הצטרפו אלינו!

רפורמה בהליך הגירושין בישראל (מירוץ הסמכויות)

הצעת חוק המבקשת לבטל את הסמכות המקבילה בין בתי הדין הרבניים ובין בתי המשפט לענייני משפחה לדון בהליך הגירושין, ולקבוע כי תיק הגירושין ייפתח אך ורק בהסכמה של שני הצדדים. במידה ובני הזוג לא יגיעו להסכמה, יידון התיק בבית משפט לענייני משפחה.

במאמצה הבלתי פוסק לשפר את מעמדן של הנשים בישראל, וכחלק מתפיסת העולם של מפלגת 'יש עתיד', קידמה ח"כ ד"ר עליזה לביא יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, הצעת חוק למניעת המירוץ שמנהלים זוגות המבקשים להתגרש להגשה ראשונה של הבקשה לפתיחת תיק הגירושין, בין בית הדין הרבני לבית הדין לענייני משפחה.

הסמכות לדון בענייני משמורת, מזונות ורכוש בהליכי גירושין קיימת נכון להיום במקביל בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה. סמכות מקבילה לדון בענייני משמורת, מזונות ורכוש בהליכי הגירושין. המצב המשפטי קובע כי התיק של המשפחה יידון במקום הראשון אליו פנה אחד מבני הזוג. כך נוצרה מציאות בה כל הקודם זוכה, וכל אחד מבני הזוג רץ לפתוח תיק במקום המועדף עליו. בכך, מעודדת המדינה את בני הזוג לפנות מוקדם ככל האפשר לערכאות השיפוטיות ומסכלת את האפשרות כי יפנו תחילה לניסיונות לקיים שלום בית או לפתור את הסכסוך בדרכי שלום.


מצב זה מחריף את הסכסוך, מבזבז כספי ציבור, ובעיקר פוגע בילדים המצויים בין הורים שמנהלים מאבק אחד עם השני. ע"פ הצעת החוק שהגישה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, ח"כ עליזה לביא מיש עתיד, תיק הגירושין ייפתח אך ורק בהסכמה של שני הצדדים ובמידה ולא תהיה הסכמה, ידון התיק בבית משפט לענייני משפחה. בעקבות בקשות גורמים שונים בקואליציה לדחיית הדיון בנושא עד לאחר הידברות והסכמה, הסכימה ח"כ עליזה לביא לדחות פעמיים את הדיון על ההצעה, ובסופו של  דבר נמנע  מההצעה לעלות לדיון בוועדת שרים לחקיקה בשל התנגדויות הקואליציה והחלטת ראש הממשלה על פירוק הממשלה וההליכה לבחירות.


בכך נמנעה האפשרות לסיום מצב אבסורדי בו לשני ההורים יש תמריץ "לרוץ ולקנות סמכות", מצב המחריף את הסכסוך, מבזבז כספי ציבור, ובעיקר משאיר את הילדים מצולקים בין הורים שמנהלים מאבק מר אחד עם השני.

 

לכל הרפורמות עבור נשים

התקדמות החוק
  • הצעה
  • אישור ממשלה
  • קריאה טרומית
  • קריאה ראשונה
  • ועדות
  • קריאה שנייה
  • קריאה שלישית
  • חוק

רפורמות נוספות