד לרשות הצעירים. במרכזים יינתנו שירותים רחבים ואחידים אשר ישרתו את כ-ו-ל-ם: תיכוניסטים, חיילים משוחררים, סטודנטים, בוגרי תארים והורים צעירים. מרכזי הצעירים יכללו גם הכוון תעסוקתי המחובר למוסדות הלימוד האקדמיים שיספק ליווי משלב ההכוונה והענקת ההכשרה הנדרשת למקצועות השונים ועד להשמה ולעידוד מעסיקים לקלוט את העובדים החדשים. במרכז יקבלו המשתתפים מגוון שירותים שיסייעו להם להשתלב בעולם התעסוקה ובהם: אבחון והכוונה מקצועיים, סדנאות לכישורים נדרשים לשוק העבודה, ליווי בלימודים ובתעסוקה. נוסף על כך, יקבלו המשתתפים ייעוץ והכוונה ללימודים – הכשרה מקצועית, לימודים אקדמיים, שיעורי עזר ועוד. מרכזי ההכוונה יפעלו לעודד יזמות עצמאית ויספקו ליווי בתהליך הקמת עסק, בניית תוכנית עסקית והדרכה להתנהלות מול הרשויות.

דיור

דירה להשכיר – הפתרון עבורנו כבר קיים. פרויקט דירה להשכיר של "יש עתיד" מאפשר לאנשים לגור בדירות חדשות בשכירות ארוכת טווח (במשך חמש שנים ויותר). העלות מפוקחת ונשארת במחיר שפוי לאורך כל התקופה. דירה להשכיר מאפשרת ראש שקט וחיסכון בכסף. לכן "יש עתיד" תרחיב את הפרויקט ותבנה עוד אלפי דירות, בעיקר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל. הכוונה היא לבנות לכל הפחות 10,000 יחידות דיור בשנה של "דירה להשכיר".

לגור ליד הקפיטריה – רק 7% מהסטודנטים בישראל יכולים לגור במעונות. זה זול, זה קרוב וזה מאובטח יותר. לפיד, כשהיה שר האוצר, העביר 160 מיליון שקל לבניית 5,000 מיטות במעונות סטודנטים. "יש עתיד" תקדם תוכנית חומש לבניית עוד 10,000 מיטות לסטודנטים נוסף על התמיכה בקהילות של סטודנטים הפועלות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל.

חינוך
פעלנו, ונמשיך לפעול, לשיפור רמת החינוך, לקידום ענייני חינוך ולהעלאת רמת המצוינות. תוכנית "יש עתיד" לחינוך החלה מהפכה דרמטית במערכת החינוך המתאימה אותה למאה ה-21, מקדמת למידה משמעותית, מעניקה העדפה מתקנת לתלמידים ומורים בפריפריה ומחזקת את החינוך הטכנולוגי-מקצועי.

עד תואר שני, כולל – לא משנה איפה נולדת ומיהם הוריך – השמיים הם הגבול. לכן על המדינה לסייע במימון הלימודים האקדמיים – עד לתואר שני, כולל. "יש עתיד" תיצור תוכנית שלפיה כל צעיר וצעירה שהתקבלו למוסד להשכלה גבוהה יוכלו להתחיל ללמוד במימון המדינה ולהחזיר את שכר הלימוד רק כאשר ירוויחו משכורת השווה לשכר הממוצע במשק או גבוהה ממנו.

לימודי ליב"ה לכולם – כל תלמידי ישראל ילמדו אנגלית, מתמטיקה ומדעים. זה לא עניין של התערבות באורחות החיים של אנשים, אלא חלק מחובתה של המדינה לוודא שלכל אחד מאזרחיה יש יכולת להשתלב בשוק העבודה ולפרנס את עצמו ואת משפחתו. לימודי ליב"ה אינם עומדים בסתירה ללימודי יהדות: שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות, הרמב״ם והרמב״ן היו רופאים, רבי אליהו בן שלמה זלמן (הגאון מווילנה) היה רב-אומן במתמטיקה. "יש עתיד" כבר חוקקה חוק המבטיח את לימודי הליב"ה בכל מוסדות הלימוד המתוקצבים בישראל. הממשלה הנוכחית כמובן מיהרה לבטל את החוק. אנחנו נפעל לשוב ולחוקק אותו ולהבטיח שכלל תלמידי ישראל לומדים אנגלית, מתמטיקה ומדעים.

דואגים לש"שינים – אנחנו איננו מצליחים לחשוב על פרויקט חברתי חשוב יותר, ערכי יותר ומרגש יותר משנת השירות. לדעתנו, המדינה צריכה לעשות עוד למען אלה הבוחרים לתת מזמנם שנה שלמה לפני הצבא או השירות הלאומי כדי לתרום לשיפור החברה בישראל. "יש עתיד" תרחיב משמעותית את מכסות שנות השירות כדי לאפשר כמעט לכל מי שרוצה לעשות שנת שירות – ללכת על זה. נוסף על כך, כדי לאפשר גם לאלו שההורים שלהם אינם יכולים לעזור כלכלית לעשות שנת שירות, נשפר את תנאי המתנדבים ונשווה אותם לאלו של משרתי השירות הלאומי.
 

תחבורה

תחבורה ציבורית – תחבורה ציבורית רחבה, יעילה, נוחה, נגישה וזולה היא אינהNICE TO HAVE, היא הכרח. במיוחד עבור אוכלוסייה צעירה, היא היכולת להגיע ממקום למקום ולהספיק לעשות עוד דברים בסדר היום חוץ מלהמתין לאוטובוס שפשוט ממאן להגיע. הגיע הזמן להתקדם. נרחיב משמעותית את מערך התחבורה הציבורית ונקצר את זמני ההמתנה, בעיקר בין הפריפריה למרכז. המשמעות היא, בין השאר, הרחבה משמעותית של נתיבי התחבורה הציבורית והעסקה של אלפי נהגי אוטובוס חסרים. נוסף על כך, נטמיע פלטפורמות תחבורתיות חדשניות שכבר הוכיחו את עצמן בעולם.

תחבורה ציבורית בסוף-שבוע איפה שצריך – כמובן שתחבורה ציבורית חייבת לפעול גם בסוף-שבוע, כל הלילה ועד הבוקר, ממקומות בילוי בכל הארץ ובכלל. ההחלטה בנושא תעבור לידי מועצות הערים שיקבעו את האיזון הנכון. חברי מועצות הערים הרי מכירים הכי טוב את האופי של כל שכונה, את הצרכים ואת הרגישויות, והם יוכלו להחליט היכן תעבור תחבורה ציבורית, באיזו תדירות ובאמצעות איזה כלי תחבורה (מיניבוס חשמלי או מוניות שירות) כדי לא להפר את אופייה המיוחד והשלו של השבת.

גם בירוקרטיה אפשר באפליקציה – ההתנהלות של האזרחים מול רשויות המדינה היא ברוב המקרים מסורבלת, איטית ומתסכלת. התהליך של קבלת הנחה בארנונה למשל דומה למסע כומתה. כמות המסמכים, ההתנהלות מול העירייה, הביטוח הלאומי, רשות הרישוי ומשרד הפנים היא מסורבלת ולא יעילה. הגיע הזמן להתקדם למאה ה-21 ולהנגיש את המידע ואת השירותים באמצעות האינטרנט ובאמצעות יישומונים העובדים גם בטלפון הסלולרי (ולא רק באמצעות הפקסימיליה). נוסף על כך, "יש עתיד" תקים נציבות בירוקרטיה שכל תפקידה יהיה לחתוך בעומק הבירוקרטיה ולייעל תהליכים בכל מקום שרק ניתן.