הצטרפו אלינו!

מע”מ אפס בפרויקטים של תמ”א 38

הסרת חסמים מיסויים ותכנוניים בפרויקטים של התחדשות עירונית, תרחיב בצורה ניכרת את היצע הדירות ותסייע בהורדת מחירי הדיור .

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור לשעבר, יאיר לפיד, קידם תכנית דיור לאומית, שנועדה להתגבר על פערי היצע עצומים, שנוצרו במשך שנים של הזנחה מתמשכת של שוק הנדל"ן בישראל. משבר הדיור העמוק שנוצר גרם לאלפי זוגות צעירים לוותר על החלום שיום אחד תהיה להם דירה.


התכנית מורכבת משורה של יוזמות, שמטרתן לשנות מן היסוד את שוק הדיור בישראל על ידי הגדלת ההיצע, התרת חסמים, קידום תשתיות, הכנסת משתנים חדשים לשוק הנדל"ן, פישוט תהליכי פדיון הקרקע,  ובעיקר, הנעת הדחפורים והשחקנים בשוק הנדל"ן.


תיקון 45 לחוק המע"מ מאפשר לנותני שירותים בתחומי ההתחדשות העירונית לנכות את מס התשומות הכלול בחשבוניות המס שהוצאו להם גם על שירותי החיזוק ובכך להגדיל את ההיתכנות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה. תיקון החוק האמור בוצע במסגרת המאמצים של משרד האוצר ורשות המסים לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית במטרה להגדיל את היצע הדירות למגורים ולעודד חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה.


מדובר בחסכון של עשרות אלפי שקלים לפרויקטים קטנים, של בניינים בני שלוש או ארבע קומות, שאלו מרבית הפרויקטים בתמ"א 38. בפרויקטים גדולים של פינוי בינוי התיקון יביא לחיסכון של מאות אלפי שקלים. הפרויקטים כוללים הן פינוי-בינוי והן תמ"א 38, לרבות התיקון השני לתוכנית המתאר הארצית המאפשר הריסת המבנה והקמתו מחדש (תמ"א 38/2). גם במקרים אלו יהיה מס בשיעור אפס על מתן שירותי בנייה.


התיקון יגרום להרחבת ההיתכנות הכללית של פרויקטים אלה באופן שיתרום להגדלת היצע הדירות. מדובר בצעד חשוב למימוש תמ״א 38 באופן נרחב יותר ובאזורים שבהם עד כה היו גבוליים מבחינה כלכלית, ויאפשר את הגדלת היצע הדירות בעיקר במרכזי הערים,  במטרה להוריד את מחירי הדירות ולאפשר לזוגות צעירים בישראל לרכוש דירה.


צעד זה בא על רקע מאמצי משרד האוצר, בראשות יאיר לפיד, להגדיל את היצע הדירות למגורים, לעודד חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ויצירת פרויקטים של התחדשות עירונית.

 

לכל הרפורמות בדיור

רפורמות נוספות