נאום ח”כ עפר שלח בישיבת כנסת מיוחדת לרגל 40 שנה למלחמת יום הכיפורים

17 אוקטובר 2013 16:13 | עופר שלח

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שר הביטחון לשעבר יצחק מרדכי, שלעזרת לוחמיו עזי הנפש מגדוד 890 נחלץ אהוד ברק בקרבות החווה הסינית בראש גדוד הטנקים 100, משפחות שכולות, פצועי מלחמת יום הכיפורים, לוחמי המלחמה, אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, זה איננו חלק מתוכנן בנאום שלי. הבוקר, בדרכי לוועדות הכנסת, חלפתי על פני תמונות שצילמו לוחמים ומוצגות במסדרונות, ולפתע, ללא הכנה מוקדמת, ראיתי בראש לוחמי גדוד הצנחנים 471 כובשי קונטרה והחרמון הסורי את מפקד הגדוד, זקוף ובטוח וצעיר ב-14 שנה ממני היום – חזי שלח, אבא שלי. הדברים האלה הם גם לזכרו. 

חברי הכנסת, 40 שנה אחרי, מלחמת יום הכיפורים מסרבת להסתיים. בניגוד לסיבובים עקובים מדם אחרים בהיסטוריה של המאבק על חלקנו בארץ הזאת, קורותיה ממשיכות להניב זרם קבוע של ספרים ומחקרים, לוחמים שסיפורם לא נשמע וויכוחים המסרבים לגווע. 

הדבר נובע מעצם גודלו של האירוע. זו המלחמה האחרונה מאז ועד היום שנגעה בכל בית בישראל, באלפי ההרוגים ועשרות אלפי הפצועים בגוף ונפש שהותירה. אבל עוד יותר מזה, נדמה שדבקותנו במלחמת יום הכיפורים נובעת מן ההכרה שאינה רק סיפור של מחדל וגבורה, מיתוסים שהתנפצו, ואנשים "רגילים" שהתגלו במלוא שיעור קומתם. מלחמת יום הכיפורים מעוררת בנו חלחלה משום שככל שאנחנו מעמיקים להתבונן בה כך מתגלה לנו אימת העיוורון. 

העיוורון הוא מעל לכל עיוורונה של המנהיגות המדינית של אז. אבל גם במישור של ניהול המלחמה עצמה ניכר אז, ובמידה רבה גם בוויכוחים הנמשכים היום, עיוורון מהותי שמחירו בדם. קברניטים שהכירו – כך אנחנו יודעים היום – את תוכניות המלחמה של האויב, וידעו שאין בכוונתו או בכוחו להגיע ללב הארץ, הגו בעיוורונם באופציות של טירוף אובדני והטילו לוחמים למהלכים חסרי שחר. זו הסיבה שאנחנו קוראים בלהיטות כזאת את תמלילי הדיונים ומרותקים להקלטות. נשקף מהם בבהירות דיוקן העיוורון – עיוורון הרהב שלפיו אנחנו כה חזקים שאיש לא יעז להילחם בנו, ומנגד, אחיו התאום – עיוורון התפיסה השואתית הרואה בהצלחת מהלך הפתיחה של האויב את אובדן הבית השלישי. מי שלקה בהם זלזל בעצם הרעיון שהמצרים והסורים יעזו לתקוף, וכמעט באותו היום הרהר בקול רם במה שאסור להרהר בו, וציווה, בשם אגדות צבאיות חסרות בסיס, על התקפת הנגד של 8 באוקטובר בחזית המצרית, שהייתה מנותקת לחלוטין מהמציאות בשטח, ועלתה במאות הרוגי חינם. 

וגדולה עוד יותר, כמובן, אימתו של העיוורון המדיני, עיוורון הרהב שלפיו אנו כה חזקים שמותר לנו לדחות ביד גסה את הפניות למשא-ומתן מדיני, וטוב לנו – כפי שהזכיר גם חבר הכנסת שי – טוב לנו שארם-א-שיח' בלי שלום משלום בלי שארם-א-שיח'. ומנגד, אחיו התאום – עיוורון התפיסה השואתית שלפיה האויב מהרהר רק במלחמת השמד, ואזהרותיו המפורשות שהקיפאון המדיני יביא לעימות צבאי שמטרתו היא דווקא להגיע להישג במשא-ומתן, האזהרות האלה נתפסות כהונאה. 

זהו אותו עיוורון הגורם לנו עד היום להתמקד בהישג הצבאי ולהתעלם מכך שאם המלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים, כדבריו של פון קלאוזביץ שכל קצין בצה"ל יודע בעל-פה, אזי מי שהשיג את מטרותיו המוצהרות היה בלי ספק נשיא מצרים. זהו עיוורון שחשוב לחזור ולהצביע עליו, כי מי שלוקה בו יסתבך שוב ושוב במהלכי כוח שאין מאחוריהם מדיניות, ולכן לא יהיה בהם שום ניצחון, ויתעלם שוב ושוב מהצורך החיוני לאחוז בכל הזדמנות להגיע להישג בדרך של משא-ומתן. 

ועם זאת, רבותי, היה ניצחון גדול אחד במלחמת יום הכיפורים: ניצחונם של האזרחים, אלה שלבשו את מדי הצבא הסדיר ואלה שנזעקו מבתיהם באמצע הצום, ובעוז רוחם הפכו את תמונת הקרב, כמו אבי וחייליו. חובה ללמוד ממנו על העוצמה הישראלית, המסוגלת לגבור גם על מחדלי השלטון. חובה לכבד אותו בכך שאנו, שנבחרנו להנהיג, נזכור מדי יום את העיוורון של אז, ונשאל את עצמנו מדי יום אם נגמלנו ממנו.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס בנ"ל של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "הטרור הוא מעשה פוליטי"


בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה הטרור הסביר ח"כ יאיר לפיד את משנתו הביטחונית.

בנאומו אמר לפיד: "הדרך לטפל בטרור היא צבאית. בטרור מטפלים בכוח. רצוי בכוח לא פרופורציונלי. אנחנו צריכים להיאבק בטרור על פי חוקי המלחמה, אבל לא לפי הסטנדרטים של אמנסטי או של שוברים שתיקה. טרוריסטים הם בני מוות". 

לפיד הוסיף: "התגובה לטרור לא יכולה בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא נצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס הוקרה לפעילים בתל אביב: "בישראל יש רק אדם אחד שרוצה בחירות. קוראים לו בנימין נתניהו"


למעלה מאלף פעילים הגיעו לכנס של מפלגת כחול לבן בו ראשי המפלגה הודו להם על המסירות והפעילות שלהם ברחובות במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

ח"כ לפיד: "ניצחנו את כל מי שאמר שממקום טוב לא מנצחים. אתם הוכחתם שמקום טוב כן מנצחים.בגלל שאנחנו משפחה, בגלל שאנחנו באים מהמקום הנכון, עשינו יחד את הלא ייאמן".

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "מה שראינו בימים האחרונים מטריד. אם זה מה שקורה עכשיו, זה קדימון למה שנראה אם יהיה פה ראש ממשלה שיכהן תוך כדי משפט פלילי. התרת הרסן מעלה חשש כבד שפניו של נתניהו לבחירות".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס של ארגון העצמאים: "הגיע הזמן שתהיה בישראל מפלגת שלטון שמחוייבת לעצמאים"


בכנס של ארגון לה״ב שהתקיים במועצה לישראל היפה הציג ח"כ יאיר לפיד את מגילת העצמאים של ״כחול לבן״, המפרטת את תכנית המפלגה לסיוע לעצמאים והעסקים קטנים בישראל.

בנאומו אמר ח"כ לפיד: "אם נציגי הליכוד יעמדו פה ויסבירו לכם שהם בעדכם, שאתם הלב והמנוע של הכלכלה הישראלית, תזכירו להם: הם הפילו את שלושת הצעות החוק דמי אבטלה לעצמאים, דמי מחלה לעצמאים, הקטנת עמלות הסליקה לעצמאים״

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בביקור מדיני ביפן: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, יצא לביקור מדיני קצר ביפן. במהלך הביקור ערך פגישות רשמיות עם שר החוץ טארו קונו, (Taro Kono) ושר ההגנה טאקאשי אייויא, (Takeshi Iwaya).

בתום הפגישות אמר לפיד: "השיחות היו על שיתופי פעולה טכנולוגיים, כלכליים, בעיקר על נושאים ביטחוניים, בעיקר על הצורך שלנו להזיז את היפנים מהתמיכה שלהם בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו צריכים להסביר להם ולעשות עבודה טובה יותר בלהסביר להם שהסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ושלום המזרח התיכון".

המשך לקריאה

חברי הכנסת של כחול לבן סיירו בדרום תל אביב


חברי הכנסת של כחול לבן עפר שלח, מאיר כהן, אורנה ברביבאי, מיכאל ביטון, צבי האוזר ובועז טופורובסקי סיירו בשכונת התקווה בתל אביב ונפגשו עם בעלי עסקים ותושבי השכונה.

ח"כ כהן: "היעדר המדיניות של נתניהו בעשור האחרון, פוגעת בתושבי השכונה ובתושבים הזרים כאחד. אנחנו נתווה כיוון ונממש אותו".

ח"כ טופורובסקי: "כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד תתווה סדר עדיפויות שטובת האזרח עומדת בראש". 

ח"כ ברביבאי: "גם פה בשוק ברור לכולם שמגיע לציבור יותר ולא הכול זה חסינות נתניהו". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בעוטף עזה: "החמאס צריך לדעת שבפעם הבאה שהם ירו טילים על אזרחי ישראל, הם יקבלו טיל לתוך הבית שלהם"


הנהגת כחול לבן- יו״ר כחול לבן, רא״ל במיל׳ בני גנץ, חבר ועדת חוץ וביטחון, ח״כ יאיר לפיד, שר הביטחון לשעבר, רא״ל במיל׳ בוגי יעלון והרמטכ״ל לשעבר רא״ל במיל׳ גבי אשכנזי, הגיעה לשדרות כחלק מפעילות השטח שהתקיימה בדרום ובשטח עוטף עזה.

ח״כ יאיר לפיד, חבר ועדת חוץ וביטחון: "פעם הבאה ש-700 טילים יצאו מפה מעזה אל שדרות אתם צריכים להחליט איזה קבינט אתם רוצים שיעמוד כאן - רא"ל גבי אשכנזי או סמוטריץ', רא"ל בוגי יעלון או מירי רגב, רא"ל בני גנץ ואני או אף אחד, כי ביבי הרי נעלם כל פעם שיורים מעזה על תושבי עוטף עזה". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד ביום גיוס לוחמות: "הדם של הילדים שלנו לא שווה פחות"


במסגרת מסע "בשביל ישראל" הגיעו מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, וח"כ יוראי להב הרצנו לבקו"ם בתל השומר כשהם מלווים את שירז – מתגייסת לחי"ר גבולות כלוחמת.

ח"כ לפיד אמר רגע לפני שנכנסה בשערי הבקו"ם: "שירז הגיעה להתגייס כי זו חובתה. מדינת ישראל אומרת לה שהיא צריכה להתגייס – היא מילאה את חובתה ומתגייסת לשירות קרבי בברדלס. כי זה מה שמדינת ישראל מבקשת מבנותיה ובניה.זה מה שצריכים כל צעיר וצעירה לעשות – להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי, ולמלא את חובתם". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בירושלים: "שמה הנהדר של הציונות הדתית לא צריך להיות מוכתם על ידי הכהניסטים"


הנהגת כחול לבן קיימה הבוקר סיור מיוחד בארמון הנציב בירושלים בהשתתפות יו"ר כחול לבן רא"ל (מיל') בני גנץ, ח"כ יאיר לפיד, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, וח"כ מירב כהן.

ח"כ לפיד: "המקום הזה הוא הזדמנות להזיכר על מה חרבה ירושלים. בגלל קנאות. זו מערכת הבחירות השנייה ברציפות שבה נתניהו מנסה להכניס את הכהניסטים לכנסת. אלו האנשים שנתניהו מנסה להכניס לכנסת ישראל ולממשלת ישראל כדי שהם יוציאו אותו מהכלא. את זה אנחנו באנו למנוע"

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך