המצע המלא

זכויות אנשים עם מוגבלויות

 

המבחן העליון של מדינה הוא לא מבחן ההצלחה, אלא מבחן החמלה, העוברת דרך היכולת להזדהות והיכולת לראות את האחר, דרך היכולת לחיות עם מי ששונה ממך.
 

מחויבותנו כמדינה וכחברה, היא להסיר את כל המכשולים מדרכם של אנשים עם מוגבלויות.
 

על המדינה לחייב העסקה של אנשים עם צרכים מיוחדים במגזר הציבורי ולעודד אותה במגזר הפרטי, לשלב אנשים עם מוגבלויות במערך השירות הלאומי, להבטיח שאין מוסד ציבורי אחד שסגור בפניהם, ולוודא שכל ילד במערכת החינוך יודע שהאחר - זה הוא.
 

שילוב אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה, בחינוך הכללי ובחיי הקהילה מסייע לא רק לבעלי המוגבלות עצמם, אלא גם לחברה והקהילה שסביבם בכללותה. הוא ממגר דעות קדומות ומצמצם את ההדרה החברתית של אנשים עם צרכים מיוחדים. הוא הבסיס לחברה מוסרית ומלוכדת.
 

'יש עתיד' מאמינה כי חברה המשלבת אנשים עם מוגבלויות, ומאפשרת להם למצות את יכולותיהם וזכויותיהם, ככל אזרח, היא חברת מופת חזקה וערכית.
 

אנחנו מחויבים למעבר משיח של צדקה וחסד לשיח של זכויות, המבטיח לאנשים עם מוגבלויות חיים של עשיה ומשמעות. נגישות בעינינו אינה מתמצה ברמפות או בניית מעליות, אלא היא שפה תרבותית רחבה, המאפשרת לכל אחד להגיע לכל מקום.

 

 

מערכת הרווחה
 

הרחבת מעגל הזכאים לקצבת השירותים המיוחדים

קצבת שר"מ (שירותים מיוחדים) היא קצבה הניתנת לנכים החיים בתוך הקהילה אך זקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיות או להשגחה. קביעת הזכאות לקצבה בוצעה עד כה באמצעות מבחן שנקרא ADL, הבוחן את רמת התלות בעזרת הזולת בפעולות יום יום בסיסיות. המבחן הביא בחשבון רק תלות מוטורית, וקבוצות אוכלוסייה שונות, הסובלות מקשיים אחרים, מצאו את עצמן במשך עשרות שנים ללא מענה.
 

'יש עתיד' החליטה לשנות את הקריטריונים שגרמו עוול לאוכלוסיות שלמות למעלה מ-30 שנה, כששרי האוצר והרווחה לשעבר, לפיד וכהן, החליטו להקצות תוספת של 110 מיליון שקלים לטובת הרחבת מעגל הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים. החלטה זו הכניסה למעגל הזכאים לקצבה אוכלוסיות שעד כה לא היו זכאיות לה - עיוורים, אנשים עם מוגבלות נפשית-קוגניטיבית ואנשים עם ליקויים נוירולוגיים. בזכות השינוי שהובלנו כ-8,000 אנשים נוספים, עם צרכים מיוחדים, יכללו במעגל הזכאים.
 

מתן זכאות לקצבת השר"מ לאוכלוסיות אלה היא בגדר הכרה בזכותן לחיות בקהילה באופן עצמאי, בטיחותי ושוויוני.
 


הצעת חוק זכויות המשפחות המיוחדות

הצעת חוק שהגישה ח"כ קארין אלהרר, בשיתוף ארגון "קשר" וקואליציית ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים, מכירה לראשונה באחריות המדינה כלפי המשפחות המיוחדות כאורגן, מעבר לאחריות האישית כלפי האדם עם הצרכים המיוחדים.
 

ההצעה תעניק למשפחה סל שירותים הלוקח בחשבון את צורכיהם של כל בני המשפחה וכן תייצר מרכזי שירות שירכזו את הטיפול וילוו כל משפחה במימוש זכויותיה מול משרדי הממשלה השונים. 

 

הגדלת קצבאות חדשות לאנשים עם מוגבלות נפשית ולמונשמים

במסגרת הרחבת הסיוע לאנשים עם צרכים מיוחדים פעל שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, להגדיל את הקצבאות המגיעות לעשרות אלפי נכי נפש ומוגבלים מונשמים, שיכולת התפקוד שלהם פגועה באופן ניכר.
 

עד לתוספת התקציבית האמורה הסתפקו אותם אנשים בקצבה בסיסית בלבד. קצבאות חדשות אלו נועדו לסייע להם במהלך שהותם במוסד ותסייע למשפחות המהוות את המעגל התומך, הנושא בעיקר נטל הטיפול.
 

תוספת קצבה של למעלה מ- 1,000 שקלים בחודש להורים לילדים סיעודיים

הורים לילדים סיעודיים נאלצים לשאת בהוצאות כבדות לטיפול בילדיהם ולסיוע סיעודי לשם הטיפול בילד בזמן שהם יוצאים לעבודה.
 

שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, הגדיל את הקצבה לה זכאים ההורים לילדים סיעודיים ב-1,000 שקלים בחודש, החלטה אשר תביא לשיפור משמעותי בחייהם ורווחתם של כ-5,000 ילדים המוגדרים כנכים קשים ואינם זכאים לתוספת שר"מ (שירותים מיוחדים). מדובר בילדים המוגדרים כסיעודיים מורכבים הדורשים השגחה מתמדת, עם שיתוק מוחין, מוגבלויות קוגניטיביות התפתחותיות קשות, אוטיזם קשה וכדומה, אשר אינם מקבלים תוספת שר"מ.
 

הגדלת הקצבה, אותה הובילה ח"כ קארין אלהרר, תסייע למשפחות בטיפול בעומס הטיפולי, כסיוע במימון העסקת עובד זר. בנוסף, תסייע להם הקצבה להעניק לילדיהם, שזקוקים לטיפול והשגחה רציפה, את הטיפול הטוב ביותר, במקביל לניסיון לנהל אורח חיים תקין, חיי משפחה, זוגיות וקריירה. 

הוספת מעונות יום שיקומיים לפעוטות עם מוגבלויות בדרום הארץ

בעקבות פנייתה של ח"כ קארין אלהרר לשר הרווחה, הוחלט להקים חמישה מעונות יום שיקומיים נוספים עבור פעוטות עם מוגבלויות בדרום הארץ.
 

הפנייה נעשתה בעקבות פגישה עם נציגות מהמכון להתפתחות הילד בבית חולים סורוקה בבאר שבע, אשר התריעו על מחסור חמור במעונות יום שיקומיים בדרום הארץ ואף סיפרו על תושבים רבים אשר אינם מקבלים כיום מענה מתאים לילדיהם, הן מבחינת כמות המעונות ומרחקם מבית המשפחה והן מבחינת יכולתם לתת מענה לסוגים שונים של מוגבלויות.

 

קיצור חופשת הקיץ במעונות יום שיקומיים

במעון היום השיקומי מקבלים פעוטות עם מוגבלות טיפולים פרא-רפואיים החיוניים להתפתחותם. במהלך חופשת הקיץ נקטע הרצף הטיפולי של הפעוטות.
 

על מנת למנות זאת, כמו גם כדי למנוע את הקושי של הורים למצוא מסגרות חלופיות בימי החופשה, החליטו שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, ושרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, לקצר את משך חופשת הקיץ במעונות היום השיקומיים, משלושה שבועות לשבועיים בלבד.

 

קידום חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות

משרד הרווחה בראשות השר מאיר כהן החל לקדם חוק שירכז ויעגן לראשונה בחוק את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל. החוק נועד לתת מענה לכל אדם עם מוגבלות בכל הנוגע לשירותים ולקצבאות להן הוא זכאי, ולשנות את שיוך הזכויות הנקבע כיום על פי סוג המוגבלות לשיוך בהתאם לצרכים.
 

הפרק הראשון בחוק שירותי הרווחה יעסוק בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות תקשורתית (אוטיזם). הפרק השני יעסוק בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות פיזית וחושית. לשם כך, מינה המשרד וועדה לבחינה ומיפוי של צרכי אוכלוסייה זו. נפעל להקמת ועדה דומה שתיבחן את צורכיהם של אנשים עם מוגבלות התפתחותית וקוגניטיבית ותנסח את הפרק השלישי לחוק. 

 

שיפוי העלאת שכר המינימום למקבלי קצבאות סיעוד ושר"מ

במסגרת העלאת שכר המינימום, ועל מנת לספק פתרון לקשישים או נכים המעסיקים עובד סיעודי, נתקבלה דרישתה של ח"כ קארין אלהרר להתנות את העלאת שכר המינימום בעדכון תואם של קצבת הסיעוד לקשישים.
 

כמו כן, נקבע כי אנשים עם מוגבלות המעסיקים עובדים סיעודיים, לרבות ילדים עם מוגבלויות קשות, יפוצו על העלייה בעלות ההעסקה.
 

אזרחים המוגדרים סיעודיים זכאים כיום לקצבת שירותים מיוחדים (שר"מ) שמטרתה לסייע במימון העסקתו של עובד סיעודי. כבר היום מסתכמת עלות ההעסקה של העובד בכ-7,000 שקלים בחודש, בעוד שהקצבה המקסימלית עומדת על 4,500 שקלים בלבד. את הפער העצום הזה מכסים האזרחים הסיעודיים בקושי רב מקצבאות הנכות, מחסכונות פרטיים או בסיוע של קרובים. בדומה לכך, מתקשים גם קשישים הזכאים לקצבת סיעוד וילדים הזכאים לגמלת ילד נכה לממן את העסקתם של העובדים הסיעודיים ונמצאים במאבק יום יומי על יכולתם לחיות בכבוד ולהתגורר בקהילה.
 

עליית שכר המינימום שאושרה במליאת הכנסת תחול גם על העובדים הזרים. על כן, בכדי למנוע פגיעה נוספת באותן אוכלוסיות חלשות ממילא, דרשה ח"כ אלהרר לעדכן בהתאם לעליית שכר המינימום את קצבאות השר"מ, הסיעוד וגמלת ילד נכה הניתנות לאזרחים סיעודיים לצורך העסקתם העובדים.

 

מערכת החינוך

תקצוב ילדים עם צרכים מיוחדים בגילאי 3-4 הלומדים בגני העירייה

על מנת ליצור שוויון הזדמנויות אמיתי ולהקל על הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בגיל הרך, החליט שר החינוך לשעבר, שי פירון, כי ילדים אלה בגילאי 3-4, הלומדים במסגרת חינוך חינם בגני עירייה יתוקצבו באופן מלא, גם אם טרם הוחל עליהם חינוך חובה.
 

החלטה זו מאפשרת לכלל הילדים עם הצרכים המיוחדים בגיל 3-4 להשתלב בגני הילדים הציבוריים ולהפוך, כבר מההתחלה, לחלק בלתי נפרד מהחברה. הסל יכלול תקציב לסייעת, ליווי של מומחים ושעות תמיכה.
 

החלת שילוב הילדים מגיל צעיר תאפשר יצירת שוויון הזדמנויות אמיתי בשאיפה לחברה טובה ומכילה יותר בעתיד. 

 

מימון מלווים לילדי החינוך המיוחד במסע לפולין

על מנת לשלב את התלמידים עם הצרכים המיוחדים ולהקל את נטל התשלומים על ההורים, החליט שר החינוך לשעבר, שי פירון, לתקצב לראשונה את צירופן של סייעות לילדי החינוך המיוחד במסעות לפולין. טרם החלטה זו נאלצו הורי תלמידים אלה לשאת במימונם של שני הכרטיסים, כרטיס התלמיד/ה וכרטיס המלווה. תשלום גבוה זה מנע מרבים מהילדים עם הצרכים המיוחדים מלקחת חלק במסעות אלה.
 

סיוע זה מאפשר לאותם ילדים לחוות חוויה ייחודית זו, בשאיפה שכל תלמיד בישראל יוכל לקחת חלק במסע לפולין, המהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות ומההיסטוריה שלנו כעם. 

 

תוספת של 5 שעות שבועיות לתלמידי החינוך המיוחד, אשר יקלו על נטל הוצאות ההורים וישפיעו על היקף עבודתם

על מנת להבטיח מסגרת חינוכית איכותית לכל ילד במערכת החינוך, ללא קשר למגבלותיו ולמצבה הכלכלי של משפחתו, החליט שר החינוך לשעבר, שי פירון, להאריך את יום הלימודים של תלמידי החינוך המיוחד ב-5 שעות שבועיות נוספות. החלטה זו מתייחסת לתלמידים הלומדים במוסדות החינוך המיוחד וכן לאלה הלומדים בכיתות של חינוך מיוחד בבתי ספר רגילים.
 

צעד זה הביא לשיפור חייהם של כ1,620 תלמידים עם שיתוק מוחין ונכויות פיסיות קשות רב-בעייתיות וכן 2,633 תלמידים עם פיגור קל.
 

המהלך נועד לאפשר לתלמידי החינוך המיוחד ליהנות מתוספת מצטברת של שעות לימוד, התורמת לעולמם האישי, ובמקביל, מסייע רבות להורים לצאת ליום עבודה שלם. כמו כן, הביא המהלך להקלה בהוצאות הטיפול בילד של ההורים.
 

לקראת השינוי במסגרת השעות של התלמידים, ביצע המשרד את ההתאמות הנדרשות, תוך שמירה על מסגרת ההעסקה של המורים. בין ההתאמות נבנתה מערכת שעות התואמת את צורכיהם האישיים של התלמידים,  תואמה עבודת הסייעות וכן מערך ההסעות אל מול הרשויות המקומיות. 

 

הרחבת יישום מסקנות דו“ח דורנר לשילוב ילדים עם מוגבלויות

'יש עתיד' מאמינה כי חובתה של המדינה לאפשר לכל אזרח למצות את הפוטנציאל הגלום בו ולקדם את זכותו השתלב בקהילה  על פי יכולותיו ורצונו.
 

כחלק מתפיסה זו, החליט שר החינוך לשעבר, שי פירון, להרחיב באופן משמעותי יישומן של מסקנות דו"ח ועדת דורנר לשילובם של ילדי החינוך המיוחד במסגרות החינוך הרגילות. התוכנית הורחבה מ-78 ילדים ללמעלה מ- 2,000 ילדים.
 

לפי המלצות דו"ח ועדת דורנר, שהוגש בשנת 2009, יש לתת להורים ולילד עם הצרכים המיוחדים, ככל שניתן, זכות לבחור במסגרת החינוכית שבה ילמד (חינוך מיוחד או שילוב בחינוך הרגיל). כל ילד יזכה בתקציב אישי, על פי תפקודו, שילך אחריו למסגרת החינוכית בה יבחר ללמוד.

 

מתן שוויון הזדמנויות לילדים עם צרכים מיוחדים

1,500 תלמידים במערכת החינוך הנזקקים לטיפול פולשני בשגרה (סוכרת נעורים) ולהשגחה בשל מצבם הבריאותי (רגישויות למזון, חולי אפילפסיה) יזכו לסייעות צמודות גם במהלך חודש יולי, על מנת לאפשר את השתתפותם ב"בתי הספר של החופש הגדול".
 

עד כה, סייעות רפואיות הממומנות על ידי משרד החינוך והבריאות לא הוקצו לליווי הילדים בחודשי הקיץ. הדבר מנע הלכה למעשה את השתתפותם של הילדים בקייטנות, שכן רבים מהם לא יכולים לשהות במסגרות מסוג זה ללא ליווי. לצד השינוי בנושא הסייעות הרפואיות, הנחה שר החינוך, כי גם הסייעות של החינוך המיוחד תלווינה את התלמידים הזכאים לליווי, בפעילויות החוץ של הקייטנות המפוקחות.
 

הרחבת היקף עבודת הסייעת תאפשר לילדים אלה, כמו לילדים הרגילים, ליהנות מחופשת הקיץ בקייטנות, באתרי הטבע ובאתרי מים, וכן תאפשר להוריהם לנהל מסגרת עבודה מסודרת.
 

הנגשת כיתות לתלמידים כבדי שמיעה

תלמידים עם לקויות שמיעה זקוקים להנגשה אקוסטית של כיתות הלימוד בכדי להשתלב בהצלחה במערכת החינוך. בשנתיים האחרונות ביצע שר החינוך לשעבר, שי פירון, הנגשה של כאלף כיתות בעלות של כ-30 מיליון שקלים. 
 

נמשיך לפעול להנגשת שמע של כיתות לימוד בכדי לתת מענה לכל תלמיד עם מוגבלות שמיעה הזקוק לכך.

מערכת הבריאות
 

אתר "כל הבריאות"

משרד הבריאות, בראשותה של שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, הקים את אתר האינטרנט  "כל הבריאות", שיאפשר לכל אזרח לבדוק בקלות את זכויותיו, ולבצע השוואה בין ביטוחי הבריאות השונים של קופות החולים. האתר מסייע, בין היתר, לאנשים עם מוגבלויות לממש את זכויותיהם הרפואיות. 

 

הנגשת שירותי הבריאות לכל אזרחי המדינה

כחלק ממטרתה של 'יש עתיד' לספק לכלל הציבור שירותי בריאות ציבורית נאותים וראויים, קידמה שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, את הסדרת התקנות להנגשת מקומות המספקים שירותי בריאות לאנשים עם מוגבלויות
 

התקנות כוללות, בין היתר, הוראות בדבר חובת ביצוע נגישות, אופן ביצוע התאמת נגישות בשירותי הבריאות ותחזוקתן והתאמות נגישות למוסדות הבריאות ובתוכן (התגברות על הפרשי גובה, אמצעים לאיתור, אזהרה והכוונה, מתקני תברואה נגישים, יחידות אשפוז מיוחדות, שילוט, אקוסטיקה ועוד).
 

משרד הבריאות ויחידות הסמך, לרבות בתי-חולים, קופות החולים ומגוון השירותים הניתנים מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כלולים בחובה זו.

 

שירות תיקון כסאות גלגלים סביב השעון

עד כה, שירות תיקון ותפעול לשעת חירום לאנשים עם מוגבלות המתניידים באמצעות כיסא גלגלים ממונע ניתן רק בשעות הפעילות המוגדרות (ימים א'-ו' בשעות 8:00-18:00). אדם שנתקל בבעיה טכנית בביתו או במקום ציבורי מחוץ לשעות הפעילות נותר ללא מענה ונאלץ להסתדר בעצמו או להיעזר באנשים אחרים.  
 

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן קבעה לראשונה כי השירות יוענק מעתה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, תוך קביעת זמן שירות קצר ויעיל כך שכל אדם יקבל מענה מידי לצרכיו.

 

שיפור השירות והפחתת הבירוקרטיה בעת מיצוי זכויות

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, הקימה וועדה שתפקידה לבחון את התהליך שעובר אדם עם מוגבלות מול כל משרדי הממשלה בבואו לממש את זכויותיו, זאת במטרה לפעול לקיצור ההליכים והפחתת העול הביורוקרטי עמו נאלץ האדם להתמודד.
 

בעקבות כך בוצעו מספר צעדים כמו הגדרת המסלול הירוק של ביטוח לאומי גם לנכים עם פגיעה חמורה בגפיים תחתונות, הכשרת רופאים בוועדות קביעת גודל רכב, סדנאות לשיפור ההתנהלות מול האזרחים ופיילוט לאיחוד וועדות ניידות וקביעת גודל הרכב.

 

הקמת צוות חשיבה משותף להתאמת אביזרי שיקום לצרכי האזרח

עד כה, קבעו נהלי משרד הבריאות כי בכדי לקבל כיסא גלגלים ממונע, על אדם לבצע בדיקה הבוחנת את ניידותו בביתו ובחצר ביתו בלבד, תוך התעלמות מהצורך באביזר ניידות ממונע במקומות ציבוריים כגון ברחוב, בקמפוס, בדרך לבילוי או לטיפול רפואי.
 

ח"כ קארין אלהרר הביאה לשינוי הנהלים ולבחינת יכולת הניידות גם במרחב הציבורי, על מנת להתאים לאדם עם מוגבלות את האביזר המתאים ביותר לצרכיו, כך שיוכל להתנייד בצורה הנוחה והבטוחה ביותר גם מחוץ לביתו.

 

מימון ייעוץ תזונאי לפעוטות עם מוגבלות

נתונים ומחקרים מראים כי פעוטות עם מוגבלות נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לפיתוח בעיות רפואיות הנובעות מתזונה לקויה והפרעות אכילה. כמו כן, נמצא כי שירותי ייעוץ תזונאי יכולים לתת להורים ולמטפלים במעון היום את הכלים למנוע בעיות תזונה כבר בגיל צעיר, ולטפל בהן במקרה ומתעוררות כאלה, ובכך למנוע נזק רפואי משמעותי בעתיד.
 

ח"כ קארין אלהרר קידמה בשיתוף עם בית איזי שפירא אישור של תקנות חדשות, המעניקות מימון לייעוץ תזונאי עבור פעוטות עם מוגבלות ששוהים במעונות יום שיקומיים. שרת הבריאות יעל גרמן אישרה את התקנות החדשות בספטמבר 2014 והשירות ניתן החל מנובמבר האחרון.
 

הנגשת המרחב הציבורי

קידום תקנות הנגשה

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מחייב הנגשת מוסדות ציבוריים לאנשים עם צרכים מיוחדים. יישום החוק, עליו אמונות הרשויות המקומיות, נושא עלויות גבוהות ולכן במקרים רבים איננו מבוצע.
 

אישרנו תקנות נגישות רבות, ביניהן התאמות נגישות למקום ציבורי שאינו בניין; התאמות נגישות לשירותי בריאות ולמקומות נתינתם; התאמות נגישות לשירותי הכשרה מקצועית; התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים שהם מוסדות להשכלה גבוהה ולשירותי  ההשכלה הגבוהה שהם נותנים; התאמת נגישות פרטנית לתלמיד ולהורה; התאמות נגישות במקלטים; נגישות לשירותי שעת חירום והתגוננות אזרחית; הנחה מאגרת רישיון להפעלת מונית נגישה; הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית; התאמת נגישות במוסדות על תיכוניים להשכלה תורנית או דתית; תקנות דרכים נגישות; תיקון תקנות בעניין נגישות מוסד חינוך חדש.
 

תקצבנו רשויות חלשות בהיקף של 70 מיליון שקלים על מנת לסייע להן ליישם את החוק, ונמשיך לפעול להנגשה מלאה של כלל המוסדות הציבוריים בישראל.

 

חוק לאישור הכנסת גורי נחיה באימון למקומות ציבוריים

ח"כ דב ליפמן, המשמש בעצמו מאמן לגור שעתיד להית כלב נחייה לאדם עיוור, קידם הצעת חוק שתחייב בעלי עסקים לאפשר את כניסתם של גורי הנחייה, זאת כדי לתת למאמנים להכשיר אותם לחיי שגרה וליווי מלא של אדם עיוור. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ונמשיך לקדמה גם בכנסת ה-20.

 

הנגשת פעילות הכנסת לכבדי שמיעה וחירשים

בעקבות פנייתה של ח"כ קארין אלהרר ליו"ר הכנסת, כל הטקסים הרשמיים המתקיימים במשכן יונגשו לחירשים וכבדי שמיעה על-ידי תרגום סימולטני לשפת הסימנים.
 

בנוסף, ערוץ הכנסת, המשדר את דיוני מליאת הכנסת בשידור ישיר, מקיים בימים אלה פיילוט להנגשת השידורים בערוץ בהמשך לפנייתה של ח"כ אלהרר למנכ"ל ערוץ הכנסת בנושא.

 

מחזיקים בתו נכה יוכלו לחנות באזורי פריקה וטעינה

הצעת חוק המעגנת את זכותם של אנשים המחזיקים בתו נכה להחנות את רכבם באזור המיועד לפריקה וטעינה.
 

את ההצעה, שאושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, יזמה ח"כ קארין אלהרר, במטרה למנוע מצב בו אדם עם מוגבלות נאלץ לוותר על ביקור במקום או להחנות במקום שאינו מיועד לעצירת רכבים בעקבות מחסור בחניות נכים פנויות.
 

כדי שהפגיעה בסוחרים והספקים תהיה מידתית, ולא תיפגע האפשרות לבצע שימוש במקום למטרתו המקורית, יוגבל פרק זמן בו רשאי רכב עם תו נכה להחנות במקום ל-25 דקות.

 

שילוב אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה
 

החלטת הממשלה להעסקת אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי
 

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הביא לאישור הממשלה בנובמבר 2014 החלטה המחייבת העסקת אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי. על פי ההחלטה, לפחות 3% מהמועסקים בכל גוף ציבורי יהיו אנשים עם מוגבלויות. עד שנת 2017 יעלה הרף באופן הדרגתי עד כדי 5% מכלל העובדים.
 

לפי דו"ח מבקר המדינה האחרון מדינת ישראל מפסידה ב-5 מיליארד שקל בשנה על אי העסקת אנשים עם מוגבלויות. ההעסקה חוסכת קצבאות גבוהות מכספי המדינה ומאפשרת לאנשים עם מוגבלויות להשתלב בצורה מלאה ואיכותית. 

 

הגדלת מספר התקנים של אנשים עם מוגבלויות בשירות לאומי כך שיהוו 10% מסך התקנים

מחקרים רבים מראים כי ביצוע שירות לאומי מגדיל משמעותית את אחוזי שילובם של צעירים עם מוגבלות בחברה ובשוק התעסוקה. עם זאת, כיום צעירים רבים המעוניינים לשרת נתקלים בסירוב, שכן מספר התקנים המוקצים עבורם נמוך (כ-1,000 תקנים בלבד).
 

התכנית הכלכלית לשנת 2015, אשר גיבש שר האוצר, לשעבר, יאיר לפיד, כללה הגדלה משמעותית של מספר התקנים לשירות לאומי של צעירים עם מוגבלות, כך שיהוו 10% מסך התקנים. המשמעות היא תוספת של כ-1,000 תקנים נוספים והכפלת מספר הצעירים עם מוגבלות המשרתים. נפעל למימוש צעד זה בכנסת הבאה.

 

תהליך הבראה לקרן למפעלי שיקום

הקרן למפעלי שיקום מפעילה עשרות מפעלים, המעניקים תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות שלא מצליחים להשתלב בשוק החופשי, במטרה לספק להם מסגרת ולתת להם כלים להשתלבות תעסוקתית בעתיד.
 

לפני מספר שנים התגלתה שחיתות חמורה בארגון "המשקם" המפעיל את הקרן והיא עמדה בפני קריסה, עד כדי עיכוב התשלום למשתקמים על עבודתם.
 

שרי האוצר והרווחה לשעבר, יאיר לפיד ומאיר כהן, קידמו תכנית הבראה משמעותית שהביאה לשיקום הארגון. צעד זה, לצד מינוי מנכ"ל חדש, מנע את קריסת הקרן ואת סגירתם של המפעלים החשובים הללו.

 

יוקר המחיה
 

הנחה בחשמל לנכים העובדים מהבית

עד היום, אדם עם מוגבלות שניהל עסק מביתו, איבד את זכאותו להנחה בתעריף החשמל בשל המעבר לתעריף עסקי, שכן ההטבה על המוגבלות הוגדרה בחוק ל"תעריף ביתי בלבד".
 

בעקבות פנייתה של ח"כ קארין אלהרר לשר האנרגיה והמים, התחייב השר להעניק את ההטבה גם לכל אדם עם מוגבלות המנהל עסק מביתו.

 

דמי לידה לגבר שאשתו אינה יכולה לטפל בילד מפאת נכות או מחלה

בעבר, גבר שאשתו היא עקרת בית שאינה יכולה לטפל בילד מפאת נכות או מחלה, יכול היה לקחת חופשת לידה על פי חוק מבלי לקבל תשלום. בפועל, המשפחה שבין כה וכה מתפרנסת ממשכורת אחת, הייתה נאלצת לבחור בין פרנסה לטיפול בילד.
 

שינוי החקיקה, שהובילה ח"כ קארין אלהרר, מקנה דמי לידה לבעל, ביחס לגובה משכורתו, בדיוק כפי שמקבלת אישה אחרי לידה, כך שאותן משפחות לא יצטרכו עוד לבחור בין הפרנסה לילד.

 

דיור

ביטול הפלייתם של אנשים עם מוגבלות בדיור בר השגה

עד היום סבלו אנשים עם מוגבלות מנחיתות במכרזים לקבלת דיור בר השגה. זאת מכיוון שאחד הקריטריונים המשפיעים על סיכויי הקבלה הוא שירות צבאי, ואילו רבים מהם שוחררו משירות צבאי בגין מוגבלותם.
 

בעקבות יוזמה של ח"כ קארין אלהרר אישר משרד הבינוי שינוי בקריטריונים, אשר השווה את "ניקוד הזכאות" שמקבלים אנשים עם מוגבלות ששוחררו משירות צבאי, לניקוד הניתן בגין שירות.