הצטרפו אלינו!

תמריצים לראשי ערים לבניית דירות קטנות

במטרה לעודד בניית דירות קטנות לזוגות צעירים, גם במצב בו כלכלי יותר לראשי הערים לעודד בניית נדל“ן מסחרי ודירות גדולות.

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור לשעבר, יאיר לפיד, קידם תכנית דיור לאומית, שנועדה להתגבר על פערי היצע עצומים, שנוצרו במשך שנים של הזנחה מתמשכת של שוק הנדל"ן בישראל. משבר הדיור העמוק שנוצר גרם לאלפי זוגות צעירים לוותר על החלום שיום אחד תהיה להם דירה.


במשך שנים העדיפו ראשי ערים ורשויות מקומיות לאשר בנייה של דירות גדולות בלבד ומתחמי סחר עירוניים המניבים מסי ארנונה גבוהים יותר. הדירות הקטנות יותר, של 3-4 חדרים, אשר שימשו במיוחד זוגות צעירים הן דירות שתשלומי הארנונה עליהם פחותים, אך ההוצאה העירונית בגינן גבוהה, בשירותי חינוך, רווחה ועוד.


במטרה להגדיל את היצע הדירות הקטנות בערים, תוך שמירה על יציבותן הכלכלית של הרשויות המקומיות יינתנו תמריצים לעידוד רשויות שיקדמו בנית יחידות דיור קטנות לזוגות צעירים בתחומן.


לצורך מתן התמריצים הוקצו מאות מיליוני שקלים בפריסה רב שנתית, שיקדמו את בנייתן של אלפי יחידות דיור קטנות נוספות בכל רחבי הארץ. רשויות מקומיות שעתידות להגדיל באופן משמעותי את מספר יחידות הדיור בתחומן יקבלו מימון ממשלתי כולל לצרכי פיתוח תשתיות בהתאם לצרכים הקיימים.


צעד זה הוא חלק מתכנית הדיור הלאומית הכוללת בניית 100,000 יחידות דיור במסגרת הסכמי הגג, תכנית "נתיב לדירה" ששחררה 50,000 יחידות דיור שבנייתן נעצרה בשל חסמים תחבורתיים, תכנית "מחיר מטרה" לשיווק קרקעות מדינה במחיר מוזל, פינוי מחנות צה"ל המשתרעים על פני 8,900 דונמים עליהם ייבנו 60,000 יחידות דיור, חוק מע"מ אפס שיתן הנחה של עד 240,000 שקלים לזוגות צעירים ברכישת דירה חדשה, חברת "דירה להשכיר" הבונה 150,000 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בלב אזורי הביקוש, בניית 5,000 יחידות דיור במעונות לסטודנטים, חוק "שכירות הוגנת" שייצר ודאות בשוק הדיור ועוד.

 

לכל הרפורמות בדיור

רפורמות נוספות