הצטרפו אלינו!

אושרה הצעת החוק של יש עתיד – תל”ם לקיצוץ 10% בשכר חברי הכנסת

23 נובמבר 2020 12:13 | יש עתיד

בינואר 2021 אמור שכרם של חברי הכנסת להתעדכן בכ-6,500 ש"ח. הזינוק בשכרם הוא השפעה ישירה של המשבר הכלכלי שנוצר בשל מגיפת הקורונה. שכר חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק, שבשנת 2020 עלה באופן משמעותי בשל הגידול באבטלה ופיטוריהם של רבבות עובדים בעלי שכר נמוך. 

בדברי ההסבר להצעת החוק, מציינים מנסחיו: "העליה בשכרם של חברי הכנסת מידי שנה היא שערורייתית כשלעצמה, ונובעת מכך ששכרם אינו נקבע על ידי ועדה ציבורית אלא על ידי חברי הכנסת עצמם - נושא בה דנה הכנסת בהצעת חוק נפרדת. בשל המשבר הכלכלי החמור שפוקד את מדינת ישראל ועד שישונה המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת מוצע לקבוע בהוראת שעה כי שכרם של חברי הכנסת יקוצץ ב-10 אחוז משכרם לשנת 2020. בכך יראו חברי הכנסת דוגמא אישית ויחזקו את אמון הציבור בכנסת ובנבחריה". 

יש עתיד המשיכה להגיש את הצעה זו ברציפות מאז 2015. בתחילה ע"י ח"כ יעל גרמן ובשנים האחרונות ע"י יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד וח"כ עידן רול, אך היא נדחתה שוב ושוב על ידי סיעות הקואליציה. עם עליית הנושא לכותרות בחודשים האחרונים, בין היתר בשל הצעות דומות שעלו בקואליציה הודיעה סיעת יש עתיד - תל"ם בתחילת השבוע כי תמשיך גם ליזום וגם לתמוך בכל הצעת חוק שתוגש לביטול העלאת שכר הח"כים או הקפאתה.דבדברי ההסבר להצעת החוק שנועדה לבטל את הפטור, נאמר כי: "מוצע לבטל בפקודת מס הכנסה את הפטור ממס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה. בעת משבר כלכלי חסר תקדים לא יתכן כי ראש הממשלה יהנה מפטור גורף מתשלום מס בגין הטבות המגיעות לו מקופת המדינה, ובכלל זה תחזוקת ביתו הפרטי על כלל המתקנים בו".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד נשא נאום לפני ההצבעה: "אנחנו מקום עבודה. במקום עבודה הזה העובדים מדי פעם מתכנסים כדי להחליט מה יהיה השכר שלהם. עד כדי כך זה אבסורדי. מ-2015 רצוף אנחנו עומדים פה על הדוכן ואומרים: חברי הכנסת לא יכולים לקבוע לעצמם את השכר. בוודאי בעיצומו של משבר לאומי רחב כשעסקים נסגרים סביבנו ללא הרף חברי כנסת לא יכולים לקבוע לעצמם את השכר. צריך להוציא את זה מידיהם של הח"כים ולתת לועדה ציבורית לקבוע את שכר חברי הכנסת. נקודה. אנשים מתפרקים בחוץ וחברי הכנסת שוב ושוב מעלים לעצמם את השכר". 

החיסכון לכנסת כתוצאה מהקפאת שכר הח"כים המהכנים מוערך בכ-6 מיליון ש"ח, לא כולל את החיסכון הצפוי עקב הקפאת העדכון בגמלתם של הח"כים לשעבר. יש לציין כי הצעה זו, להקפאת שכר הח"כים, אינה משפיעה על שכרם של בכירים רבים בשירות הציבורי, בהם ראש הממשלה, הנשיא, שרי הממשלה וסגניהם, שופטים, רבנים ועוד. 

חברי הכנסת של יש עתיד מקפידים לוותר או לתרום את תוספות שכרם מאז 2015, "משנת 2015 אני תורם את כל התוספות המטורפות האלה. מאוד שמחים אלו"ט ואקי"ם ו"כנפיים של קרמבו". ונשים בסיכון שמקבלים את הכסף הזה. אבל זה לא צריך להיות ככה. אנחנו לא יכולים להמשיך לקבוע לעצמנו את השכר. תחשבו איך זה נראה למישהו בחוץ היום שיושב בחל"ת חצי שנה. מישהו שסגר את החנות שלו. מישהו שהחיים מפרקים סביבו, מורה שלא הלכה לבית הספר, הרי בכל מקום עבודה שבו נותנים לאנשים לקבוע לעצמם את השכר, בסוף זה יהפוך להיות מושחת ומקולקל, וזה אכן מושחת ומקולקל. צריך להפסיק את זה". 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

סקר סיכום מושב הכנסת 2022

חשוב לנו לדעת מה הכי מעניין אתכם!
היכנסו ודרגו איזה חוק שאושר במושב הכנסת הכי חשוב לכם>

המשך לקריאה

חוק רווחה לאנשים עם מוגבלות יוצא לדרך

לראשונה: זכויות ושירותים לאנשים עם מוגבלות יוגדרו בחוק; יותר מ-2 מיליארד שקל יוקצו לתוספת שירותים חדשים ולמעבר לחיים בקהילה

המשך לקריאה

חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

בטחנו וקיימנו – חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

המשך לקריאה

אושרה בממשלה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

השר לפיד: "הבטחנו וקיימנו! קומבינת הצוללות היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

הבטחנו להעלות את שכר החיילים - וקיימנו!

"הבטחנו וקיימנו! בוקר טוב לחיילות וחיילי צה״ל שיקבלו השבוע את המשכורת הראשונה שלהם שהיא 50% יותר!ר את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

חוק השוויון בנטל אושר בקריאה ראשונה

הבטחנו ואנחנו מקיימים! חוק השיוויון בנטל עבר לא מעט גילגולים, אבל העקרון נשאר זהה: אין דבר כזה זכויות בלי חובות. לכולנו יש אחריות על גורלה של המדינה. על הבטחון הלאומי.

המשך לקריאה

פרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

20 מליון שקלים לקידום הבטיחות בדרכים

אחרי עוד סוף שבוע עקוב מדם, הקמנו היום את ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים.

המשך לקריאה

דואגים לילדים ברשת

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

דמי אבטלה לעצמאים

הבטחנו ומקיימים: צעד ראשון בדרך לחוק דמי אבטלה לעצמאים

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך