הצטרפו אלינו!

מפלגת 'יש-עתיד' השיקה את ספר המצע השלם

02 מרץ 2015 12:32 | יש עתיד

מפלגת 'יש-עתיד', על כל חברי רשימתה, הציגה היום (ב') את ספר המצע השלם של המפלגה, הבנוי מ-26 פרקים מקיפים הנוגעים בכל תחומי החיים שמעסיקים את אזרחי מדינת ישראל ובראשם- חינוך, בריאות, רווחה, דיור, הנושא הביטחוני מדיני ועוד. חברי רשימת 'יש-עתיד' עלו לבמה בזה אחר זה כשהם אוחזים את ספר המצע בידיהם המורכב מ-273 עמודים.

יו"ר המפלגה יאיר לפיד נאם באירוע ותקף בחריפות את החלטתו העיקשת לנסוע לנאום בקונגרס מאחורי הגב של הבית הלבן:"ברגעים אלה נמצא ראש הממשלה בוושינגטון, מתכונן לנאום שיגרום נזק לאינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל, ויגרום נזק למאבק בגרעין האיראני. הנאום הזה, בתזמון הזה, בדרך שבה הוא נתפר – כמו גנבים בלילה, מאחורי גבו של הבית הלבן ומאחורי גבה של המפלגה הדמוקרטית – יגרום לכך שלא יוטלו על איראן סנקציות נוספות ויקדם את איראן עוד צעד לקראת הפיכתה למדינת סף גרעינית"

לפיד המשיך והדגיש כי לנאום הזה עלול להיות מחיר בטחוני כבד לישראל:
"אין תקדים לכך שראש מדינה זרה מגיע לקונגרס האמריקאי כדי לנאום נגד מדיניותו של הנשיא. זוהי הפרה של כל כלל אפשרי, ויהיה לזה מחיר. הנאום הזה יגרום לכך שהבית הלבן יסגור הסכם גרוע מול האיראנים מבלי לתאם אתנו עמדות. גם זה תקדים מסוכן, שכן עד שפתח נתניהו בסכסוך המיותר וחסר האחריות עם הנשיא ועם מערכת הבטחון האמריקאית, התיאום המוחלט בין שתי המדינות היה הנכס האיסטרטגי הראשון במעלה של ישראל."

לפיד המשיך ותקף את נתניהו: "הנאום הזה, כמו שלל נאומיו האחרים, משמש את נתניהו לעוד מטרה. הוא מאפשר לו לחמוק ממילוי תפקידו האמיתי – ניהולה של מדינת ישראל. הנאומים הפכו להיות תחליף לכל עשיה. יש משבר דיור, הוא נואם. יש משבר מדיני, נואם. יוקר המחיה מטפס, נתניהו נואם. מערכת הבריאות מתרסקת, נאום ארוך מהרגיל. הבטחון האישי בשפל, שני נאומים, אחד בעברית אחד באנגלית".

בהמשך דבריו הציג לפיד את מצע המפלגה: "המבחן האמיתי הוא לא הדיבורים, אלא המעשים.המצע שלנו עונה על השאלה האחת שכל מפלגה צריכה לענות עליה: איזו מדינה אנחנו רוצים שתהיה כאן? את כל התכניות שלנו וכל החלומות שלנו על המדינה הזו אגדנו בספר הזה. ב-273 עמודים, מצע 'יש עתיד' מספר את הסיפור של המדינה שאנחנו רוצים לחיות בה. 26 פרקים מפורטים, משולבים יחד.

כי הכל קשור. הכל מחובר. אין בטחון בלי חינוך, ואין חינוך בלי כלכלה, ואין כלכלה בלי תפישה מדינית. ותרבות, ועסקים קטנים, ושלטון מקומי ופריפריה, ומלחמה בשחיתות, וזכויות לאנשים עם מוגבלויות, וההתיישבות העובדת והחקלאות, ודת ומדינה, ועליה וקליטה".

לפיד הדגיש בדבריו כי המצע שהציג היום מהווה את תכנית העבודה של 'יש-עתיד' וכי זהו המצע המקיף ביותר שהציגה מפלגה בישראל : "המצע שאנחנו מציגים בפניכם היום זהו המצע המפורט ביותר, המקיף והקוהרנטי ביותר, שהציגה איזושהי מפלגה בישראל אי פעם בפני בוחריה, ועדיין הוא נושא עמו מסר פשוט, שאפשר לסכם במשפט אחד. הוא אומר לנו - יכול להיות פה טוב יותר. כל ספר טוב מורכב משני דברים. עלילה ודמויות. העלילה שלנו היא הציונות, הרצון ליצור פה ארץ טובה יותר. הדמויות הן כל אזרחי ישראל".

לפיד המשיך בדבריו וסיפר כי כבר הגיש את המצע לנשיא המדינה ראובן ריבלין: "את המצע הזה הנחנו כבר על שולחנו של כבוד נשיא המדינה ידידי ראובן ריבלין, וכשהוא צלצל אלי אתמול הוא כבר היה אחרי קריאתם של ארבעה פרקים. המצע יגיע גם לשולחנם של כל ראשי המפלגות בישראל. ואנחנו מזמינים כל אחד ואחת מהם לעשות בו שימוש. כי מדינה, כמו כל ארגון והרבה יותר מכל ארגון, חייבת שתהיה לה תכנית עבודה רצינית ועד היום לא נעשתה כזו. המצע שלנו מכיל תכניות סדורות, בדוקות, מגובשות. תכניות מקצועיות שגובו בתקציב 2015, שכל עבודת התשתית עליהם כבר הסתיימה. תכניות שמוכנות לצאת לדרך".

בסיום דבריו מתח לפיד ביקורת על המפלגות אשר לא מפרסמות מצע ואמר: "מפלגות לא אוהבות להציג מצעים, כי הן פוחדות תמיד שאחר כך יבחנו אותן, מה כן עשו ובעיקר מה לא עשו. אנחנו אומרים היום להיפך: תבחנו אותנו. אנחנו נותנים לכם כלים שיאפשרו לכם לבחון אותנו בכל יום, בכל נושא, עד הפרטים הקטנים ביותר, כדי לראות שאנחנו עובדים בשבילכם. כי זו הסיבה שאנחנו פה. לעבוד בשבילכם, לשפר את חייכם, להיות שליחים שלכם".
 

למצע המלא לחצו כאן

 

נאום לפיד המלא

ברגעים אלה נמצא ראש הממשלה בוושינגטון, מתכונן לנאום שיגרום נזק לאינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל, ויגרום נזק למאבק בגרעין האיראני. הנאום הזה, בתזמון הזה, בדרך שבה הוא נתפר – כמו גנבים בלילה, מאחורי גבו של הבית הלבן ומאחורי גבה של המפלגה הדמוקרטית – יגרום לכך שלא יוטלו על איראן סנקציות נוספות ויקדם את איראן עוד צעד לקראת הפיכתה למדינת סף גרעינית.
 

אין תקדים לכך שראש מדינה זרה מגיע לקונגרס האמריקאי כדי לנאום נגד מדיניותו של הנשיא. זוהי הפרה של כל כלל אפשרי, ויהיה לזה מחיר. הנאום הזה יגרום לכך שהבית הלבן יסגור הסכם גרוע מול האיראנים מבלי לתאם אתנו עמדות. גם זה תקדים מסוכן, שכן עד שפתח נתניהו בסכסוך המיותר וחסר האחריות עם הנשיא ועם מערכת הבטחון האמריקאית, התיאום המוחלט בין שתי המדינות היה הנכס האיסטרטגי הראשון במעלה של ישראל.
 

והנאום הזה, כמו שלל נאומיו האחרים, משמש את נתניהו לעוד מטרה. הוא מאפשר לו לחמוק ממילוי תפקידו האמיתי – ניהולה של מדינת ישראל. הנאומים הפכו להיות תחליף לכל עשיה. יש משבר דיור, הוא נואם. יש משבר מדיני, נואם. יוקר המחיה מטפס, נתניהו נואם. מערכת הבריאות מתרסקת, נאום ארוך מהרגיל. הבטחון האישי בשפל, שני נאומים, אחד בעברית אחד באנגלית.
נאומים זה חשוב. נאומים הם חלק מתפקידו של ראש ממשלה, אבל הם לא כל תפקידו. כן גם צ'רצ'יל נאם נאומים מפוארים, אבל לא בגללם הוא נכנס להיסטוריה אלא בגלל שהציל את העולם מהיטלר. גם בן גוריון נאם, אבל הוא הקים את המדינה. המבחן האמיתי הוא לא הדיבורים, אלא המעשים.
 

ומבחן המעשה הוא מה שעומד בבסיס המצע שאנחנו מציגים פה היום. מפני שהוא עונה על השאלה האחת שכל מפלגה צריכה לענות עליה: איזו מדינה אנחנו רוצים שתהיה כאן?
 

איזו מדינה אנחנו רוצים שתהיה כאן עוד שנה? עוד חמש שנים? עוד עשר? מה ילמדו בבתי הספר שלה? איך תיראה התעשיה שלה? מה יהיה מצב זכויות האדם בה? איך יצומצמו הפערים החברתיים? איך תתנהל מערכת המשפט שלה? האם היא תהיה טובה יותר ממה שהיא היום? מה עלינו לעשות כדי שהיא תהיה טובה יותר?
 

המצע שאנחנו מציגים בפניכם היום מכיל את התשובה שלנו לשאלות האלה. זהו המצע המפורט ביותר, המקיף והקוהרנטי ביותר, שהציגה איזושהי מפלגה בישראל אי פעם בפני בוחריה, ועדיין הוא נושא עמו מסר פשוט, שאפשר לסכם במשפט אחד. הוא אומר לנו - יכול להיות פה טוב יותר.
 

יכול להיות פה טוב יותר. החינוך של ילדינו יכול להיות טוב יותר. השכר שלנו יכול להיות גבוה יותר וכוח הקניה של כל שקל שאנחנו מרוויחים יהיה גדול יותר מפני שאפשר להוריד את יוקר המחיה. יכול להיות פה טוב יותר מפני שלתעשיה שלנו יש עוד הרבה לאן להתקדם, מפני שאת מערכת הבריאות שלנו אפשר להשיב למקום הראוי לה, כמערכת הבריאות הטובה בעולם. יכול להיות פה טוב יותר מפני שאפשר לרסן את השחיתות ולהרחיק מחיינו את המושחתים ומפני שבעבודה נכונה אפשר לטפל במשבר הדיור הישראלי. יכול להיות פה טוב יותר מפני שמגיע לנו שלטון שפועל אחרת ומפני שמדינה ישראל יכולה – למרות כל הקשיים – להגיע להסדר מדיני שיוביל אותנו אל דרך השלום.
 

יכול להיות פה טוב יותר, אבל זה לא יהיה קל. זה כרוך בעבודה קשה, ביכולת תכנון, ביכולת להציב מטרות שיגרמו לנו לשאוף רחוק וגבוה, ולזכור שהכל אפשרי. אבא שלי בא הנה מהגטו, אחרי השואה, כשרק מכנסיו לגופו. הוא הלך לצבא בגיל 17 ואת אמא שלו שלחו למעברה בבאר יעקב. אמא של מאיר כהן, שאתמול מלאה שנה לפטירתה, הגיעה הנה ממוגדור שבמרוקו ב-1961 ישר למעברת ירוחם. גם הוא וגם היא חיו במדינה צעירה, עניה, אבל מדינה שידעה לא רק לחלום, אלא גם ליישם את חלומותיה. את היכולת הזו אנחנו רוצים להחזיר אל תוך המציאות הישראלית. זהו התוכן של ספר המצע שלנו. כל ספר טוב מורכב משני דברים. עלילה ודמויות. העלילה שלנו היא הציונות, הרצון ליצור פה ארץ טובה יותר. הדמויות הן כל אזרחי ישראל.
 

את המצע הזה הנחנו כבר על שולחנו של כבוד נשיא המדינה ידידי ראובן ריבלין, וכשהוא צלצל אלי אתמול הוא כבר היה אחרי קריאתם של ארבעה פרקים. המצע יגיע גם לשולחנם של כל ראשי המפלגות בישראל. ואנחנו מזמינים כל אחד ואחת מהם לעשות בו שימוש. כי מדינה, כמו כל ארגון והרבה יותר מכל ארגון, חייבת שתהיה לה תכנית עבודה רצינית ועד היום לא נעשתה כזו.
 

המצע שלנו מכיל תכניות סדורות, בדוקות, מגובשות. תכניות מקצועיות שגובו בתקציב 2015, שכל עבודת התשתית עליהם כבר הסתיימה. תכניות שמוכנות לצאת לדרך.
 

מפלגות לא אוהבות להציג מצעים, כי הן פוחדות תמיד שאחר כך יבחנו אותן, מה כן עשו ובעיקר מה לא עשו. אנחנו אומרים היום להיפך: תבחנו אותנו. אנחנו נותנים לכם כלים שיאפשרו לכם לבחון אותנו בכל יום, בכל נושא, עד הפרטים הקטנים ביותר, כדי לראות שאנחנו עובדים בשבילכם. כי זו הסיבה שאנחנו פה. לעבוד בשבילכם, לשפר את חייכם, להיות שליחים שלכם.
 

כי אנחנו – כולנו - חתומים על חוזה.
בחוזה הזה אנחנו חייבים לשרת בצבא, לשלם מיסים, ולציית לחוקים. בתמורה, אנחנו זכאים לקבל מהמדינה חינוך, ובריאות, ורווחה, וכבישים בטוחים, ותשתיות ציבוריות, ובטחון אישי. החוקים אמורים להיות שווים לכולם. דתי או חילוני, גבר או אשה, מתנחל או שמאלני, הומו או סטרייט, זה אותו חוזה לכולם. יש עוד סעיף אחד בחוזה הזה. הוא אומר שהמדינה אמורה לתת לכם תקווה. אתם צריכים לדעת שהיא חושבת עליכם ועושה הכל כדי שתחיו בעולם טוב יותר. זה החוזה. הוא פשוט. הוא הכרחי. הוא זה שמאפשר לנו לחיות כאן ביחד.


אבל יותר מדי שנים שהחוזה הזה לא מקויים.
בשנים האלה אתם – אזרחי ישראל - קיימתם את חלקכם בחוזה שבין כל אחד ואחת מאיתנו לבין המדינה. שירתתם בצבא, ובאתם למילואים, ועבדתם ושילמתם מיסים.
הצד השני, ממשלות ישראל, המפלגות בישראל, העולם הפוליטי, בגד בחוזה. הוא הפסיק לעבוד בשביל האזרח. הוא עובד רק בשביל עצמו. את זה באנו לשנות. 
 

בשנה ושמונה חודשים שהיינו בממשלה, כל מה שעשינו, יום יום, שעה שעה, היה להתחיל לשנות. הצלחנו לחסוך לציבור מאות מיליוני שקלים על ידי ביטול השרים בלי תיק וצמצום הממשלות המנופחות. בכסף הזה נתנו ארוחות חמות לתלמידים בבתי הספר; קיצצנו את תקציבי בתי הספר החרדיים שאינם מלמדים ליב"ה כי אנחנו חייבים לתת לילדים שלנו, לכל הילדים שלנו, את הכלים לעולם של מחר; דאגנו שכל ניצול וניצולת שואה בישראל יוכלו לקבל תרופות בחינם וקצבאות גדולות יותר, ושחולים מהפריפריה לא יצטרכו לנסוע עד למרכז בשביל בדיקת MRI או טיפול רפואי; הוצאנו לדרך בניה של 112,000 דירות; הצלחנו לחלץ 60,000 ילדים ממעגל העוני; הכרחנו את התאגידים הגדולים לשלם 4.5 מיליארד שקלים מס על הרווחים הכלואים, כי זה הכסף שלכם. והצלחנו לעצור ולתקן את הגרעון הדוהר והאבטלה הגואה שהשאיר לנו נתניהו.
 

למרות ההוצאות הכבדות של "צוק איתן", הצלחנו בלי להעלות מיסים, להביא לציבור בישראל את התקציב הכי חברתי שהיה כאן בשנים האחרונות. תקציב שמגדיל ביותר מ-10 מיליארד שקלים את ההשקעה בחינוך, בבריאות וברווחה.
 

בתקציב הזה הוגדלו הקצבאות ל-190 אלף קשישים שאין להם מה לאכול. הם כבר היו יכולים לחיות מעל לקו העוני.
 

בתקציב הזה הגדלנו את ההשקעה בחינוך ב-3.2 מיליארד שקלים. כי לילדים שלנו מגיע ללמוד בכיתות פחות צפופות, ביום חינוך ארוך, וללמוד במקום שגורם להם, לפני הכל, להאמין שהם יכולים.
 

בתקציב הזה הגדלנו את ההשקעה בבריאות ב-4 מיליארד שקלים. כי מגיע לכם חדרי מיון חזקים יותר, ותורים קצרים יותר וביטוחי בריאות פחות יקרים.
בתקציב הזה דאגנו לתת לעשרות אלפי זוגות צעירים הזדמנות להצליח לקנות דירה משלהם עם הנחה של 240,000 שקל לדירה.
 

את כל התכניות שלנו וכל החלומות שלנו על המדינה הזו אגדנו בספר הזה. ב-273 עמודים, מצע 'יש עתיד' מספר את הסיפור של המדינה שאנחנו רוצים לחיות בה. 26 פרקים מפורטים, משולבים יחד.
 

כי הכל קשור. הכל מחובר. אין בטחון בלי חינוך, ואין חינוך בלי כלכלה, ואין כלכלה בלי תפישה מדינית. ותרבות, ועסקים קטנים, ושלטון מקומי ופריפריה, ומלחמה בשחיתות, וזכויות לאנשים עם מוגבלויות, וההתיישבות העובדת והחקלאות, ודת ומדינה, ועליה וקליטה. 
 

לנהל מדינה פירושו להתמודד בכל החזיתות ולגבש את כל הפתרונות ולייצר מדינה טובה יותר למעמד הביניים בישראל ולשכבות החלשות. לנהל מדינה, להנהיג אותה, פירושו להגדיר מה היא רוצה להיות:

מדינה ששמה את החינוך ואת ההשכלה במרכז הקיום שלה.
מדינה שיודעת לקבל את האחר, את השונה, את החלש ואת המיעוט.
מדינה ששייכת למעמד הביניים ולשכבות החלשות, לא למושחתים, לפוליטיקאים שעסוקים בעצמם ובטובתם האישית, לבעלי האינטרסים, לטייקונים, לתאגידים הגדולים או לוועדים הגדולים.
מדינה שבה מי שהורשע מורחק מהחיים הציבוריים ואנשי ציבור לא שותקים בחקירות.
מדינה שעוזרת לזוגות צעירים להגשים את החלום הכי גדול שלהם ולקנות דירה.
מדינה שיודעת שבכיתה של 40 ילדים אי אפשר לפרוש כנפיים.
מדינה שמאפשרת לקשישים ולניצולי שואה לחיות בכבוד.
מדינה שנותנת לאזרחים שלה שירות רפואי מעולה, בפריפריה ובמרכז, בלי לחכות כל כך הרבה זמן בתור.
מדינה שמבינה שקידום הפריפריה וצמצום הפערים החברתיים הם אינטרס לאומי.
מדינה שמסייעת לאיש אחד עם חלום אחד להפוך לעסק קטן, שמעסיק עוד 4 עובדים.
מדינה שבה הכסף של הציבור מושקע במקומות הנכונים, בחינוך, בבריאות וברווחה, ולא בהתנחלויות מבודדות ובכבישים שמובילים לשום מקום.
מדינה שעבורה נגישות היא שפה תרבותית, לא רק רמפות או מעליות וששילוב של אנשים עם מוגבלויות הוא חובה קדושה, לא עול מעיק.
מדינה שרואה בהתיישבות העובדת ובחקלאות אבן דרך מרכזית בייסודה.
מדינה שלא רק פותחת את הדלת לעולים, אלא מושיטה להם יד כדי שיצליחו לבנות פה בית, כי היא גם שלהם.
 

זו המדינה עליה אנחנו נלחמים.
אבל זה לא יקרה מעצמו.
זה יקרה רק אם אתם תגרמו לזה לקרות. אם אתה ואת ואתם תיקחו אחריות על העתיד שלכם ותשנו אותו.
זה מה שאנחנו עושים. לוקחים אחריות, לא מוותרים, נלחמים על המדינה.
עכשיו זה תלוי בכם. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

סקר סיכום מושב הכנסת 2022

חשוב לנו לדעת מה הכי מעניין אתכם!
היכנסו ודרגו איזה חוק שאושר במושב הכנסת הכי חשוב לכם>

המשך לקריאה

חוק רווחה לאנשים עם מוגבלות יוצא לדרך

לראשונה: זכויות ושירותים לאנשים עם מוגבלות יוגדרו בחוק; יותר מ-2 מיליארד שקל יוקצו לתוספת שירותים חדשים ולמעבר לחיים בקהילה

המשך לקריאה

חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

בטחנו וקיימנו – חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

המשך לקריאה

אושרה בממשלה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

השר לפיד: "הבטחנו וקיימנו! קומבינת הצוללות היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

הבטחנו להעלות את שכר החיילים - וקיימנו!

"הבטחנו וקיימנו! בוקר טוב לחיילות וחיילי צה״ל שיקבלו השבוע את המשכורת הראשונה שלהם שהיא 50% יותר!ר את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

חוק השוויון בנטל אושר בקריאה ראשונה

הבטחנו ואנחנו מקיימים! חוק השיוויון בנטל עבר לא מעט גילגולים, אבל העקרון נשאר זהה: אין דבר כזה זכויות בלי חובות. לכולנו יש אחריות על גורלה של המדינה. על הבטחון הלאומי.

המשך לקריאה

פרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

20 מליון שקלים לקידום הבטיחות בדרכים

אחרי עוד סוף שבוע עקוב מדם, הקמנו היום את ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים.

המשך לקריאה

דואגים לילדים ברשת

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

דמי אבטלה לעצמאים

הבטחנו ומקיימים: צעד ראשון בדרך לחוק דמי אבטלה לעצמאים

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך