הצטרפו אלינו!

שלילת אפוטרופסות על הורה שהורשע בעבירות מין

הורה שביצע עבירות מין או אלימות כלפי ילדו תישלל זכותו לאפוטרופסות על ילדו וההורה השני יוכל לקבל החלטות בענייניו ולגדלו באין מפריע.


החוק נועד להגן על קטין כנגד הורה שהואשם בעבירות מין ואלימות. מפלגת 'יש עתיד' שמה את הדגש על איתור הנזקק עצמו ומתן המענה לו באופן ישיר. חוק "הסכמה בשם קטין שהורהו הואשם בעבירות מין ואלימות נגד ילדיו", שיזמה ח"כ יפעת קריב, מבטא במדויק את תפיסת עולם זו. 


בעבר דרש החוק את הסכמת שני הוריו של הילד כדי לאשר טיפול בו, גם אם הוגש כתב אישום בעבירת מין או אלימות כנגד אחד ההורים. בכך אפשר החוק מצב בו ההורה הפוגע עלול למנוע טיפול חיוני מילדו הקטין, שנדרש לו בעקבות פגיעה שהוא עצמו גרם. צעד משמעותי זה מתקן את העיוות ומבטל את הדרישה להסכמה של הורה, שהוגש נגדו כתב אישום על עבירת מין או אלימות בילדו הקטין לצורך טיפול רפואי, אבחון, בדיקה וטיפול פסיכיאטרי.  בנוסף, לא יינתן לאותו הורה מידע הנוגע לטיפול, אלא אם זוכה ההורה מהאישום.


הצעת החוק נולדה בעקבות פנית ציבור שתיארה אב שהתעלל מינית בבתו, נשפט, הורשע ונדון ל-8 שנות מאסר. הילדה, שהייתה במצב נפשי קשה, לא קיבלה את אישור אביה לקבלת טיפול, כפי שנדרש אז בחוק. הצעת החוק ביטלה את הצורך באישור האב, ובמקביל שמרת על חובותיו כלפיה (תשלום מזונות וכו').
צעת החוק לא השלימה את מסלול החקיקה בשל החלטת ראש הממשלה לפרק את הממשלה ולהוביל לבחירות מוקדמות.

 

לכל הרפורמות ברווחה

רפורמות נוספות