שר האוצר הציג הבוקר מחשבון זכויות אינטרנטי לבדיקה ומיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה

12 נובמבר 2014 15:31 | יש עתיד

צעד נוסף להנגשת הזכויות לניצולי השואה: מחשבון זכויות אינטרנטי לבדיקה ומיצוי זכויות ניצולי השואה

שר האוצר, יאיר לפיד והרשות לזכויות ניצולי השואה השיקו היום שירות אינטרנטי חדש המאפשר בדיקה פשוטה ומהירה של זכויות והסדרי סיוע המיועדים לניצולי השואה. המחשבון לבדיקת זכויות פותח לבקשת שר האוצר על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, במסגרת המאמץ לסייע לניצולי השואה במיצוי זכויותיהם. 

באמצעות מחשבון הזכויות, ניצולי השואה או מי מטעמם יקבלו מידע בדבר זכאות אפשרית לקבלת גמלה או הטבה. כמו כן, המחשבון מנחה כיצד ניתן לממש את הזכויות.  

השירות האינטרנטי קל ונוח לשימוש. באמצעות מענה פשוט על מספר שאלות קצרות וכלליות, כגון תאריך לידה, ארץ לידה ושנת עליה, יתקבל מידע על הסדרי הסיוע והזכויות לזכאים מגופים ממשלתיים וחוץ ממשלתיים. מחשבון הזכויות האינטרנטי מצטרף למרכז המידע הטלפוני ואתר הרשות לזכויות ניצולי השואה באמצעותם יכולים ניצולי השואה לקבל מידע בנוגע לזכויותיהם וזכאויותיהם באשר להסדרי הסיוע השונים. 

התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה בהובלת שר האוצר הרחיבה את אוכלוסיית הזכאים, הכירה בזכאותם של עשרות אלפי ניצולים חדשים והגדילה את ההטבות לניצולים המוכרים. מרגע אישורה במליאת הכנסת, נקטה הרשות לזכויות ניצולי השואה בשורת יוזמות שסייעו לאתר למעלה ממאה אלף זכאים פוטנציאלים, באופן שלא דרש מהזכאים לנקוט בפעולה. 

כחלק מתוכנית הסיוע הלאומית לניצולי השואה, עובדים בימים אלו במשרד החינוך יחד עם הרשות לזכויות ניצולי השואה על פרויקט מעורבות חברתית וסיוע לניצולים של תלמידים בכל רחבי הארץ. הפרויקט צפוי להתחיל בחג החנוכה ובמהלכו יגיעו התלמידים למרכזי "עמך" הפרוסים ברחבי הארץ ויסייעו להם במימוש זכויותיהם באמצעות מחשבון הזכויות.

‫‬‬‬‬‬‬

שר האוצר, יאיר לפיד: "אני רוצה לומר לניצולי השואה: נלחמתם כדי לחיות. נלחמתם כדי לשרוד. נלחמתם כדי להתגבר. נלחמתם כדי לקבל הכרה מהמדינה. נלחמתם בבירוקרטיה הישראלית כדי לקבל את הזכויות המגיעות לכם. עכשיו אתם יכולים להפסיק להילחם. עכשיו אנחנו נלחמים בשבילכם. אנחנו נלחמים כדי שכל ניצול וניצולת שואה ידעו בדיוק מה מגיע להם ויקבלו את כל מה שמגיע להם. הרבה פעמים שואלים אותי למה לקחתי את משרד האוצר. מה הייתי צריך את זה. והתשובה פשוטה. בשביל זה".

 

מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס: "זהו צעד משמעותי נוסף שיזמנו על מנת לסייע לניצולים  למצות את זכויותיהם. אני מעריכה כי המחשבון שפיתחנו יסייע לניצולים לקבל הטבות שלא קיבלו קודם לכן באמצעות בדיקה פשוטה, קלה ומהירה"

 

ניתן למצוא את המחשבון באתר הרשות לזכויות ניצולי השואה ובכתובת האינטרנט: 

http://zakaim.mof.gov.il/

 

מחשבון זכויות – שאלות ותשובות

 

1.למי המחשבון מיועד?

המחשבון מיועד לכולם – לניצולי השואה, לבני משפחותיהם, ולציבור הרחב.

 

2.באילו שפות המחשבון נותן מענה?

המחשבון נותן מענה בשפה העברית והרוסית.

 

3.על אילו סוגי שאלות עלי לענות כדי להפיק מידע?

מדובר במספר שאלות קצרות ופשוטות, כדוגמת: מהו תאריך הלידה, מהו תאריך העלייה, באיזו מדינה היית בתקופת מלחמת העולם השנייה ועוד.

 

4.אם איני יודע את התשובה לאחת מהשאלות במחשבון מה אוכל לעשות?

כאמור, מדובר בשאלות פשוטות הידועות לך. כמובן, ניתן להסתייע בכל עת במרכז המידע הטלפוני של הרשות בטלפון: 03-5682651

 

5.האם עלי להזדהות באמצעות ת"ז על מנת להשתמש במחשבון?

לא. המחשבון אינו דורש השארת פרטים אישיים.

 

6.אילו הסדרי סיוע נכללים במחשבון הזכויות?

המחשבון נותן מענה ביחס לכל הסדרי הסיוע לניצולי השואה, הן מהמדינה והן מגופי סיוע אחרים.

 

7.לגבי אילו גופים המחשבון מפיק מידע?

תגמולים ממשרד האוצר, קצבה מגרמניה, מועידת התביעות ועוד.

 

8.האם אוכל להגיש בקשות באמצעות המחשבון?

לא. המחשבון פורש את המידע. על מנת להגיש בקשות יש לפנות אל מרכז המידע של הרשות לזכויות ניצולי השואה או אל יתר הגופים שצוינו בתוצאות. 

 

9.מה עלי לעשות עם התוצאות המתקבלות?

התוצאות עשויות ללמד אותך למה הנך עשוי להיות זכאי. על מנת לממש את זכויותיך עליך למלא את הטפסים שאליהם מפנה המחשבון, וכן אתה מוזמן לפנות אל מרכז המידע של הרשות לזכויות ניצולי השואה.

 

10.כניצול שואה קיבלתי קצבה לפי חוק ההטבות (1850 ₪). מהי זכאותי לאחר השינויים שנעשו בחוק?

במסגרת התוכנית הלאומית הושוו תנאיהם של יוצאי מחנות וגטאות שעלו לארץ לאחר 10/1953, וכן תנאיהם של מי שמקבל קצבה מוועידת התביעות, לזכויותיהם של מקבלי תגמול לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. המשמעות היא שהחל מחודש יוני הנך מקבל תגמול על פי 25% נכות בגין תגובה נפשית לרדיפות (2200 ₪). כמו כן, תוכל להגיש בקשה להחמרה לוועדה רפואית, בקשה להכרה במחלות, בקשה לקבלת תגמול מוגדל ועוד הטבות נוספות.

 

11.קיבלתי מכתב וטופס לקבלת מענק חד שנתי של 3600 ₪, מה עליי לעשות?

כפי שהוסבר לך במכתב, השנה שולם לך המענק באופן אוטומטי לחשבון הבנק הקיים ברשותנו אותו קיבלנו מביטוח לאומי (במידה ולא התנגדת לכך) או באמצעות בנק הדואר. על מנת לקבל את המענק לשנים הבאות עליך למלא את טופס הבקשה למענק שצורף לך למכתב ולשלוח למשרדי הרשות. אין צורך להגיע או להתקשר. 

 

12.מתי אתחיל לקבל את הפטור בתרופות?

כאמור במידה וקיבלת מכתב בנושא, הנך כבר זכאי לפטור מלא בתרופות מרשם אשר בסל התרופות.   

 

13.אני מקבלת תגמול כאלמנה ברשות, בהתאם לאחוזי הנכות של בעלי המנוח, האם אני זכאית לקבל תגמול זה למשך כל חיי?

תגמול שארים לאלמן/ה  למשך כל חייו, כל עוד לא נישא, יינתן במידה וניצול השואה נפטר החל מתאריך 1.6.2011. בשלוש השנים הראשונות התגמול יהיה לפי אחוזי הנכות של המנוח, ולאחר מכן 2,000 ₪ למשך כל החיים.

למקבלים לפי חוק ההטבות שתנאיהם הושוו מחודש 6/2014, במידה והניצול נפטר החל  מ- 6/2014 האלמנה תהיה זכאית לדמי אלמנות לפי מה שנכתב בתשובה זו.

 

14.אני מקבל תגמול חודשי ממדינת חוץ אחרת (כמו הולנד, צרפת וכ"ו) האם אני זכאי  להטבה כלשהי?

יתכן שהנך זכאי לפטור בתרופות מרשם אשר בסל התרופות. במידה ולא קיבלת מכתב בנושא תוכל להתקשר למרכז מידע ברשות לבקש שישלח אליך טופס לבדיקת זכאותך, או להוריד טופס פטור מתשלום עבור תרופות באתר הרשות, או מאתר כל זכות.

לגבי מקבלי תגמול מגרמניה(B.E.G)  הרשות קיבלה את רשימת הניצולים, ושמם הועבר לקופות החולים לקבלת הפטור.

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שמונת הצעדים של ״יש עתיד״ למלחמה בקורונה

קודם כל מקים ממשלה אחרת. 18 שרים. יעילה, חסכונית, ממוקדת מטרה. בלי שר לענייני מים ובלי חליפי. קבינט קורונה של ארבעה שרים: ראש ממשלה, אוצר, בטחון, בריאות. זה נקרא צוות, והדבר הכי חשוב במצבי חירום הוא עבודת צוות. אחר כך הייתי עושה שמונה צעדים:

המשך לקריאה

ראש האופוזיציה, ח״כ יאיר לפיד בנאום סיעה

אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל הראשון. נתניהו נכשל. ממשלת המנותקים לא מתפקדת.

המשך לקריאה

תגובת יו״ר יש עתיד-תלם להקמת ממשלת נתניהו החמישית

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר רבין

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת העצמאים בירושלים

יו״ר יש עתיד-תל״ם, יאיר לפיד: באתי לתמוך הבוקר בהפגנת ארגוני העצמאים מול הכנסת. הם לא שמרו על 2 מטר מרחק, אבל בשביל העצמאים אני מוכן לקחת את הסיכון. הם כועסים, הם צועקים, הם צודקים.

המשך לקריאה

אנחנו נעמוד בזה

הקורונה לא תכניע אותנו, כי אי אפשר להכניע אותנו. ניסו לא פעם. תמיד עמדנו בזה. התפקיד שלנו הוא להזכיר לישראלים שאותם דברים שמפחידים אותנו - גם יכולים לעורר בנו השראה. לזכור שתמיד יש לנו ברירה: להתייצב מול זה ביחד, או ליפול כל אחד לחוד. אנחנו בוחרים להלחם במגיפה ביחד. יהודים וערבים, חרדים וחילונים, קואליציה ואופוזיציה. הקורונה לא מבדילה בינינו. במאבק נגדה גם אנחנו לא נבדיל בינינו.

המשך לקריאה

תוכנית יש עתיד-תל"ם לחילוץ הכלכלה הישראלית

ח״כ לפיד: ״זו תכנית דו שלבית לחילוץ מיידי של הכלכלה מהקפאון, הצלת העסקים הקטנים והבינוניים שנזנחו בידי הממשלה וסיוע לחברות גדולות״.

המשך לקריאה

כמה עולה מצפון?

הנה מה שאמר אתמול בראיון שר הבטחון כששאלו אותו על האפשרות שתקום ממשלה של יותר מ-30 שרים: "צריך לחלק עוד תיקים. זה לא יפה, אבל זו המציאות הפוליטית. אם זה קונה עוד שנה או שנתיים, מוטב שכך. מוטב שיהיו לנו כמה שרים בלי תיק אם זה יקנה לנו עוד שנתיים של יציבות."

המשך לקריאה

ברוכה הבאה ח״כ ע'דיר כמאל מריח

יו״ר יש עתיד, ח״כ יאיר לפיד:
״גאה ומאושר לקבל אלינו את ח"כ ע'דיר כמאל מריח. גאה בה שלא ויתרה על ערכיה תמורת שום תפקיד בעולם. נלחם ביחד איתה לטובת כל אזרחי ישראל. ברוכה הבאה״.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך