הצטרפו אלינו!

שר האוצר,יאיר לפיד נאם הערב בכנס השנתי של לשכת יועצי המס

27 אוקטובר 2014 09:42 | יש עתיד

הדור השלישי של מעמד הביניים הישראלי,הילדים שלי ושלכם, הוא גם הדור הראשון של ישראלים ממעמד הביניים שהם עניים יותר מהוריהם. 

הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה. הם לא גומרים את החודש, ולפעמים גם לא יודעים איך להתחיל אותו. יוקר המחיה שוחק אותם יום אחרי יום, והם חושבים פעמיים לפני כל מוצר שהם מוסיפים לעגלה בסופר. שיחת הטלפון שהכי מטלטלת אותם היא מהפקידה בבנק שמודיעה שהמינוס שוב גדל והם מותשים מהמרדף התמידי אחרי כל שקל. 

ואם לא מספיקה השחיקה היומיומית, התסכול שלהם מתעצם נוכח התחושה המוצדקת של משחק לא הוגן. משחק שאיפשר במשך שנים לקבוצות של אינטרסנטים ומיעוטים לקבל עדיפות על פניהם בחלוקת המשאבים של החברה שהישראלית, שזו דרך יפה לקרוא לזה שלקחו את כספי המיסים שהם משלמים, וחילקו אותם למי שהיה הכי קרוב לצלחת. 

זה משחק שאיפשר לשכבה דקה של טייקונים ומנהלים בכירים להתעשר באופן שאין לו שום קשר לביצועים העסקיים שלהם – הוא קשור רק למערכת הקשרים שהם פיתחו והיכולת שלהם להטות לטובתם את החוקים. 

זה משחק שבו קבוצות פוליטיות קיבלו שחרור מהחובות שיש לכל אחד מאתנו, החובה לעבוד, לשרת בצבא, להיות חלק מהחברה הישראלית. 

זה משחק שבו הממשלה לא מילאה את המחוייבות שלה להתייעל, לעשות יותר, לבחון את עצמה כל בוקר מחדש.

וכל זה על חשבונו של מעמד הביניים הישראלי הקורס, ועל חשבונם של השכבות החלשות שנלחמות לא רק בעוני, אלא גם בתחושה שלאף אחד לא אכפת.

את הדברים האלה באנו לתקן. בשביל זה חברי ואני הלכנו לפוליטיקה. הפסדנו שנה. מפני שבשנה הראשונה בתפקיד עסקנו בעיקר בסגירת הבור התקציבי שחיכה לנו. ישראל היא מדינה עם זכרון קצר, אז אני אזכיר לכם שהסיבה שהלכנו ב-2013 לבחירות, היתה מפני שהממשלה הקודמת לא היתה מוכנה או מסוגלת להעביר תקציב. היא לא ידעה ולא רצתה להתמודד עם בור של כמעט 40 מיליארד שקל שאיים להפיל לתוכו את הכלכלה הישראלית. 

אז אנחנו עשינו את זה. מפני שאחריות בעיני היא לא רק מילה. עשינו צעדים קשים, חלקם מאוד לא פופולאריים, שהכבידו על אזרחי ישראל, אבל בזכות הצעדים הללו, שנה וחצי מאוחר יותר, בקיץ האחרון, היינו יכולים גם לעמוד בהוצאות מבצע "צוק איתן" וגם להכין תקציב חדש, שמשנה את סדר העדיפויות הישראלי. לפני "צוק איתן" הגירעון בפועל עמד על 2.6% בלבד, אפילו פחות מהיעד שנקבע. המשק הישראלי היום הוא שוב חזק, כי הוא בנוי על יסודות בריאים: התעסוקה היא מהגבוהות בעולם המערבי והצמיחה ב-2015– למרות ההאטה שחווינו בחודשים האחרונים – עדיין צפויה להיות גבוהה יותר מאשר רוב מדינות אירופה. וזה מה שמאפשר לנו לבנות תקציב של תקווה והבטחה. תקציב שמשנה את חוקי המשחק, ובו לראשונה, אחרי שנים ארוכות שבהן מעמד הביניים עבד בשביל המדינה, המדינה מתחילה לעבוד בשבילו. 

 

כי זה מה שעושה תקציב 2015, שעבר בממשלה ערב סוכות. הוא  הופך את המשוואה. הוא תקציב שבא לעזור לאזרחים במקום לבקש מהם עזרה.  

תקציב 2015 מגדיל את ההשקעה בחינוך ב-1.8 מיליארד שקלים, שיבואו לידי ביטוי לא רק בהמשך פרויקט הקייטנות, בתי הספר של החופש הגדול, אלא גם בהרחבתו מכיתות א' ו-ב' לכיתות ג' ו-ד'; ביישום התוכנית ללימודים בקבוצות קטנות, שפיילוט שלה ייצא בשנה הבאה לדרך, ובקידום החינוך הטכנולוגי.

תקציב 2015 הוא תקציב שמגדיל את ההשקעה בבריאות ב-3.1 מיליארד שקלים, שיאפשרו את הרחבת סל הבריאות; שישפרו את איכות הטיפול והשירות שניתנים לחולים בישראל ויקצרו את זמני ההמתנה לטיפולים רפואיים; שיביאו להוזלת ביטוחי הבריאות בישראל ויקדמו את הרפורמה בבריאות הנפש. 

תקציב 2015 הוא תקציב שמגדיל את היקף ההשקעה בבטחון האישי בכמיליארד שקלים. תסתכלו מה קורה בירושלים בשבועות האחרונים, זוהי דוגמא מובהקת, וכואבת, לזה שבלי בטחון אישי אין חיים נורמליים. במסגרת התקציב החדש אנחנו נגייס 1,100 שוטרים, כבאים וסוהרים נרחיב את מערך השיטור העירוני, שיאפשר לילדים שלנו לבלות בפארקים ובמקומות בילוי בבטחה בלי לפחד לחזור הביתה אחר רדת החשיכה. 

תקציב 2015 הוא תקציב שמגדיל את היקף ההשקעה ברווחה ב-1.7 מיליארד שקלים ומאפשר לראשונה לנקוט בפעולות ממשיות להוצאת אוכלוסיות ממעגל העוני: הוא מתחיל את היישום המדורג של מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני; הוא מסייע לנו לעזור למי שעובד ולמי שרוצה לעבוד וזקוק להכשרה, וגם עוזר לכל מי שאינו מסוגל לעבוד - לקשישים ולבעלי מוגבלויות - במימוש הזכויות המגיעות להם. תקציב 2015 יוציא לדרך את תכנית "להזדקן בכבוד", יגדיל את תקציבי מענקי העבודה ויעודד עוד ועוד אנשים להיכנס למעגל העבודה; יסייע לאימהות חד-הוריות; ירחיב את יישום התכנית לבטחון תזונתי שיישומה כבר החל השנה; יתניע את תכנית "נושמים לרווחה" שתלווה משפחות נזקקות כל הדרך החוצה ממעגל העוני; וכמובן ימשיך את השינוי הגדול שחוללנו השנה בטיפול ובסיוע לניצולי השואה, שכבר מקבלים ישירות לחשבונות הבנק שלהם מענקי קיום וזכאים לתרופות בחינם ולצעדים רבים נוספים שמסייעים להם, סוף סוף, לחיות את חייהם בכבוד. 

לממשלה אין כלי מרכזי יותר ויעיל יותר מאשר התקציב כדי לבטא את סדרי העדיפויות שלה ואת סולם הערכים שלה - וזה סולם הערכים שלנו. אם תשאלו את ניסן, (אני לא יודע אם אתם יודעים, אבל ניסן הוא גם רב מוסמך), הוא יגיד לכם שזה גם סולם הערכים היהודי. כי דרך התקציב נוכל לתת לילדים שלנו חינוך טוב יותר והזדמנויות שלא היו לנו. לתת להורים שלנו טיפול רפואי ואת האפשרות להזדקן בכבוד. לתת לעצמנו עוד מקומות עבודה, עוד מנועי צמיחה, עוד הזדמנות להיזכר שמדינת ישראל היא פרויקט משותף של כולנו, ימין ושמאל, דתיים וחילונים, יהודים וערבים, כל מי שמוכן להטות שכם ולעזור לנו להפוך את עתידו של המקום הזה לטוב יותר. של כל מי שמסרב להישאב לשיח הציניות והייאוש, של כל מי שהתשובה לשאלה ברלין או מודיעין ברורה לו היטב. 

 

ובואו נדבר גם על משהו שאין בתקציב 2015, שנוגע ישירות בתחום העיסוק שלכם: אין בו העלאת מיסים. 

זה לא סוד שהיו לא מעט גורמים, בבנק ישראל ובמקומות אחרים, שלחצו עלינו להעלות מיסים גם השנה. זוהי עמדה מקצועית ראויה, אבל סירבתי לה, מפני שצריך לפעמים להרים את העיניים מגיליונות האקסל ולהסתכל בפריזמה רחבה על המציאות. מדינת ישראל העלתה מיסים לאזרחיה ב-2012, העלתה מיסים ב-2013, הם ישבו במקלטים ב-2014. אזרחי ישראל, והכלכלה הישראלית, זקוקים לשנת הפוגה מן המעגל הזה. שנה של אנחת רווחה. 

כי כשאתה מעלה מיסים אתה מצמצם את ההכנסה הפנויה בכיסיו המתרוקנים ממילא של מעמד הביניים הישראלי. 

כשאתה מעלה מיסים אתה מצמצם את יכולת הקניה של משקי הבית. 

כשאתה מעלה מיסים אתה פוגע ביכולת הצמיחה של המשק. 

כשאתה מעלה מיסים אתה מקטין את הגביה ובסופו של דבר מכניס פחות כסף לקופת המדינה. וכדי ליישם את כל התכניות עליהן דיברתי, צריך לעודד את הצמיחה שתכניס עוד כסף לקופת המדינה. 

אז הפעם החלטנו, לשם שינוי, לא לחפש את המקורות הכספיים הללו במקום הרגיל, מתחת לפנס, אצל מעמד הביניים הישראלי, אלא במקומות אחרים: במקום להעלות מיסים נרחיב את הגירעון באופן מדוד מידתי וסביר, נייעל את המגזר הממשלתי, ונביא כסף ממקורות אחרים כמו הקרן הקיימת לישראל, שהגיע הזמן להכפיף אותה לחוק יסודות התקציב. נגבה יותר ממשאבי הטבע כחלק ממסקנות ועדת ששינסקי 2 שפורסמו בשבוע שעבר, נמשיך את השיפור המתמשך בגביית המיסים, שבה נחלנו לא מעט הצלחות בשנה האחרונה, נמשיך בסגירת הפרצות ותכנוני המס ובמלחמה בהון השחור שאותם מובילים סגן השר מיקי לוי וראש רשות המיסים משה אשר. אבל לא נכביד שלא לצורך על מעמד הביניים הישראלי.

 

ואנחנו צריכים להמשיך לבסס ולהרחיב את מנועי הצמיחה, כי זה המפתח האמיתי להצעדתו של המשק הישראלי קדימה. אם בסיוע וקידום התפתחותם של עסקים קטנים ובינוניים ובעידוד הקמתם של נוספים; בהרחבת ההכשרות התעסוקתיות ובהכנסת אוכלוסיות חדשות לשוק העבודה; ביישום שורה של רפורמות לתעשיות החדשנות וההיי-טק; בקידום אינטנסיבי של יחסי המסחר והקשרים האקדמיים שלנו עם המזרח, בשיפור החדשנות והפריון בתעשייה הישראלית; ביישום הרפורמה בנמלים; ובשינוי שאנו עומדים להביא בחוק עידוד השקעות הון, שמצד אחד ימשוך לפה חברות גלובליות שישקיעו בישראל, ומצד שני ייסד מנגנון פיקוח על הטבות המס כדי לוודא שהן משיגות את מטרתן.

 

דרך התקציב הזה אנחנו ניאבק ביוקר המחיה בישראל, במחירי המזון ומוצרי היסוד. אנחנו שומעים את הקולות, ויש בהם מידה לא מעטה של צדק. יוקר המחיה מאיים לדרוס תחתיו את אזרחי ישראל, ואנחנו לא נשתמט מאחריותנו לטפל במחירים. כדי לחסוך לציבור כסף התקציב יתמוך בהורדת מכסים והגדלת מכסות פטורות ממכס בתחומי הבשר והחלב. הורדנו כבר מכסים ממוצרי מזון מיובאים רבים בשנה האחרונה ונמשיך לעשות זאת. נוביל הקלות ברגולציה של משרד הבריאות על יבוא מוצרים יבשים והקלות בתחום הייבוא האישי. יחד עם יישום החקיקה של רפורמת המזון של ועדת קדמי שהעברנו השנה, נוריד את הסכומים שאזרחי ישראל משלמים על מוצרי מזון באלפי שקלים בכל שנה. ואם צריך ננקוט גם בצעדים אגרסיביים של פיקוח על המחירים שלא נקטנו בהם בעבר. 

והמלחמה ביוקר המחיה לא נעצרת בתחום המזון. אנו פועלים להקמת מאות מעונות יום ברחבי הארץ, שיחסכו, מאות שקלים בכל חודש לזוגות צעירים בכל הארץ ויאפשרו לאמהות צעירות לצאת לצאת לעבודה בידיעה שלא כל מה שהן ירוויחו ילך ישר למטפלת; ההחלטה שלא להעלות את המסים על הגז ועל הפחם למשל, תוביל לכך שבינואר הקרוב שר האנרגיה סילבן שלום ואני נוכל להוזיל את תעריפי החשמל בישראל בשיעור דו-ספרתי, בין  12%-15% וגם את תעריפי המים נוזיל בלפחות 10%. אנחנו נוביל שינוי עמוק לגבי תאגידי המים מפני שהשיטה צריכה להשתנות. השינויים האלה יביאו כמובן להקלה שכל אזרח ירגיש בכיסו, אבל לא פחות מכך, זה יפחית באופן דרמטי את התשומות לתעשייה ויאפשר לה צמיחה מוגברת.

 

ובמקביל, אנחנו ממשיכים במאמץ הכולל שלנו לפתור את משבר הדיור הישראלי, האתגר הגדול ביותר שלנו, לפני שמפלצת המחירים הזו זוללת דור שלם בישראל. כולם מדברים על מע"מ אפס, וזה בסדר, והתוכנית תעבור בכנסת בתחילת המושב הקרוב, אבל מע"מ אפס היא רק נדבך אחד, ואפילו לא הגדול ביותר, בתוכנית דיור רחבה הרבה יותר, שעוסקת ברובה בהגדלת ההיצע. מלבד מע"מ-0 יש גם את מחיר מטרה, את פינוי מחנות צה"ל, את תכנית "נתיב לדירה", את הרפורמה ברשות מקרקעי ישראל, הסכמי הגג שיגיעו בשנה הבאה למאה אלף יחידות דיור, את חוק הותמ"לים שהעברנו בכנסת בסוף המושב ויאפשר לנו תכנון בהליך מואץ לעשרות אלפי יחידות (רק בקבינט האחרון העברנו 30 אלף יחידות דיור לתכנון מואץ בותמ"ל), את "חוק שכירות הוגנת" שאותו נעביר במושב הקרוב ולא יאפשר הקפצות מחירים לשוכרי דירות וצעדים רבים נוספים. 

בעשור האבוד של שוק הנדל"ן, המטרה המרכזית היתה למקסם את רווחיה של המדינה. המטרה שאני מציב למשרד  היא אחרת. לי יש רק מטרה אחת: שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה. וזה יהיה אפשרי. כי שינינו את ייעוד הקרקע. מדינת ישראל לא רואה יותר בקרקע מקור למקסום הכנסות המדינה אלא תשתית ציבורית שנועדה לשרת את אזרחי ישראל. היום, בפעם הראשונה, יודעים זוגות צעירים שהמדינה מוכנה להכניס את היד לכיס ולהוציא מיליארדים, העיקר להוריד את מחירי הדיור. זו בדיוק המשמעות של שינוי סדרי העדיפויות. 

והחודש, לראשונה מאז 2007, מחירי הדיור ירדו. הרפורמות שלנו מתחילות לתת אותותיהן. זה לא מספיק, זה עוד לא קרוב למספיק, אבל נמשיך לעשות כל מה שאנחנו יכולים, בכל יום, עד שזה יקרה. 

 

לפעמים קל לשכוח שכלכלה בעצם אינה עוסקת במספרים, אלא בבני האדם העומדים מאחוריהם. כשאנחנו מדברים על נתונים כלכליים שיש לפעול לפיהם אנחנו צריכים תמיד לזכור שגם פחד הוא נתון כלכלי, אי בטחון הוא נתון כלכלי, ותקווה - או היעדרה - היא הנתון הכלכלי המשמעותי מכולם. 

כי זה העקרון העומד בבסיס התקציב. זה העקרון שהבאנו למרכז העשיה של משרד האוצר: המיקוד במעמד הביניים, באדם העובד בישראל, בצורך לחזק ולהרחיב את מעמד הביניים ולתת לו יותר כלים, יותר הכנסה פנויה, יותר סיוע לו ולילדיו בדיור, ביוקר המחיה, במעבר לכלכלה של חדשנות ויצירתיות ומשק צומח, ובעיקר להבטיח לרוב הדומם - שעושה צבא, עובד, משלם מיסים ומגדל את ילדיו בישראל – שהמדינה אינה בורחת לו מבין האצבעות. המדינה הזו היא שלו, והיא חוזרת עכשיו לעבוד בשבילו. 

 

אני מודה לכם שהזמנתם אותי לכאן הערב, ובעיקר לך, ידידי ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס. נדמה לי שהצלחנו יחד לפתוח ערוץ אמיתי של דיאלוג ושיתוף פעולה בין משרד האוצר לביניכם. אני מעריך ומוקיר את הערוץ הזה ואני מקווה שהוא עוד יתרחב ויתפתח. אתם האנשים שמלווים את העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ומציידים אותם בעצות ובכלים שמסייעים להם לגדול - אתם שותפים  משמעותיים של לא מעט מהלכים וצעדים שבזכותם הצלחנו להקל על העסקים הקטנים והבינוניים בישראל לצמוח ולהתפתח. 

תודה רבה. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ניוזלטר יש עתיד 2.1-9.1.2022

בפרק הזמן בו ניתן היה להגיש מועמדות לתפקיד יו"ר יש עתיד הוגשה מועמדות אחת העומדת בתנאי תקנון המפלגה - על-ידי יו"ר המפלגה המכהן, שר החוץ חה"כ יאיר לפיד. 

 

המשך לקריאה

הודעה מטעם ועדת הבחירות

בפרק הזמן בו ניתן היה להגיש מועמדות לתפקיד יו"ר יש עתיד הוגשה מועמדות אחת העומדת בתנאי תקנון המפלגה - על-ידי יו"ר המפלגה המכהן, שר החוץ חה"כ יאיר לפיד. 

 

המשך לקריאה

הודעה על בחירת יו"ר למפלגה

בהתאם לתקנון המפלגה, ולהחלטת ועדת הבחירות, ועידת יש עתיד הראשונה שתתכנס ביום 4.1.2022 תבחר יושב ראש למפלגה.

המשך לקריאה

הושלמה בחירת חברי ועידת יש עתיד הראשונה

הושלמה בחירת חברי ועידת יש עתיד הראשונה.

 

חברי מפלגה שהגישו ערר קיבלו הודעת דוא"ל אישית ובה מענה לערר שהוגש.

 

כל חברי ועידת יש עתיד הראשונה קיבלו הודעת דוא"ל על מועד כינוס הוועידה הראשונה.

המשך לקריאה

תהליך ועדת ערר

בהתאם לסעיף 39 לתקנון המפלגה, חבר מפלגה הכשיר להיבחר כחבר ועידה, ולא קיבל הודעה מראש המטה אליו הוא משתייך כי נבחר לוועידה עד ליום 5.12.2021, רשאי להגיש ערר לוועדת הבחירות בין הימים 6.12.2021 - 8.12.2021.

המשך לקריאה

הודעה לפעילי המפלגה

בהתאם לתקנון המפלגה, בימים אלה מתנהל הליך בחירת פעילי המפלגה שישמשו כחברי הוועידה הראשונה של המפלגה.

המשך לקריאה

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, הגיעה לירדן על מנת לחתום על הסכם יחד עם שר התעשייה והמסחר הירדני

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, הגיעה לירדן על מנת לחתום יחד עם שר התעשייה והמסחר הירדני, על הסכם סחר המסדיר העברת סחורות מירדן לרשות הפלסטינית. שוב הסתבר כי כאשר מתקיים דיאלוג, אפשר להתגבר על חסמים ולהבטיח שיתופי פעולה לטובת כל הצדדים. כלכלה היא גשר ליצירת הזדמנויות ולקידום אינטרסים הדדיים המחזקים את היציבות האיזורית.

המשך לקריאה

יו"ר יש עתיד ושר החוץ יאיר לפיד על העברת התקציב:

מילת המפתח של הרגע הזה היא אחריות. לקחנו אחריות. מה שהביא אותנו לרגע הזה היא היכולת לגשר על פערים, לנהל משברים, לא לראות בעיניים - העיקר להגיע למטרה.

המשך לקריאה

העלאת שכר חיילי החובה

חה״כ רם בן ברק, יו״ר ועדת החוץ והביטחון קיים ישיבת ועדה בהשתתפות הרמטכ״ל - רא״ל אביב כוכבי.

המשך לקריאה

הבטחנו ומקיימים: צעד ראשון בדרך לחוק דמי אבטלה לעצמאים

יש עתיד מקדמת כבר שנים את נושא העצמאיים, הצעת החוק דמי אבטלה לעצמאיים עברה בקריאה טרומית.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך

מה עשינו