הצטרפו אלינו!

המצע שלנו

ספורט

קידום הספורט בישראל


ספורט הוא כלי ראשון במעלה לקיום אורח חיים בריא, לגיבוש חברתי ולהנחלת ערכים של שיתוף פעולה, הזדהות, מצוינות וכיבוד כללי משחק. חברה המרבה בפעילות ספורטיבית היא חברה בריאה יותר, פיזית ונפשית. לפעילות ספורטיבית נודעת תרומה גדולה לכמה תחומים חשובים במקביל; לחיסכון במערכת הבריאות, להצלחתה של מערכת החינוך, להכנת צעירים לשירות הצבאי ולגיבושה של זהות מקומית וחברתית.


"יש עתיד" קושרת קשר ברור בין ספורט לאלפים – הרחבת הפעילות הספורטיבית לכלל החברה באמצעות מערכת החינוך – ובין ספורט לאלופים, המתבטא בעידוד ספורטאים מצטיינים ובהישגיהם בארץ ובחו"ל. הצלחתם של ספורטאים מקצוענים ואולימפיים היא קצה הפירמידה, החייבת להיבנות על בסיס רחב ואיתן מתוך כלל האוכלוסייה. קבוצות מקצועניות יסתמכו גם על זרים, כנהוג בכל העולם, אבל הצלחתם ובולטותם של ספורטאים מקומיים היא שתיצור מודלים לחיקוי עבור הנוער ותודעה ספורטיבית של ממש בקרב האוהדים. "יש עתיד" תפעל לחיזוק בסיס הפירמידה ולהרחבתו על ידי הגדלת מספר הספורטאים הפעילים בישראל; להנחלה מסודרת ומקצועית של הספורט במערכת החינוך; ליצירת תשתית לפעילותם של ספורטאים חובבים ולטיפוחו של הספורט ההישגי בישראל, הסובל היום מחוליים רבים. כמו כן נמשיך לפעול להחמרת הענישה בעבירות של אלימות במגרשי הספורט וביציעים ולהחזרת תרבות הספורט הרצויה למגרשים – תרבות שבה יוכלו ליהנות משפחות מכל הגילים מחוויית ספורט בלי כל חשש.


טיפול באלימות בספורט – לאחר שהחמרנו את הענישה בגין עבירות תקיפה באירועי ספורט וקבענו בחקיקה כי עבירת תקיפה בזמן אירוע ספורט תגרור עונש מקסימלי, חמור יותר מזה שתגרור תקיפה באירוע אחר, ממשיך יוזם התיקון, ח"כ יואל רזבוזוב, לדרוש ממערכת המשפט להפסיק להתייחס לעבירות כאלה בסלחנות, כפי שנהגה כלפיהן עד כה, ושתנקוט בהן יד תקיפה ושתתייחס אליהן בחומרה כדי להגביר את ההרתעה וכדי לאפשר סביבה ספורטיבית בריאה וחיובית ושיפור תדמיתו של הספורט הישראלי. בעקבות דרישתו התקיימו כמה ימי עיון להכשרת שופטים ייעודיים לספורט, כדי שיוכלו לדון בתיקים של מקרי אלימות באירועי הספורט ושל עבירות הקשורות בספורט בכלל ביתר מקצועיות. ליום העיון הראשון הגיעו יותר מ-100 שופטים מבתי המשפט, ובכל חצי שנה מקיימים שופטי בתי המשפט יום עיון בנושאי "משפט וספורט". כמו כן, בהמשך לעשייה חשובה זו, "יש עתיד", תמשיך את הקו שהתחיל ח"כ רזבוזוב ותפעל להתמודדות המשטרה עם ההימורים הבלתי חוקיים באינטרנט. הימורים אלו מחזקים את ארגוני הפשיעה, ושוק הימורים "מגלגל" כ-15 מיליארד שקלים בשנה. "יש עתיד" תפעל להטמעת אמצעים חדשניים וטכנולוגיים לפעולות המנע כדי לסייע לגופי אכיפת החוק להתמודד טכנולוגית עם אתרי ההימורים הלא חוקיים.

 

ספורט לאלפים – בישראל קיימים היום כ-100 אלף ספורטאים רשומים, המהווים כאחוז מהאוכלוסייה. לשם השוואה, הממוצע במדינות מערב אירופה עומד על כ-30% מהאוכלוסייה. נפעל להרחבת בסיס הפירמידה על ידי הגדלה משמעותית של מספר העוסקים בספורט. יוצב יעד ראשון של הגדלת מספר הספורטאים הפעילים פי חמישה לפחות ועל ידי הרחבת הפעילות לאזורי פריפריה גיאוגרפית וחברתית הן על ידי השקעות בתשתית והן על ידי הגדלת המודעות ליתרונות בביצוע פעילות ספורטיבית, בעיקר באמצעות מערכת החינוך. העמקת הפעילות דרך בתי הספר תתרום לשוויון החברתי, מאחר שתקל את הנגישות לפעילות ספורטיבית מאורגנת עבור משפחות אשר אינן מסוגלות לממן חוגים במסגרות פרטיות לילדיהן. בדרך זו גם יתאפשר איתור ספורטאים מוכשרים במיוחד מקרב התלמידים שמטעמים כלכליים או אחרים אינם פעילים במסגרות פרטיות.
 

הגדלה משמעותית של מספר שעות החינוך הגופני בבתי הספר– הנוער בישראל נמצא מאחורי רוב מדינות המערב בשיעור הפעילות הגופנית שהוא מבצע ובמספר שעות שיעורי החינוך הגופני בבתי הספר. ברוב בתי הספר מקיימים שעתיים שבועיות של חינוך גופני, כאשר מדובר ב-90 דקות בסך הכול לכל תלמיד ותלמידה, ואם מחסרים את ההמתנה להגעת התלמידים, את הקראת השמות ואת ההתמודדות עם בעיות המשמעת, מדובר בכשעה נטו בשבוע. לפי המלצת ארגון הבריאות העולמי צריך כל ילד לעסוק בפעילות ספורטיבית במשך שעה ביום. אלא שמחקר שערך הארגון מעלה תמונה מדאיגה בנוגע לתלמידי ישראל, הממוקמים אחרונים מבין 41 מדינות מערביות מבחינת כמות הפעילות הגופנית שהם עושים. העלות השנתית של עוד שעת חינוך גופני במערכת היא 7,500 שקל לכל כיתה. במערכת החינוך הרשמית יש 46,872 כיתות א'–י"ב, כלומר מדובר בתוספת של כ-360 מיליון שקל בשנה. ח"כ יואל רזבוזוב קידם הצעת חוק המבקשת להגדיל את מספר שעות החינוך הגופני במערכת החינוך, כשבשלב הראשון מדובר על הוספת שיעור אחד.
 

תוכנית לאומית למניעת השמנה – בשל עידן המחשבים, שבו הילדים יושבים בבית מול מסכי המחשב, הסמארטפון והטאבלט וכמעט שאינם עושים פעילות גופנית סדירה, יזם ח"כ רזבוזוב תוכנית לאומית למניעת השמנה בקרב ילדים ובני נוער, ואותה הציג לשר החינוך ולמנכ"ל המשרד. לפי משרד הבריאות, עלות הטיפול במחלות ההשמנה של אזרחי ישראל היא כ-2 מיליארד שקלים בשנה, כך שהשקעה של עשרות מיליונים (עבור התוכנית) מתוך תקציב משרד החינוך (מעל 52 מיליארד שקלים) היא השקעה זעירה ונכונה ביחס לתועלת שהיא תיתן למדינה כולה ולדור ההמשך. התוכנית כוללת בתוכה כמה סעיפים שלדעת אנשי המקצוע ישפרו את כושרם הגופני של הילדים, בטווח הארוך ובטווח הקצר, וייתנו מענה לבעיית ההשמנה שלהם.

התוכנית כוללת בין השאר:

  • החזרת אימוני בוקר קצרים לתחילת יום הלימודים לתלמידי בית הספר היסודי.
  • הוספת שתי שעות חינוך גופני שבועיות בהדרגה למערכת החינוך.
  • יעול זמן שיעורי החינוך הגופני כדי להגדיל את זמן הנטו שבו התלמידים מבצעים פעילות גופנית בזמן השיעור.
  • יצירת הכשרה לחינוך גופני עבור גננות מערכת החינוך, כדי שילדי הגן יפתחו מודעות לפעילות הגופנית כבר מגיל צעיר.
  • הקמת ועדה מקצועית שתפעל לתקצוב התוכנית ולמציאת הדרכים לייעל את שיעורי החינוך הגופני בבתי הספר.
  • הכנסת מאמני ספורט מקצועיים למערכת החינוך כמפעילים של פעילויות ספורט לימודיות.
  • בניית מגרשי ספורט בשטח שיכול לשמש גם את תלמידי בית הספר בשעות הלימודים וקירוי מגרשים קיימים שיאפשר את השימוש בהם גם בעונת החורף וישמור על איכות המתקנים לשנים רבות יותר עקב המחסור במתקני ספורט בבתי ספר. זאת בעקבות נתוני משרד החינוך כי בחצי מבתי הספר בישראל אין אולם ספורט או לפחות מגרש ספורט מקורה שבו יכולים התלמידים לקיים את שיעורי החינוך הגופני בכל ימות השנה.

 

הוזלת מחיר העיסוק בספורט – מפלגת "יש עתיד" תמשיך את ההנגשה הכלכלית של הספורט לכל האוכלוסייה בישראל בהמשך לרפורמה בביטוחי הספורטאים שיזם והעביר ח"כ יואל רזבוזוב. הרפורמה כוללת את תלמידי מערכת החינוך העוסקים בספורט ואת הספורטאים שאינם מרוויחים שכר עבור פעילותם הספורטיבית. הרפורמה ביטלה את חובת כפל הביטוחים בספורט והוזילה את מחירי העיסוק בספורט באלפי שקלים לספורטאי בשנה.

הרחבת בנייתם של מתקני ספורט רב-שימושיים, בשיטות בנייה חדשניות וחסכוניות שישרתו את בתי הספר ואת האוכלוסייה כולה מהבוקר ועד הערב – המתקנים שיוקמו ייקשרו לבתי ספר ספציפיים שיתחייבו לקיים בהם אימונים בשעות שייקבעו. עם תום יום הלימודים מתקנים אלה ישרתו את כלל האוכלוסייה ויאפשרו לחובבים להתאמן במקום מסודר.
 

מיסוד נבחרות בבתי הספר – בדומה לשיטה בארצות הברית, סגל המורים בבתי הספר יכלול גם מאמנים, ואימון הנבחרות השונות של בית הספר יהווה חלק ממשרתם. בד בבד ימוסדו אליפויות בית ספריות, אזוריות וארציות בענפי הספורט השונים. לנבחרות בתי הספר יהיה תפקיד חברתי ראשון במעלה, והאליפויות השונות יהיו ימי חג עבור בית הספר כולו.
 

השקעה במקצועות ספורט – יוחזרו מקצועות ספורטיביים שנעלמו עם השנים ממערכת החינוך בתחום האתלטיקה הקלה, שחייה, כדורעף ועוד.
 

יוקמו פרויקטים של התמחות ענפית לפי אזורים – בתי ספר השוכנים בסמוך לחוף הים יעודדו הקמת מסגרות תחרותיות הקשורות לענפי הספורט הימי. פיילוטים אזוריים של ליגה בענפים, שאינם כדורגל או כדורסל, יסייעו בהקמת רשת ארצית של ליגות בבתי הספר.

 

תמרוץ רשויות מקומיות להכשרת מסלולי אימון – רשויות מקומיות יתומרצו להסב, בהליך מזורז, את ייעודם של שטחים חקלאיים המצויים בתחום הרשות למתקני ספורט, וכן כדי שיסללו בשטחן מסלולי ריצה ואופניים – בטוחים, מוארים, מדודים ומסומנים – לשימוש כלל האוכלוסייה.
 

הנגשת הספורט המקצועי לקהילה – רשות מקומית המממנת קבוצת ספורט ייצוגית תחויב לחלק לתלמידים, נוער ומעוטי יכולת הרשומים ברשות, כרטיסים למשחקיה של הקבוצה באופן שלא יפגע בהכנסותיה אך יתרום לכך שהמשחקים ייערכו באולם או באצטדיון מלאים קהל.
 

מעמדה של מדינת ישראל והמאבק המשפטי הבין-לאומי נגד הדרת דגלי וסמלי מדינת ישראל – לאור ריבוי המקרים שבהם נאלצו ספורטאים ישראלים להתחרות ללא סמלי המדינה (סמל האיגוד הישראלי, דגל המדינה וההמנון הלאומי במקרה של ניצחון), גייס ח"כ יואל רזבוזוב למאבקו אנשי מקצוע מנוסים ובעלי ידע רב בתחום, ובראשם את אחד עורכי הדין הבכירים בעולם – עו"ד אלן דרשוביץ. זאת משום שמדובר בהפרה בוטה של האמנה האולימפית האומרת שאסורה כל התערבות של פוליטיקה בספורט, כאשר המטרה היא לקבוע תקדים משפטי שישים סוף להדרת מדינת ישראל באמצעות הספורט, ולמנוע מגופי ותנועות החרם על ישראל להשיג הישגים מדיניים.
 

ספורט לאלופים – שיפור תנאי האימונים של ספורטאי הייצוג הישראלי בכל הענפים ותיקון האווירה המקולקלת האופפת היום ענפי ספורט רבים, בד בבד עם יצירת שקיפות ומערכת שפניה אל הספורטאי ולא אל העסקן.
 

הגדלת כספי המלגות לספורטאי ההישג ולספורטאים הצעירים – ח"כ יואל רזבוזוב הביא להגדלת תקציבן של שתי מלגות המעבירות כסף ישירות לספורטאים (הקרן המיועדת למלגות החודשיות של ספורטאי ההישג מ-4.5 מיליון שקלים בשנה ל-6 מיליון שקלים והקרן המיועדת לסיוע כספי לספורטאים הצעירים בעלי הפוטנציאל להצלחה מ-3.2 מיליון שקלים לשנה ל-4.5 מיליון שקלים בשנה) ב-2.5 מיליון שקלים בשנה – גידול של כ-30% בתקציבן (במסגרת תקציב 2019), כסף המועבר לספורטאים האולימפיים, הפראלימפיים והלא אולימפיים, כאחד. "יש עתיד" תפעל להקצאת משאבים לספורטאים הבכירים המייצגים את מדינת ישראל בספורט העולמי ותפעל לחזק ולהקל כלכלית על הספורטאים הצעירים שעתידים יהיו להגיע להישגים גדולים ולייצג את מדינת ישראל בעולם בכבוד.

גיבוש תקנון אתי באיגודי הספורט – איגודי הספורט יחויבו לחתום על תקנון אתי, להנחיל אותו בענף שבאחריותם ולהגדיל את מספר נציגי הציבור העצמאיים בהנהלות האיגודים. רשות הספורט הלאומית תפקח מקרוב על הדרך שבה נלחמים האיגודים השונים באלימות במגרש וביציע ותתערב בכל האמצעים שברשותה, כולל סנקציות כספיות, במקרים שבהם ייראה הטיפול כסלחני מדי.
 

הסדרת היחסים שבין אגודות הספורט השונות לאיגוד הענפי – רבות מן האגודות אינן ערות כלל לזכויותיהן, לרבות קבלת תקציבים מהמדינה. הגברת השקיפות תאפשר להן לקבל זכויות אלו, ותקטין את התמריץ של האיגוד לנפח נתונים כדי לזכות בתקצוב עודף. גם כאן הפתרון הוא בשקיפות.
 

מיסוד מעמד המאמנים – המאמן באגודה יזכה לשכר הולם, על פי מינימום שייקבע על ידי רשות הספורט, ולתנאים סוציאליים כנהוג, וייקבעו נורמות ברורות של מספר שעות עבודה. ההשכלה הנדרשת ממאמן בתחום ספורט ספציפי תורחב ותועמק, בעיקר בתחומי הפיזיולוגיה והאימון הגופני. האגודה תפקח על נורמות ההתנהגות של מאמן הנוער ועל הדרך שבה הוא מנחיל לספורטאים יסודות אתלטיים ומקצועיים.
 

איתור מחוננים בענפי הספורט השונים – תוקם מערכת לאיתור תלמידים מחונני ספורט אשר תפעל לאתר תלמידים בעלי פוטנציאל הצטיינות ספורטיבי כבר בגילים הצעירים ותרחיב את מסגרות האקדמיה הארצית למצטיינים בענפים השונים.
 

הרחבת המלחמה בהימורי ספורט בלתי חוקיים ובשאר תופעות שחיתות בספורט – ח"כ יואל רזבוזוב הוביל בשנתיים האחרונות מאבק בתופעות שחיתות באיגודי הספורט השונים, הביא לחקירתם של ראשי אגודות ספורט ברשם העמותות וגרם לעצירת תקציבים של גופים שלא התנהלו באופן תקין. נפעל להרחבת מאבק זה בשיתוף בין רשות הספורט הלאומית למשרד לביטחון פנים. קידמנו הצעת חוק לאיסור פרסום על ספסרות ולהחמרת הענישה על ספסרים לשנת מאסר אחת. הצעת חוק זו גובשה עם מנהלת הליגה בכדורגל ועם ארגוני האוהדים, ומטרתה לגרום למשטרה לאכוף את הספסרות במגרשים ובאתרי האינטרנט, שעליהם אין אכיפה כלל. במסגרת הצעת החוק ייאסר פרסום של הצעות למכירת כרטיסים (למשחקי ספורט, הופעות וכו') במחיר העולה על המחיר שבו נקנו בכל מדיה, כולל באתרי האינטרנט. כמו כן העונש לספסרים (שיוגדרו ככל אדם המוכר כרטיס או כרטיסים במחיר הגבוה מהמחיר הנקוב), העומד היום על קנס של עד 226,000 שקלים, יוחמר לעד שנת מאסר אחת.