נאום שר החינוך, הרב שי פירון, בעצרת הנוער הממלכתית לזכר יצחק רבין

17 אוקטובר 2013 16:11 | יש עתיד

כמו רבים מבני גילי, היה הרצח ההוא קו פרשת מים במערכת היחסים שלי עם החברה הישראלית. יתכן ואלמלא הרצח לא הייתי מוצא עצמי היום בזירה הציבורית. בלילה ההוא, התהלכתי אחוז אימה ולא ידעתי את נפשי. חשתי שהרצח מסכן את קיומנו יותר מאיומי האויב. הימים שאחרי טלטלו אותי ואת חבריי. חשנו במחויבות העמוקה שלנו  לדיאלוג. הרצח הזה היווה מבחינתי מעין צו גיוס,  צו 8 לאיחוי הקרע ולהצלת נשמת האומה.  רוחו של רבין הובילה רבים. יצחק היה איש אמיץ, לחם בעוז ובתעצומות נפש בשדה הקרב כמו גם במערכה על שלום. כולנו שאבנו ממנו אומץ ונכונות להקריב, ולו במעט, מהנוחות והנינוחות למען העם והארץ, למען ההווה ולמען העתיד.

לא בקשנו לטשטש את המחלוקות, להעלימן או להדחיקן. אני מאמין שחילוקי דעות הן הבסיס להיווצרותה של חברה בריאה.

שיח שיש בו חילוקי דעות, דומה לשמרים המתסיסים ומתפיחים, המפרים, ומאפשרים לקולות להישמע. אסור לפחד מהמחלוקת, אסור לדבר בגנותה, אסור שהרצח ההוא יאיים על השיח הישראלי. להיפך. עלינו ללמוד את משמעותה של הדמוקרטיה המהותית הרואה בחופש הדעות את הבסיס הראשוני לקיומה של חברה.  מדינת ישראל לא תוכל  להתקיים בלי שתותיר מקום של כבוד לעמדות השונות. מדינת ישראל מקבצת אל תוכה מסורת וחדשנות, עבר ועתיד, מזרח ומערב ואתגר החיים המשותפים איננו רק אתגר הסובלנות, אלא למעלה מכך: אתגר של ייעוד וחלום וחזון משותף שמתחיל מחזון הנביאים וחורז את כל ההיסטוריה שלנו עד ימינו אנו.

הגורל היהודי קושר אותנו באופן עמוק ופנימי ומבקש להקשיב לשיר של כולנו. לכל קהילה בית אחד, שורה, תו, אקורד. אבל השיר שלנו, השיר המשותף של כלל הרואים בציונות את המצע לבניינה של חברת מופת, יהיה הרמוני רק אם יהיה השיר של כולנו.

כך כתב יצחק רבין בנאום לפני נציגי הפדרציות היהודיות בארה"ב:

"אין אנו שוכחים לרגע כי בין שתומכים במהלכים שלנו ובין שמתנגדים להם- כולנו אחים, כולנו יהודים וגורל אחד לכולנו".

הגורל, הוא גם ייעוד, שליחות, תפקיד. לפני שעות ספורות שבתי מביקור בפולין. צעדתי עם תלמידים ישראליים בנתיבות המוות. נערים ונערות שונים בתכלית, חשו את גודל השעה ומשמעותו של הגורל והייעוד. הם נשבעו לחיים. הם הבטיחו לעצמם ולדורות הבאים שלא לחזור על טעויות עבר. הם הבינו את כוח היחד.

למערכת החינוך תפקיד מרכזי בשינוי פניה של החברה. מערכת החינוך חבה חוב עמוק ליצחק רבין ז"ל. הוא הוביל רפורמות ושינויים משמעותיים במערכת החינוך ובהשכלה הגבוהה. כך אמר בישיבה הראשונה של הכנסת ה – 13:

"ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים. ביטחון הוא גם, ואולי קודם כל, האדם- האזרח הישראלי. ביטחון הוא גם החינוך של האדם. הוא הבית שלו, הוא בית הספר, הוא הרחוב והשכונה שלו, הוא החברה שבתוכה צמח, וביטחון הוא גם התקווה של האדם"

לכן עלינו לחזק את מערכת החינוך הישראלית. להפוך את בתי הספר למשכן של רוח, לבתי גידול וצמיחה, לחממות לפרחים מוגנים, למסגרות של טיפוח מצוינות אנושית ומוסרית, למקום מפגש של שונים, אחרים, המחויבים ואחראיים להצלחתה של המדינה האהובה שלנו.

לפעמים נדמה לי שלא למדנו די. שיח מפריד, מפלג, קטבי, המפריד בין "אני" ל"הוא", בין "הם" ל"אנחנו". זוהי החמצה גדולה ומערכת החינוך היא המקום לשינוי תרבותי עמוק.

החל מהשנה עוסקת מערכת  החינוך הישראלית,  במעגלים שונים, בנושא: "האחר הזה הוא אני". אלה ימים בהם אנו מבקשים לקבל את כולם: את זה שמימין ומשמאל, את חובש הכיפה וחובש כיפת שמיים, יהודי או מוסלמי או נוצרי או דרוזי או כל בין מיעוטים, את העולה והוותיק, את העשיר החזק והעני המוחלש, את הילד המיוחד המבקש להשתלב בחברת בני גילוי כשווה בין שווים. גם כאן אני נזקק לאחד מנאומיו של רבין:

"אחת הדמויות הבולטות, שהטביעה את חותמה בכיתתנו, היה המחנך המצוין אליעזר שמאלי. הוא טיפח בקרבנו רוח טובה של רעות וחברות, קירב אותנו אל הטבע ונטע בנו את האהבה הגדולה לארץ-ישראל ולנופיה...שמאלי 'אשם' גם בתמורה פרטית שחולל אצלי - עד שבא אלינו, הייתי ילד בודד. הוא הפיל את המחיצות ובהשפעתו שאפתי להימצא בחברה, לפעול עם כולם, לחוש את החוויה של 'להיות ביחד'".

הרצח הזה, האירוע הכואב והנוראי, יכול וצריך להיות בסיס לתיקון הפירוד ולהעמקת היחד. כוחו של היחד הוא הכוח המיוחד שלנו. הוא סם החיים, התקווה והבסיס לעתיד של כולנו.

צעירים וצעירות יקרים,

השנה היא השנה הראשונה שבוגרי מערכת החינוך הפורמאלית לא היו תלמידים ביום הנורא ההוא.

אני מבקש מכם: קראו ולמדו את הגם את היסטוריה הקרובה, ולמדו ממנה.

אנא – דרשו איש בשלום אחיו.

עמדו על שלכם, אך הקשיבו לדעה החולקת

בנו חברה משלבת, מחבקת, מכילה.

אל תפסיקו להתווכח, אל תעמדו מנגד, אבל – נהגו כבוד באחר. בכל אחר.

הנמיכו את הקול, הקפידו על הטון, הקשיבו לכל אחד.

כי האחר הוא גם אתה. האחר הוא גם אנחנו.

יהיה זכרו של יצחק רבין ברוך.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס בנ"ל של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "הטרור הוא מעשה פוליטי"


בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה הטרור הסביר ח"כ יאיר לפיד את משנתו הביטחונית.

בנאומו אמר לפיד: "הדרך לטפל בטרור היא צבאית. בטרור מטפלים בכוח. רצוי בכוח לא פרופורציונלי. אנחנו צריכים להיאבק בטרור על פי חוקי המלחמה, אבל לא לפי הסטנדרטים של אמנסטי או של שוברים שתיקה. טרוריסטים הם בני מוות". 

לפיד הוסיף: "התגובה לטרור לא יכולה בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא נצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס הוקרה לפעילים בתל אביב: "בישראל יש רק אדם אחד שרוצה בחירות. קוראים לו בנימין נתניהו"


למעלה מאלף פעילים הגיעו לכנס של מפלגת כחול לבן בו ראשי המפלגה הודו להם על המסירות והפעילות שלהם ברחובות במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

ח"כ לפיד: "ניצחנו את כל מי שאמר שממקום טוב לא מנצחים. אתם הוכחתם שמקום טוב כן מנצחים.בגלל שאנחנו משפחה, בגלל שאנחנו באים מהמקום הנכון, עשינו יחד את הלא ייאמן".

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "מה שראינו בימים האחרונים מטריד. אם זה מה שקורה עכשיו, זה קדימון למה שנראה אם יהיה פה ראש ממשלה שיכהן תוך כדי משפט פלילי. התרת הרסן מעלה חשש כבד שפניו של נתניהו לבחירות".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס של ארגון העצמאים: "הגיע הזמן שתהיה בישראל מפלגת שלטון שמחוייבת לעצמאים"


בכנס של ארגון לה״ב שהתקיים במועצה לישראל היפה הציג ח"כ יאיר לפיד את מגילת העצמאים של ״כחול לבן״, המפרטת את תכנית המפלגה לסיוע לעצמאים והעסקים קטנים בישראל.

בנאומו אמר ח"כ לפיד: "אם נציגי הליכוד יעמדו פה ויסבירו לכם שהם בעדכם, שאתם הלב והמנוע של הכלכלה הישראלית, תזכירו להם: הם הפילו את שלושת הצעות החוק דמי אבטלה לעצמאים, דמי מחלה לעצמאים, הקטנת עמלות הסליקה לעצמאים״

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בביקור מדיני ביפן: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, יצא לביקור מדיני קצר ביפן. במהלך הביקור ערך פגישות רשמיות עם שר החוץ טארו קונו, (Taro Kono) ושר ההגנה טאקאשי אייויא, (Takeshi Iwaya).

בתום הפגישות אמר לפיד: "השיחות היו על שיתופי פעולה טכנולוגיים, כלכליים, בעיקר על נושאים ביטחוניים, בעיקר על הצורך שלנו להזיז את היפנים מהתמיכה שלהם בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו צריכים להסביר להם ולעשות עבודה טובה יותר בלהסביר להם שהסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ושלום המזרח התיכון".

המשך לקריאה

חברי הכנסת של כחול לבן סיירו בדרום תל אביב


חברי הכנסת של כחול לבן עפר שלח, מאיר כהן, אורנה ברביבאי, מיכאל ביטון, צבי האוזר ובועז טופורובסקי סיירו בשכונת התקווה בתל אביב ונפגשו עם בעלי עסקים ותושבי השכונה.

ח"כ כהן: "היעדר המדיניות של נתניהו בעשור האחרון, פוגעת בתושבי השכונה ובתושבים הזרים כאחד. אנחנו נתווה כיוון ונממש אותו".

ח"כ טופורובסקי: "כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד תתווה סדר עדיפויות שטובת האזרח עומדת בראש". 

ח"כ ברביבאי: "גם פה בשוק ברור לכולם שמגיע לציבור יותר ולא הכול זה חסינות נתניהו". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בעוטף עזה: "החמאס צריך לדעת שבפעם הבאה שהם ירו טילים על אזרחי ישראל, הם יקבלו טיל לתוך הבית שלהם"


הנהגת כחול לבן- יו״ר כחול לבן, רא״ל במיל׳ בני גנץ, חבר ועדת חוץ וביטחון, ח״כ יאיר לפיד, שר הביטחון לשעבר, רא״ל במיל׳ בוגי יעלון והרמטכ״ל לשעבר רא״ל במיל׳ גבי אשכנזי, הגיעה לשדרות כחלק מפעילות השטח שהתקיימה בדרום ובשטח עוטף עזה.

ח״כ יאיר לפיד, חבר ועדת חוץ וביטחון: "פעם הבאה ש-700 טילים יצאו מפה מעזה אל שדרות אתם צריכים להחליט איזה קבינט אתם רוצים שיעמוד כאן - רא"ל גבי אשכנזי או סמוטריץ', רא"ל בוגי יעלון או מירי רגב, רא"ל בני גנץ ואני או אף אחד, כי ביבי הרי נעלם כל פעם שיורים מעזה על תושבי עוטף עזה". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד ביום גיוס לוחמות: "הדם של הילדים שלנו לא שווה פחות"


במסגרת מסע "בשביל ישראל" הגיעו מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, וח"כ יוראי להב הרצנו לבקו"ם בתל השומר כשהם מלווים את שירז – מתגייסת לחי"ר גבולות כלוחמת.

ח"כ לפיד אמר רגע לפני שנכנסה בשערי הבקו"ם: "שירז הגיעה להתגייס כי זו חובתה. מדינת ישראל אומרת לה שהיא צריכה להתגייס – היא מילאה את חובתה ומתגייסת לשירות קרבי בברדלס. כי זה מה שמדינת ישראל מבקשת מבנותיה ובניה.זה מה שצריכים כל צעיר וצעירה לעשות – להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי, ולמלא את חובתם". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בירושלים: "שמה הנהדר של הציונות הדתית לא צריך להיות מוכתם על ידי הכהניסטים"


הנהגת כחול לבן קיימה הבוקר סיור מיוחד בארמון הנציב בירושלים בהשתתפות יו"ר כחול לבן רא"ל (מיל') בני גנץ, ח"כ יאיר לפיד, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, וח"כ מירב כהן.

ח"כ לפיד: "המקום הזה הוא הזדמנות להזיכר על מה חרבה ירושלים. בגלל קנאות. זו מערכת הבחירות השנייה ברציפות שבה נתניהו מנסה להכניס את הכהניסטים לכנסת. אלו האנשים שנתניהו מנסה להכניס לכנסת ישראל ולממשלת ישראל כדי שהם יוציאו אותו מהכלא. את זה אנחנו באנו למנוע"

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך