הצטרפו אלינו!

מאבק בהון השחור

קידום חקיקה לסגירת פרצות מס וחיזוק רשות המיסים למאבק בהון השחור.


על פי ממצאי מחקר של רשות המיסים, שבחן את שנות המס 2006-2010, לפחות 40 אלף חברות פרטיות, שהן כשליש מהחברות הפרטיות הפעילות בישראל, מתחמקות מתשלום מס בהפרה עקבית של החוק. ממצאים אלו חשפו את סדרי הגודל הנרחבים של הכלכלה השחורה בישראל, ואת אוזלת היד של רשות המיסים להילחם בתופעה רחבה זו. לתופעה זו השלכות מדאיגות על הציבור, המתבטאות בין השאר בתקציב המדינה, שנקבע על פי יעד הגבייה של רשות המיסים, המספקת כ75% מתקציב המדינה.

 

סגן שר האוצר לשעבר, ניצב (בדימוס) מיקי לוי, הופקד על ידי שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, על המאבק של רשות המיסים לצמצום תופעת ההון השחור בישראל והעמקת הגבייה. לוי פעל להוספת 400 תקני חקירה ואכיפה לרשות המיסים, שודרגו מערכות המחשוב לגביית המס, תקציב יחידת המחשוב הוגדל משמעותית והוקם 'שולחן עגול' של המייצגים- לשכת עו"ד, יועצי המס, רואי החשבון ולה"ב - עסקים קטנים ובינוניים. בנוסף, חוברו גורמי אכיפת החוק, ובראשם משרד המשפטים ומשטרת ישראל, לרשות המיסים, לטובת מבצעים משותפים, הודק הקשר בין המטה לשטח של יחידות המס, והוטלה חובת זיהוי של לקוחות על עורכי דין ורואי חשבון (כדי למנוע הלבנת הון באמצעות בדיקת מקורות הכסף).


שורת הצעדים והפעילויות שהוביל לוי הביאה בשנת 2014 לגביה הגבוהה מהיעד שנקבע בהיקף של 5 מיליארד שקלים . סכום כסף עצום זה, שנוסף לתקציב המדינה, מאפשר הרחבה ניכרת של השירותים החברתיים הניתנים לציבור, כחינוך, בריאות ורווחה.


במקביל, קודמה חקיקה מאסיבית בתחום המיסוי, תוך חיזוק רשות המיסים והקלת הבירוקרטיה לאזרח, כ"חוק הצ'יינג'ים", המחייב נותני שירותי מטבע לדווח על סכומי כסף גדולים, ובכך נחסם צינור מרכזי דרכו מולבן הון.


צעדים נוספים שקידם סגן השר, מיקי לוי, אשר נועדו ליעל עוד את המאבק בהון השחור, נבלמו בשל החלטת ראש הממשלה לפרק את הממשלה ולהוביל לבחירות מוקדמות. בין השאר, חתימת הסכם שכר מודרני עם עובדי רשות המיסים, תוספת של 600 תקנים נוספים לרשות המיסים, הכנסת מערכת מחשוב מתקדמת BI של שע"ם , לצורך ייעול העבודה והפיקוח, יישום החלטת ממשלה להגבלת השימוש בכסף מזומן על בסיס דו"ח לוקר, והעברת תיקון 220 – הפיכת עבירות מס חמורות אזרחיות לעבירות מקור (פליליות). כמו כן, העברת מידע קריטי מהרשות לאיסור הלבנת הון לרשות המיסים.

 

מה עוד עשינו? לכל הרפורמות

רפורמות נוספות