הצטרפו אלינו!

אושרה הצעת החוק של יש עתיד – תל”ם לקיצוץ 10% בשכר חברי הכנסת

23 נובמבר 2020 12:13 | יש עתיד

בינואר 2021 אמור שכרם של חברי הכנסת להתעדכן בכ-6,500 ש"ח. הזינוק בשכרם הוא השפעה ישירה של המשבר הכלכלי שנוצר בשל מגיפת הקורונה. שכר חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק, שבשנת 2020 עלה באופן משמעותי בשל הגידול באבטלה ופיטוריהם של רבבות עובדים בעלי שכר נמוך. 

בדברי ההסבר להצעת החוק, מציינים מנסחיו: "העליה בשכרם של חברי הכנסת מידי שנה היא שערורייתית כשלעצמה, ונובעת מכך ששכרם אינו נקבע על ידי ועדה ציבורית אלא על ידי חברי הכנסת עצמם - נושא בה דנה הכנסת בהצעת חוק נפרדת. בשל המשבר הכלכלי החמור שפוקד את מדינת ישראל ועד שישונה המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת מוצע לקבוע בהוראת שעה כי שכרם של חברי הכנסת יקוצץ ב-10 אחוז משכרם לשנת 2020. בכך יראו חברי הכנסת דוגמא אישית ויחזקו את אמון הציבור בכנסת ובנבחריה". 

יש עתיד המשיכה להגיש את הצעה זו ברציפות מאז 2015. בתחילה ע"י ח"כ יעל גרמן ובשנים האחרונות ע"י יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד וח"כ עידן רול, אך היא נדחתה שוב ושוב על ידי סיעות הקואליציה. עם עליית הנושא לכותרות בחודשים האחרונים, בין היתר בשל הצעות דומות שעלו בקואליציה הודיעה סיעת יש עתיד - תל"ם בתחילת השבוע כי תמשיך גם ליזום וגם לתמוך בכל הצעת חוק שתוגש לביטול העלאת שכר הח"כים או הקפאתה.דבדברי ההסבר להצעת החוק שנועדה לבטל את הפטור, נאמר כי: "מוצע לבטל בפקודת מס הכנסה את הפטור ממס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה. בעת משבר כלכלי חסר תקדים לא יתכן כי ראש הממשלה יהנה מפטור גורף מתשלום מס בגין הטבות המגיעות לו מקופת המדינה, ובכלל זה תחזוקת ביתו הפרטי על כלל המתקנים בו".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד נשא נאום לפני ההצבעה: "אנחנו מקום עבודה. במקום עבודה הזה העובדים מדי פעם מתכנסים כדי להחליט מה יהיה השכר שלהם. עד כדי כך זה אבסורדי. מ-2015 רצוף אנחנו עומדים פה על הדוכן ואומרים: חברי הכנסת לא יכולים לקבוע לעצמם את השכר. בוודאי בעיצומו של משבר לאומי רחב כשעסקים נסגרים סביבנו ללא הרף חברי כנסת לא יכולים לקבוע לעצמם את השכר. צריך להוציא את זה מידיהם של הח"כים ולתת לועדה ציבורית לקבוע את שכר חברי הכנסת. נקודה. אנשים מתפרקים בחוץ וחברי הכנסת שוב ושוב מעלים לעצמם את השכר". 

החיסכון לכנסת כתוצאה מהקפאת שכר הח"כים המהכנים מוערך בכ-6 מיליון ש"ח, לא כולל את החיסכון הצפוי עקב הקפאת העדכון בגמלתם של הח"כים לשעבר. יש לציין כי הצעה זו, להקפאת שכר הח"כים, אינה משפיעה על שכרם של בכירים רבים בשירות הציבורי, בהם ראש הממשלה, הנשיא, שרי הממשלה וסגניהם, שופטים, רבנים ועוד. 

חברי הכנסת של יש עתיד מקפידים לוותר או לתרום את תוספות שכרם מאז 2015, "משנת 2015 אני תורם את כל התוספות המטורפות האלה. מאוד שמחים אלו"ט ואקי"ם ו"כנפיים של קרמבו". ונשים בסיכון שמקבלים את הכסף הזה. אבל זה לא צריך להיות ככה. אנחנו לא יכולים להמשיך לקבוע לעצמנו את השכר. תחשבו איך זה נראה למישהו בחוץ היום שיושב בחל"ת חצי שנה. מישהו שסגר את החנות שלו. מישהו שהחיים מפרקים סביבו, מורה שלא הלכה לבית הספר, הרי בכל מקום עבודה שבו נותנים לאנשים לקבוע לעצמם את השכר, בסוף זה יהפוך להיות מושחת ומקולקל, וזה אכן מושחת ומקולקל. צריך להפסיק את זה". 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

התחנה הבאה: ממשלה שפויה

האוטובוס של יש עתיד חוזר לכבישים ועד יום הבחירות יסיירו בו חברי הכנסת בכל רחבי הארץ

המשך לקריאה

יש עתיד לספורט בישראל

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד: "כל ילד בארץ צריך חוג ספורט אחד בחינם"

המשך לקריאה

על מה נדבר ביום האישה

ביום האישה הזה - בשנת 2021 - על מה נדבר? האם נדבר על כל ההצלחות - על כך שהפמיניזם הוא המהפכה המוצלחת ביותר ב-100 השנים האחרונות? על ההישגים במלחמה על זכויות, שוויון, שיח וביטחון?

המשך לקריאה

"ישראל צריכה עוד שדה תעופה גדול והוא צריך להיות בנבטים"

יש עתיד, הציגה בנבטים את תוכניתה להקמתו של שדה תעופה בינלאומי בנגב. באירוע הדגיש יו"ר המפלגה יאיר לפיד את חשיבות הקמת שדה התעופה לפיתוח האזור, התיירות והעסקים:

המשך לקריאה

יש עתיד למאבק במשבר האקלים

מפלגת 'יש עתיד' הציגה תכנית חילוץ ירוקה לטיפול במשבר האקלים והגנה על הסביבה. את התכנית הציגו יו"ר המפלגה יאיר לפיד וחה"כ יוראי להב הרצנו האחראי על תחום האקלים במפלגה.

המשך לקריאה

שני מצטרפים חדשים למפלגת יש עתיד

השבוע הצטרפו אל יש עתיד שני תומכים בולטים מקרב השלטון המקומי. ראשון שבהם היה אמיר כוכבי - ראש עיריית הוד השרון. כוכבי, בן 40, בעל נסיון עבר בעבודה פרלמנטרית, ומכהן בתפקיד משנת 2018.

המשך לקריאה

מאבק בפשיעה החמורה והאלימות בחברה הערבית

היום (א') הצגנו את תכנית העבודה של 'יש עתיד' למען האזרחים הוותיקים. יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, פתח את האירוע ואמר: ״לא ננוח עד שאנשים מעל גיל 60 יקבלו את מה שמגיע להם מהמדינה שבנו״.

המשך לקריאה

המצע שלנו בשבילכם

את מצע יש עתיד התחלנו לכתוב ב-2012 ואנחנו ממשיכים כל הזמן. הוא מורכב משני יסודות. אחד יציב, קשיח ועקרוני. השני סקרן, ערני, כמעט חסר מנוחה. המצע שלנו מכיל עקרונות ברזל שלא נזוז מהם לעולם, אבל הוא גם מסמך חי, משתנה, מתפתח.

המשך לקריאה

נבחרת יש עתיד לכנסת ה-24

השבוע הגשנו את רשימת 'יש עתיד' בבחירות לכנסת ה-24. אחרי שהוגשה הרשימה לוועדת הבחירות המרכזית, הציג יו"ר המפלגה יאיר לפיד את נבחרת המועמדים, ואמר כי זו "רשימה מנוסה ויעילה של מקצוענים שבאים לעבוד".

המשך לקריאה

יש עתיד לגיל השלישי

היום (א') הצגנו את תכנית העבודה של 'יש עתיד' למען האזרחים הוותיקים. יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, פתח את האירוע ואמר: ״לא ננוח עד שאנשים מעל גיל 60 יקבלו את מה שמגיע להם מהמדינה שבנו״.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך