הצטרפו אלינו!

”הטפסים הרשמיים של המדינה צריכים להכיר במציאות: בישראל יש סוגים שונים של משפחות”

23 נובמבר 2020 11:54 | יש עתיד

מטרת הצעת החוק "התאמת טפסים ממשלתיים (פרטי הורים) התש"ף - 2020" היא לעגן במסגרת חוקית את הגיוון הקיים בסוגי התאים המשפחתיים במדינת ישראל, באופן שיהלום את זכותו של כל אדם לכבוד ולשוויון. ההצעה אומרת כי "בכל טופס הניתן על ידי גוף ציבורי או על ידי גוף פרטי המציע שירות לציבור לא תהיה התייחסות למין של ההורה, אלא אך ורק להיותו הורה. החלפת השימוש בכינויים "אב" ו"אם" (על הטיותיהן השונות) בכינויים נירטאליים מסוג "הורה 1", ו"הורה 2", תאפשר להפסיק את ההדרה של משפחות יחידניות ומשפחות חד מיניות מהשיח הציבורי, החברתי והחינוכי. בכוחו של שינוי זה להפסיק את הפגיעה בהורים ובילדים שעומדים כיום נבוכים אל מול תיבות הסימון בטפסים שאינם מתאימים למבנה המשפחתי שלהם, ולקדם את הציבור הישראלי אל עבר שוויון חברתי". 

 

מגיש ההצעה, ח"כ להב הרצנו אמר לבעד! לקראת הגשת ההצעה: "אני לא מבקש כאן לברוא מציאות ולא מבקש זכויות שאין לנו. אני רוצה בסך הכל, שנכיר במציאות שכבר קיימת, שיש בישראל כל מיני סוגים של משפחות - ולא רק של אבא ואמא. בתוך המציאות הזו, צריך לוודא שלא מתעלמים מילדי המשפחות האלה כשהם נרשמים לבית הספר, לקייטנה, פותחים חשבון בבנק, משלמים מיסים או בכל אירוע אחר. אנחנו ב-2020, הגיע הזמן להפסיק לטמון את הראש בחול ולהבין שהמשפחות האלה כבר כאן". 

d

מאיר אליאל רבינוביץ' (44), תושב תל אביב נשוי לדורון והורה לבן ובת, מספר על מקרה שמסמל את האבסורד: "לפני כחודשיים ניגשתי למשרד הפנים על מנת להוציא דרכונים לקראת נסיעה משפחתית לחו"ל, בטפסים שניתנו לי נאלצתי למחוק את שם האם, ולכתוב באותו מקום את שמו של בן זוגי. האירוניה היא שבתעודת הזהות הישראלית שלנו כתובים שני הילדים, וגם בן זוגי משום שאנחנו נשואים. לצערי במרבית המקומות אנחנו עדיין נתקלים בטפסים ש"מזכירים" לנו שוב ושוב כי המדינה לא מתייחסת אלינו כאל שווים. אנחנו פשוט לא קיימים. שינוי סעיף ההורה המגדרי, לכינוי ניטראלי שלא משוייך למגדר, הוא שינוי קטן אך גדול באופן בו מדינה יכולה להתייחס לאזרחיה באופן שווה ולא מפלה. הלוואי ונגיע ליום שבו נצליח להעביר את החוק הזה. ההתנגדות לו לא רק מיושנת, היא פשוט לא צודקת ומפלה". 

על פי הערכות חיות בישראל כ-170 אלף משפחות חד הוריות (הורה יחידני, משני המגדרים, רובן הגדול נשים יחידניות) וכ-20 אלף משפחות חד מיניות מכל הסוגים - זוגות גברים, זוגות נשים וכו', מספר הנמצא בזינוק בשנים האחרונות. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

סקר סיכום מושב הכנסת 2022

חשוב לנו לדעת מה הכי מעניין אתכם!
היכנסו ודרגו איזה חוק שאושר במושב הכנסת הכי חשוב לכם>

המשך לקריאה

חוק רווחה לאנשים עם מוגבלות יוצא לדרך

לראשונה: זכויות ושירותים לאנשים עם מוגבלות יוגדרו בחוק; יותר מ-2 מיליארד שקל יוקצו לתוספת שירותים חדשים ולמעבר לחיים בקהילה

המשך לקריאה

חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

בטחנו וקיימנו – חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

המשך לקריאה

אושרה בממשלה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

השר לפיד: "הבטחנו וקיימנו! קומבינת הצוללות היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

הבטחנו להעלות את שכר החיילים - וקיימנו!

"הבטחנו וקיימנו! בוקר טוב לחיילות וחיילי צה״ל שיקבלו השבוע את המשכורת הראשונה שלהם שהיא 50% יותר!ר את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

חוק השוויון בנטל אושר בקריאה ראשונה

הבטחנו ואנחנו מקיימים! חוק השיוויון בנטל עבר לא מעט גילגולים, אבל העקרון נשאר זהה: אין דבר כזה זכויות בלי חובות. לכולנו יש אחריות על גורלה של המדינה. על הבטחון הלאומי.

המשך לקריאה

פרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

20 מליון שקלים לקידום הבטיחות בדרכים

אחרי עוד סוף שבוע עקוב מדם, הקמנו היום את ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים.

המשך לקריאה

דואגים לילדים ברשת

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

דמי אבטלה לעצמאים

הבטחנו ומקיימים: צעד ראשון בדרך לחוק דמי אבטלה לעצמאים

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך