נאום שר האוצר יאיר לפיד בכנס בוני הארץ

17 דצמבר 2013 18:02 | יאיר לפיד

שלום לכם.

אם נצא עכשיו החוצה ונתפוס עשרה אנשים ברחוב ונשאל אותם, "מה הנושא הכלכלי שהכי מטריד אותך?" אין לי ספק שהתשובה תהיה "דיור. האם תהיה לי, או לילדים שלי, אי פעם דירה משלהם". מחירי הדיור בישראל הגיעו לרמות בלתי נסבלות, והפכו לאיום אסטרטגי על דור שלם. הדיור הפך להיות הכאב המרכזי של כמעט כל צעיר ישראלי, וגם של הוריו.

זו הסיבה המרכזית שבגללה אני עומד לפניכם. זו הסיבה המרכזית – וניסים ואחרים פה יודעים את זה – שהדיור תופס יותר מזמני ומהאנרגיה שלי ושל המשרד מאשר כל נושא אחר. זו הסיבה המרכזית שבגללה דרשתי שיוקם קבינט הדיור שבראשו אני עומד. מפני שאנחנו הולכים לשנות את זה, ואנחנו הולכים לשנות את זה יחד אתכם.

אנשים שומעים "קבינט הדיור" ואומרים לעצמם, "עוד ועדה." אבל אתם אנשי מקצוע, אז אתם אמורים לדעת, אין דבר רחוק מזה מן האמת. אחד הגורמים המרכזיים למשבר הדיור הלאומי - שאנחנו נמצאים בעין הסערה שלו -  הוא שעד היום לא התקיים שום שולחן עגול רציני, שבו יושבים יחד כל נציגי המשרדים והרשויות, ופותרים בעיות. עד היום לא היה גוף שדאג לתיאום בין שיווקי הקרקע ליכולת להקים מבני ציבור ולייצר תשתיות ביוב וחשמל, וגם כבישים ומחלפים וגשרים ונגישות לתחבורה ציבורית, והיצע ראוי של מקומות עבודה, ובתי ספר ומעונות יום וגני ילדים, ושטחי מסחר, ופארק עירוני. או בקיצור - כל מה שהופך יחידת דיור לבית שאפשר לחיות בו.

זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור – עובדים יחד כדי להתיר חסמים ולייצר פתרונות כוללים. יצרנו גוף שיכול לעבור דרך כל משרדי הממשלה והרגולציה, ולשנות. באחת הישיבות האחרונות אחד השרים העיר שאנחנו מתנהגים באופן דורסני. אני מאשר לכם שזה נכון. ואנחנו נמשיך להתנהג ככה, מפני שזו שעת חירום ומפני שרק ככה אנחנו מצליחים לחבר בין כל המשרדים השונים והרשויות התכנוניות והביצועיות, כדי שבמקום אחד יתקבלו יחד כל ההחלטות ויהיו כל הפתרונות שהציבור צריך בשביל לחיות – שלטון מקומי חזק ואכפתי, וחינוך, ותחבורה, ומסחר, וריאה ירוקה.

אני חייב להודות שהפתיעה אותי ושימחה אותי ההתגייסות המוחלטת של כל חברי קבינט הדיור – בכל ישיבה, בכל דיון, כולם יושבים יחד ומפשילים שרוולים כדי למצוא את הסתימות והחסימות בצנרת הדיור הישראלי כדי להתיר אותם ולפתור את הבעיות. אין דרך אחרת חוץ מלהציב את השופלים על הקרקע ולהתחיל לעבוד.

הניצנים של העבודה הזו החלו לפרוח כבר בשטח. כפי שאתם בוודאי יודעים, רק לפני 10 ימים הכרזנו על הקמת שכונה חדשה בקרית גת, ובה 7,598 יחידות דיור חדשות שיתחילו איכלוס תוך שנתיים. כמו בקרית גת, יוקמו עוד אלפי יחידות דיור נוספות, בבניה רוויה וצמודת קרקע, במודיעין, בקריית ביאליק, בראש העין ובאיזורי הביקוש בישראל.

המתווה שמוביל קבינט הדיור, כולל שיווק קרקעות אינטנסיבי, בתוך המירקם העירוני אבל גם אדמות חקלאיות בשולי הערים. לצידו אנחנו מייצרים תמריצים לערים הנמצאות באזורי הביקוש לבניית דירות של 3 חדרים, שעד כה לא קידמו את הבניה שלהן ויש מחסור חריף בהן, כי ראשי הערים לא אוהבים אותן, כי הארנונה לא מכסה להן ההוצאה.

וכל זה מגיע אליכם. ואני אומר לכם, שגם לכם יש אחריות. וגם אתם צריכים לתרום להורדת המחירים. מפני שמשבר המחירים של הדיור הוא גם – לא רק חלילה - אבל גם תוצאה של קבלנים שהעלו מחירים או לא ספגו הורדות של מחירי קרקע, או עיכבו בניה כדי שהמחירים יעלו.

נכון שהמדיניות הממשלתית – או יותר נכון ההיעדר של מדיניות ממשלתית -  היא האשם העיקרי במצב, אבל אתם יודעים ואני יודע שיש חברות בניה - בעיקר חברות גדולות - שמחזיקות קרקעות ולא מזדרזות לממש אותן ולבנות עליהן כי הן מחכות שהערך שלהן יעלה. אנחנו הולכים להלחם בתופעה הזו בכל כוחו המשולב של קבינט הדיור. אנחנו נחפש כל דרך כדי למנוע עיכובי בניה ולדחוף כמה שיותר התחלות בניה וכמה שיותר מסירות דירה לדיירים. לא נאפשר סיטואציה שבה יזמים רוכשים קרקעות ומחכים באופן ספקולטיבי לזמן הנכון כדי לממש אותן.

 אבל לא באתי הנה לעשות את חשבונות העבר. באתי להציע שותפות. אני רואה בכם שותפים למשימה הלאומית של הורדת מחירי הדיור בישראל. איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים. אנחנו הולכים לשווק הרבה ואגרסיבי, ואנחנו רוצים שתבנו הרבה ואגרסיבי. וזה א'-ב' כלכלי שזה ישתלם לכולם: אם אתה מרוויח פחות על כל יחידה, אבל מוכר הרבה יותר, בסוף אתה מרוויח יותר.

אני יודע שגם עבורכם זה לא תמיד קל ושאתם צריכים להתמודד עם מכשולים לא פשוטים. אני יודע שחלק גדול מהמכשולים האלה הם תוצאה של שנים ארוכות של מדיניות ממשלתית שגויה. אז אנחנו צריכים לתקן את זה יחד. אנחנו נגבה אתכם ונסייע לכם בהסרת כל החסמים הבירוקרטיים בדרך. ואם אתם תתגייסו לפתור את משבר הדיור בישראל אז התפקיד שלנו הוא להיות שם לצדכם, לסייע לכם.

יש לי רק מטרה אחת: שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה. כן, בעבודה קשה. כן, זו עדיין תהיה ההוצאה הגדולה ביותר שהם יעשו בחייהם. אבל זה יהיה אפשרי. וכדי שזה יהיה אפשרי אנחנו צריכים להוריד את מחירי הדיור, ויש רק דבר אחד שיוריד את מחירי הדיור: לבנות. לבנות הרבה מאוד. לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, הרבה מעל הגידול הטבעי, גם לקניה וגם להשכרה. אנחנו חייבים לצמצם את הפער הגדול שנוצר בהתחלות הבנייה ולייצר עלייה משמעותית בהיצע. וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות אתכם ביחד - לבנות ולבנות ולבנות.

לכן יצרנו כלי תכנוני חדשני, הותמ"ל, שהוא וד"ל טורבו, שיאפשר לקצר את הדרך להתחלות בנייה באופן שהוא חסר תקדים. עד היום משלב האיתור של קרקע לפידיון עד לשלב התכנון היו עוברות 9-12 שנים. זהו זמן פשוט בלתי נתפש. עם הותמ"לים, ניתן יהיה לקצר את שלב התכנון לחודשים ולסגור תוך חמש שנים את פער הביקושים. זוהי שעת חירום בדיוק כמו זו שניצבה בפני מדינת ישראל בגל העלייה הגדולה מרוסיה בתחילת שנות התשעים, אלא שהפעם המטוסים לא בדרך לכאן. הם כבר חונים על הקרקע ואם לא נזדרז להביא פתרון אפקטיבי למשבר הדיור, הם עלולים גם להמריא עם הילדים שלנו, ולעזוב לברלין או לניו יורק.

לכן יצאנו לדרך עם הפרוייקט הלאומי של דיור להשכרה. אני יודע שיש אנשים שמפקפקים בזה, כולל בחדר הזה, אבל זה לא יעזור לאף אחד. אנחנו הולכים בשנים הקרובות לשנות את שוק הנדל"ן. השוק יתחלק לשניים. אלה שיבינו מהר שזה רציני וייכנסו לזה, ואלה שיעמדו בצד ויגידו "עזבו, זה לא יצליח בחיים" ויום אחד יקומו בבוקר ויגלו שהרכבת עזבה והם נשארו מאחור.

כל יזם, בטח בענף הבניה, הוא אופטימיסט מושבע. אפילו אם אתם לא מודים בזה, אתם אופטימיסטים. כי אתם אנשים שבונים משהו. ציניקנים לא בנו דבר בעולם הזה, האנשים היחידים שבונים משהו, הם אלה שיודעים להפוך חלום למציאות. אז אני אגיד לכם מה הולך להפוך למציאות: מיד אחרי השלמת החקיקה ואיתור השטחים הראשונים, שזה קורה כבר בשנה הקרובה, אנחנו נתחיל כבר לייצר מכרזים של תכנון עירוני. נלך לתחרות בין ארכיטקטים ישראלים צעירים על תכנון גנים ותכנון שכונות. תכנון שלוקח בחשבון לא רק את המגרשים לבניה להשכרה אלא גם ריאות ירוקות, ומרכז ספורט, וגן ילדים ובית ספר ושבילי אופניים. אם אתם מכירים ארכיטקט ישראלי צעיר ומוכשר, תגידו לו שידליק את האור בשולחן השרטוט כי אנחנו רוצים אותו ורוצים את הרעיונות שלו, ואחר כך אנחנו רוצים גם את הביצוע שלכם. 

עד היום לא היה בישראל דיור מוסדר להשכרה. יש דירות לקנייה או דירות המושכרות באופן פרטי. ובדירות הללו אין שום שליטה על המחירים או על משך תקופת ההשכרה, ואין בטחון לשוכרים. לרוב מדובר בבתים קצת ישנים, שדורשים שיפוץ או אחזקה יקרה. וכל אדם צעיר ששוכר דירה תמיד פוחד מהרגע שיגיע בעל הדירה ויודיע לו שיש לו חודשיים להתפנות כי הבת שלו חזרה מחו"ל או שהוא מתגרש והחליט לקנות לעצמו פרארי. ועכשיו, האיש הצעיר הזה עומד ברחוב עם שני ארגזים ושני ילדים ואומר לעצמו, "פעם אחרונה שזה קורה לי", והדבר הבא שהוא עושה זה לקנות דירה יקרה מדי שהוא לא יכול להרשות לעצמו, בשכונה פחות טובה, עם בית ספר פחות טוב לילדים.

חברת "דירה להשכיר" תבנה בעשור הקרוב 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך. הדירות יהיו מוארות וירוקות, ובנויות בסטנדרטים הכי גבוהים. ובמגדלים יהיו שטחים ציבוריים וחדר כביסה וחדר כושר. ובעיקר תהיה לשוכרים ודאות, שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה.

לחברת "דירה להשכיר" יש הון יסוד והיא תביא את המוסדיים, את קרנות הפנסיה הגדולות ואת חברות הביטוח הגדולות להשקיע. נפתח שטחים חקלאיים בפאתי הערים וגם בתוך המרקם העירוני ונבנה מגדלים של דירות להשכרה. צעירי מעמד הביניים יוכלו לגור בשכירות במחיר מפוקח, בתנאים מצוינים ולשנים ארוכות גם באזורי הביקוש הגדולים. פרויקטים דומים בעולם – בגרמניה, בארה"ב - הוכיחו שהם יכולים לשנות את כל שוק הדיור. ועכשיו זה מגיע לכאן.  

עוד השבוע נפרסם את המכרזים הראשונים של דיור להשכרה באיזורי הביקוש – סנונית קטנה ראשונה -  215 יחידות דיור בהרצליה בגליל ים ו- 246 יחידות דיור ברמת השרון. כבר ברבעון הראשון של 2014 נפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור בירושלים ולאחר מכן 1200 יחידות דיור ברמת גן.

אחת הטעויות ההיסטוריות של הממשלה היא לחשוב שכל השכל נמצא במקום אחד - אצלה. אני לא חושב ככה. החדר הזה מכיל מאות שנים של נסיון ויכולת שיכולים להפוך אותנו לטובים יותר. מבחינתי אתם, הקבלנים, "בוני הארץ", מהווים חלק בלתי נפרד מקבינט הדיור. ניסים ואליאב, העבירו אלינו מספר נושאים שכבר מקודמים לפתרונות שיקלו עליכם. אם בתיקון חוק המכר, אם בדחייה בתנאי התשלום של היטלי הפיתוח. ובימים אלה יוצאת לדרך קרן המע"מ, שנועדה להקל את מגבלות האשראי הקיימות כדי לאפשר לכם לקדם בנייה.

עד היום המדינה ניסתה להרוויח כסף מהדיור בישראל. אמרתי למבקר המדינה ואני אומר בבירור גם לכם – אני לא מנסה למקסם את ההכנסות מהקרקע, אנחנו מוכנים אפילו להפסיד כסף כדי לפתור את משבר הדיור בישראל. כי ככה צריך להתנהל במצב חירום. הקרקע בישראל היא משאב ציבורי מוגבל. אנחנו לא רואים בה יותר מקור למקסום הכנסות המדינה אלא כלי שנועד לשרת את האזרחים. מה שיוריד את מחירי הנדל"ן הוא לא משחקי ריביות, אלא עליה משמעותית בהיצע באזורי הביקוש. זו המטרה שלי. לא מעניין אותי אם המדינה תרוויח יותר או פחות, אלא שמחירי הדירות ירדו, והם ירדו.

זה לא יקרה ביום או בשבוע, כי הנדל"ן הוא שוק שמגיב לאט, אבל בסופו של דבר לא ייתכן שהשוק לא יגיב לכל הצעדים שאנחנו עושים. המחירים לקניה ירדו, אפשרויות ההשכרה יתרחבו ויהיו מוזלות, ואנחנו נהיה אגרסיביים מול כל הגורמים שמייקרים את השוק. לא נרפה עד שזה יקרה. ומה שחשוב לנו הוא לא שהמדינה או הבנקים או אפילו הקבלנים ירוויחו כסף מהנדל"ן, אלא שמעמד הביניים יוכל לקנות או לשכור דירה במחירים שפויים.

משבר הדיור בישראל הוא האיום הגדול ביותר על דור שלם של ישראלים צעירים, שפוחדים שלעולם לא תהיה להם דירה. הוא גם אתגר. זה האתגר הכי גדול והכי קשה שעומד בפנינו, ובאתגר הזה אנחנו מתעסקים בכל יום. אני קורא לכם להיענות לאתגר הזה.

תודה רבה. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ רול במצעד הגאווה בת"א: "את הכח האדיר שיש פה חייבים לנתב לכח פוליטי שינהיג את ישראל לעתיד טוב ושוויוני יותר"


עשרות פעילי כחול לבן ביחד עם חברי הכנסת מאיר כהן, יעל גרמן, קארין אלהרר, אורנה ברביבאי, מיקי חיימוביץ', יזהר שי, איתן גינזבורג, עידן רול ויוראי להב הרצנו הגיעו לתמוך בקהילה הלהט"בית במסגרת מצעד הגאווה שנערך בתל אביב יפו.

ח"כ רול אמר על הבמה: "אנחנו מרגישים שבשדה הפוליטי יש ניסיון לחזרה אחורה ולהחזיר אותנו לדין תורה וקיצוניים שחושבים שיהדות היא יהדות מפלגת ויהדות היא דבר מקרב ואוהב ומגשר וזו היהדות שלי. התפקיד שלנו זה להיות שגרירים בכל מקום ולתת למאבק הגאה פנים ושם. רק ככה ננצח". 

המשך לקריאה

מטה הנשים של כחול לבן הפגין נגד הפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה


מטה הנשים של כחול לבן ביחד עם ליהיא לפיד וחברי הכנסת קארין אלהרר ויוראי להב הרצנו ערך הפגנה ברחבת הבימה ובשדרות רוטשילד בתל אביב, במחאה כנגד מקרים של הדרת נשים והתבטאויות קשות של נבחרי ציבור כנגד נשים.

ח"כ אלהרר: "אם נשתוק מול המקרים האלו- מי שישלם את המחיר יהיו בנינו ובנותינו. מוכרחים להתעורר ולעצור את המצב הזה עכשיו!".

ליהיא לפיד: "המצב הזה מסוכן ואם לא נתעורר עכשיו, נקום למדינת הלכה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד במצעד הגאווה: "לא נעצור עד שהקהילה הגאה תקבל כל זכות שמגיע לה"


עשרות פעילי כחול לבן ביחד עם חברי הכנסת יאיר לפיד, עידן רול, יוראי להב הרצנו, יואב סגלוביץ', איתן גינזבורג ואלון שוסטר לקחו חלק במצעד הגאווה שנערך בירושלים.

ח"כ לפיד: "אנחנו באנו הנה כדי להגיד שלמדינה יש כל מיני זכויות והיא לא תגיד לאף אחד בעולם איך מותר לו או אסור לו לאהוב".

יו"ר התא הגאה, ח"כ עידן רול: "כחול לבן תמשיך להיאבק עד להשגת שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד לראש הממשלה בהפגנה: "לא ניתן לך להיות ארדואן. לא ניתן לך להרוס את המדינה".


עשרות אלפי אנשים השתתפו בהפגנה שנערכה ברחבת מוזיאון תל אביב נגד יוזמות החקיקה של הקואליציה תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה".

ח"כ יאיר לפיד תקף את כוונתיו של ראש הממשלה בנושא חוק החסינות ופסקת ההתגברות : "לא ניתן לך. לא ניתן לך להיות ארדואן. לא יהיה פה רודן טורקי. לא ניתן. לא ניתן לך להרוס את המדינה. זו גם המדינה שלנו. אנחנו לא נתינים שלך. לא ניתן לך להרוס את בית המשפט העליון. אתה לא מעל החוק". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד במהלך סיור במפעל פניציה: "זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות"


ברקע החרם של חסידות גור על מפעל פיניציה בירוחם וסכנת הפיטורים ההמונית הקיימת במפעל הגיע חבר הכנסת יאיר לפיד, יחד עם חברי הכנסת מאיר כהן ופנינה תמנו שטה לסיור חירום במפעל.

לפיד, כהן ותמנו שטה נפגשו עם יו"ר מנכ"ל המפעל אמנון כהן שפרס בפניהם את המצב בו שורר המפעל.

לאחר מכן נערך סיור במפעל שבמהלכו אמר לפיד: "זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות. יש כאן ניסיון לכפות, כפייה דתית שתגרום לפיטורים של עובדים וסגירה של מפעל בישראל  באזור שגם ככה סובל ממצוקה של תעסוקה ותעשייה". 

המשך לקריאה

לפיד וגנץ הציגו את התכנית הכלכלית של כחול לבן


במסגרת מסיבת עיתונאים שערכו המועמד לראשות הממשלה מטעם כחול לבן, בני גנץ, ושותפו הבכיר, יאיר לפיד חשפו את עיקרי התוכנית הכלכלית- חברתית של כחול לבן תוך התמקדות בשלושה נושאים מרכזיים: הבריאות, החינוך והתחבורה.

גנץ: "אנחנו לא מביאים הכרזת גדולות אלא תוכניות משמעותיות שנוכל לקדם כך שנתוני המאקרו לא יעמדו לבד, אלא קודם כל טובת האזרח".

לפיד: "הממשלה בראשות נתניהו לא רואה את האזרחים ממטר.סדר העדיפויות של נתניהו הוא נתניהו. סדר העדיפויות שלנו יהיה אזרח ישראל. אנחנו נוביל לשינוי, ובעיקר נעבוד קשה בשבילכם". 

המשך לקריאה

מנהיגי כחול לבן סיירו בשדרות ובעוטף עזה


ראשי רשימת כחול לבן, בני גנץ, יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי, סיירו בשדרות וביישובי עוטף עזה.
בני גנץ: "כאשר נרכיב את הממשלה נשנה את המדיניות הנרפית הזאת ונפעיל מדיניות מאוד קשוחה ונחושה. אנחנו דורשים את השקט ולא מוכנים בשום פנים ואופן להתפשר על ביטחון התושבים".
יאיר לפיד: "הרתעה משיגים בכוח ורק בכוח. הקבינט שבו שלושתנו ישבנו השיג כך הרתעה לשלוש וחצי שנים - את ההרתעה הזו אנחנו נחזיר". 

המשך לקריאה

מנהיגי כחול לבן ערכו סיור בצפון


מנהיגי רשימת "כחול-לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון, ערכו סיור בצפון בו נפגשו עם חקלאים, ראשי הרשויות ולאחר מכן ביקרו בתצפית על סוריה.

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "נמצאים לפניכם שלושה רמטכ"לים ושר לשעבר עם ניסיון מדיני - 117 שנות ניסיון ביטחוני. אנחנו נדע לטפל בכל איום בכל אחת מהזירות ככל שיידרש. נבנה קבינט מאוזן, אחראי ותקיף".

ח"כ לפיד: "חלק מהעובדה שאנחנו פה זה כדי להזכיר לעולם כולו שאנחנו את רמת הגולן לא נחזיר לעולם. לישראל יש ריבונות על רמת הגולן, ותמיד תהיה ריבונות על רמת הגולן". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד על האיחוד עם בני גנץ: "אנחנו בוחרים אחד בשני ובאזרחי ישראל"

מנהיגי רשימת "כחול-לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון, ערכו מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות האיחוד ביניהם.

בני גנץ: "זה ערב מכונן בתולדות ישראל. את תמונת האחדות שאתם רואים על הבמה, לא ראינו בארץ עשרות שנים".

ח"כ לפיד: "יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את כל סדר העדיפויות במדינה, ולשנות את הדרך שבה אנחנו מתייחסים אחד לשני. להזכיר לכולנו שאנחנו משפחה". 

המשך לקריאה

יש עתיד התאחדה עם מפלגת חוסן לישראל


מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל.


מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך