הצטרפו אלינו!

לפיד: ”מלחמה אינה דרך חיים. עלינו לפנות לליגה הערבית ולפתוח במו”מ שיוביל להסכם אזורי ולהיפרדות מהפלסטינים”

11 דצמבר 2014 11:31 | יש עתיד

בוועידת הדיפלומטים של קבוצת הג'רוזלם פוסט, המתקיימת היום במלון מצודת דוד בירושלים, התייחס יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, למצב המדיני של מדינת ישראל והציג את מדיניותו בתחום הביטחוני מדיני בפני השגרירים והדיפלומטים שהיו בקהל

"אני לא חושב שמישהו יכול לומר לאן ראש הממשלה חושב שעלינו להתקדם. אפילו הוא בעצמו אינו מסוגל להסביר את התכנית שלו, והסיבה היא, כפי שלמדתי במשך השנתיים שבהם ישבתי איתו בקבינט הביטחוני, שאין לו תכנית".

בוועידת הדיפלומטים של קבוצת הג'רוזלם פוסט, המתקיימת היום במלון מצודת דוד בירושלים, התייחס יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, למצב המדיני של מדינת ישראל והציג את מדיניותו בתחום הביטחוני מדיני בפני השגרירים והדיפלומטים שהיו בקהל. כמו כן, קרא לפיד לנתניהו להציג את התוכנית שלו כדי שהציבור יוכל להבין את שתי התוכניות.

 

באירוע השתתפו למעלה מ-400 שגרירים, דיפלומטים, נספחים ודוברים, אנשי עסקים בכירים מהארץ ומהעולם ואנשי סגל חוץ של קרוב למאה מדינות ברחבי העולם. בין המדינות שהשתתפו: ארה"ב,אוסטריה, גאנה, שוודיה, ארגנטינה, בלגיה, ברזיל, בולגריה, קנדה, צ'ילה, מצרים, ירדן, דנמרק, אסטוניה, צרפת, גרמניה, סין, אתיופיה, גרמניה, יוון, הודו, איטליה, ניגריה, הולנד, הפיליפינים, בריטניה, ויאטנם ועוד רבות אחרות.

 

בפתח התוכנית הדגיש לפיד כי אינו מבין מה תוכניתו המדינית של נתניהו: " אין זה סוד שביני לבין ראש הממשלה התגלו חילוקי דעות – בעיקר בחזית הדיפלומטית. מדהים לחשוב שאחרי שישבתי כחבר בקבינט הביטחוני עם ראש הממשלה במשך כמעט שנתיים, עדיין איני יכול לתאר את התוכנית שלו לביטחוננו  העתידי ואני לא היחיד, למרבה הצער"

 

במהלך הדברים התייחס לפיד לתהליך המו"מ עם הפלסטינים ואמר: "אני מאמין שיהיה קשה מאוד להגיע להסכם שלום – אבל הסכם כזה אינו מתנה שאנחנו מעניקים לפלסטינים, להפך: היפרדות מהם היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחונה העתידי של המדינה ואת שגשוגה".

עוד אמר: "מדינת ישראל תביס כל אויב שמאיים על ביטחוננו, אך סיפוח של ארבעה מיליון פלסטינים יפגע בביטחון שלנו, יקשה עלינו לשמור על אופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה, וימשיך לפגוע ביחסים שלנו עם ארצות הברית ועם הקהילייה הבין-לאומית".

 

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' התייחס גם ליחסים עם ארה"ב ואמר: "ארצות הברית, בת בריתנו הקרובה ביותר, מתלבטת, לראשונה בהיסטוריה, אם להטיל וטו על החלטה של האו"ם, זה רק סימן נוסף, והוא אינו הראשון, לנזק המתמשך שנגרם ליחסינו עם ארצות הברית. בשנה האחרונה הזהרתי מפני מצב כזה יותר מפעם אחת; בדיונים של הקבינט הביטחוני ובדיונים פומביים, אך דבר לא נעשה כדי לתקן את הנזק".

 

 בהמשך הדגיש לפיד את המשמעויות החברתיות והכלכליות של היפרדות מהפלסטינים:

"מלבד המשמעות הדיפלומטית, היפרדות היא אינטרס חברתי וכלכלי קריטי עבורנו. היפרדות מהפלסטינים תדחוף את הכלכלה הישראלית קדימה ותאפשר לנו להגיע במהירות לתמ"ג של כמעט 50,000 דולר לנפש".

"אנחנו לא מדברים על שלום – ודאי לא בשנים הראשונות – אלא על הסכם חזק, שיוביל להפרדה ברורה בין שני העמים שלא יכולים לחיות יחד באותה ארץ. הסכם כזה יכול לעבוד רק אם האינטרסים הביטחוניים של ישראל יובטחו במלואם. לא פחות מזה".

 

לפיד הציג את תוכניתו להנעת התהליך המדיני ולמעורבות של מדינות ערב המתונות:  "במקום שיחות דו-צדדיות, עלינו לפעול למען דיאלוג אזורי, אשר יוביל לפתרון אזורי. ללא העולם הערבי המתון שיתערב וייקח אחריות, הפלסטינים לעולם לא יעזו להגיע להסכם. 

בסוף מרץ, מיד אחרי הבחירות בישראל, תתכנס הליגה הערבית בשארם א-שיח' שבמצרים, בנוכחות ראשי המדינות. בראש הכינוס יעמוד נשיא מצרים, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי. זו הזדמנות שאסור לנו להחמיץ.

אחד מהסעיפים על סדר היום של הליגה הערבית הוא מציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. מיד אחרי הבחירות אציע לנשיא א-סיסי שראש הממשלה החדש יבוא לשארם א-שיח', אל הליגה הערבית, כדי להכריז על תחילתו של דיאלוג אזורי במטרה למצוא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

לנאום המלא:

אין זה סוד שביני לבין ראש הממשלה התגלעו חילוקי דעות – בעיקר בחזית הדיפלומטית. מדהים לחשוב שאחרי שישבתי כחבר בקבינט הביטחוני עם ראש הממשלה במשך כמעט שנתיים, עדיין איני יכול לתאר את התוכנית שלו לבטחוננו העתידי.

ואני לא היחיד, למרבה הצער.

אני לא חושב שמישהו יכול לומר לאן ראש הממשלה חושב שעלינו להתקדם מכאן. אפילו הוא בעצמו אינו מסוגל להסביר את התכנית שלו, והסיבה היא, כפי שלמדתי במשך השנתיים שבהם ישבתי איתו בקבינט הביטחוני, שאין לו תכנית.

אני, לעומת זאת, רוצה להגדיר היום בבירור את עמדתי, ואני קורא לראש הממשלה לעשות כמוני, כדי שהציבור יוכל להבין את שתי התכניות, לבחון אותן ולדון בהן בימים הבאים.

 

במשך זמן ארוך מדי נסוב הדיון הביטחוני במדינה שלנו סביב שתי טעויות:

השמאל טועה כשהוא מאשים רק את ישראל בכישלון המשא ומתן וזאת מתוך ההנחה הנאיבית והמנוגדת לראיות, שניתן להגיע להסכם שלום בקלות אם רק נאמר "כן" לפלסטינים. 

הימין, מאידך, מאמין בשוגג שכל הסכם יהיה חסר ערך, ושעדיף לשבת בחיבוק ידיים.

הגישה שלי מתבססת על הנחות שונות לחלוטין.

אני מאמין שיהיה קשה מאוד להגיע להסכם שלום – אבל הסכם כזה אינו מתנה שאנחנו מעניקים לפלסטינים, להפך: היפרדות מהם היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחונה העתידי של המדינה ואת שגשוגה.

מדינת ישראל תביס כל אויב שמאיים על ביטחוננו, אך סיפוח של ארבעה מיליון פלסטינים יפגע בביטחון שלנו, יקשה עלינו לשמור על אופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה, וימשיך לפגוע ביחסים שלנו עם ארצות הברית ועם הקהילייה הבין-לאומית.

יחסינו עם ארצות הברית ועם שאר מדינות המערב הם נכס אסטרטגי חיוני עבור ישראל. אך הנכס הזה מאבד מערכו תחת שלטונו של ראש הממשלה הנוכחי. זאת הסיבה שהעולם אינו ממהר לדחות את בקשתו של הנשיא עבאס להכרה חד-צדדית במועצת הביטחון של האו"ם. 

ארצות הברית, בת בריתנו הקרובה ביותר, מתלבטת, לראשונה בהיסטוריה, אם להטיל וטו על החלטה שכזו. זה רק סימן נוסף, והוא אינו הראשון, לנזק המתמשך שנגרם ליחסינו עם ארצות הברית. בשנה האחרונה הזהרתי מפני מצב כזה יותר מפעם אחת; בדיונים של הקבינט הביטחוני ובדיונים פומביים, אך דבר לא נעשה כדי לתקן את הנזק.

לפני שלושה שבועות, במהלך דיון בקבינט הביטחוני של ישראל, הראו לנו תמונות זוועה מהטבח שביצעו שני מחבלים פלסטינים בבית הכנסת בירושלים. בתור בן לניצול שואה, הייתי על סף דמעות. תמונות של יהודים עטופים בטליתות, שוכבים מתבוססים בדמם, החזירו אותנו אל הרגעים האפלים ביותר בהיסטוריה היהודית. 

דבר נוסף משך את תשומת לבי, וגם את תשומת לבם של אחרים: הטבח, שבוצע בעזרת גרזנים, היה ללא ספק חיקוי של שיטות הרצח של דאע"ש. הגיבורים של הצעירים הפלסטינים האלה הם אנשים במסכות שחורות.

מפחיד לראות הוכחות לכך שהטרוריסטים של דאע"ש הם האלילים החדשים של הפלסטינים הצעירים, אך גם מדינות ערביות ומנהיגים ערבים רבים שותפים לחששות שלנו מפני דאע"ש ומפני איראן. עובדה זו יוצרת הזדמנויות חדשות עבור דיפלומטיה ישראלית – הזדמנויות שאיננו יכולים להרשות לעצמנו להתעלם מהן.

אנו מבקשים את השינוי הזה כבר זמן מה, אך עלינו לזכור שכל הדרכים מובילות אל אותו פתרון: הישראלים והפלסטינים חייבים להיפרד. פתרון שתי המדינות נתפס אצל הרבה ישראלים כמו מתנה שאנחנו יכולים לתת לפלסטינים, אך הם טועים. היפרדות מהפלסטינים היא אינטרס אסטרטגי ישראלי. 

מלבד המשמעות הדיפלומטית, היפרדות היא אינטרס חברתי וכלכלי קריטי עבורנו. 

היפרדות מהפלסטינים תדחוף את הכלכלה הישראלית קדימה ותאפשר לנו להגיע במהירות לתמ"ג של כמעט 50,000 דולר לנפש. היא תפתח בפנינו שוק חדש שגודלו שווה לזה של אירופה, ותפתח בפנינו שווקים חדשים באירופה עצמה. היא תאפשר לנו להוריד מסים, להגדיל את התקציבים למערכות הבריאות והחינוך, ולסלול את הדרך עבור הדור הבא של אומת הסטארט-אפ.

עם זאת, אין כלכלה ללא ביטחון אמיתי. עלינו להבטיח שיהיה גבול ברור בינינו לבינם, גבול גיאוגרפי, גבול דמוגרפי, גבול בטוח שנוכל להגן עליו. 

אנחנו לא מדברים על שלום – ודאי לא בשנים הראשונות – אלא על הסכם חזק, שיוביל להפרדה ברורה בין שני העמים שלא יכולים לחיות יחד באותה ארץ. הסכם כזה יכול לעבוד רק אם האינטרסים הביטחוניים של ישראל יובטחו במלואם. לא פחות מזה. 

כמובן, יהיה נחמד אם גם שני הצדדים יסמכו זה על זה, אבל אחרי מאה שנות סכסוך, אמון אינו דבר שנכתב בהסכם ומיד נושא פירות. תנו לנו עשר שנים של חיים בנפרד ובביטחון, ואז נוכל לדבר על אמון. ההסכמים שלנו עם מצרים ועם ירדן לא התבססו על אמון, אלא על ערבויות הדדיות ברורות. זאת הסיבה שההסכמים הללו מחזיקים מעמד למרות השינויים באזור.

ישראל לא תתחיל מהלך ארוך וכואב של פינוי התנחלויות מבודדות כדי לאפשר הפרדה, ללא ערבויות יציבות וארוכות טווח לכך שכל הסכם כזה מסמל את סופו של הסכסוך ואת הסרת האיום מגבולותינו. 

מה שמחזיר אותנו לשאלה, איך משיגים את זה? עוד סבב של שיחות בין שני הצדדים לא יהיה שונה מזה שקדם לו. הגיאוגרפיה היא אותה גיאוגרפיה, הפחדים הם אותם פחדים וההיסטוריה היא אותה היסטוריה.

נושא השיחה אינו זה שצריך להשתנות, אלא האנשים שאיתם מדברים.

במקום שיחות דו-צדדיות, עלינו לפעול למען דיאלוג אזורי, אשר יוביל לפתרון אזורי. ללא העולם הערבי המתון שיתערב וייקח אחריות, הפלסטינים לעולם לא יעזו להגיע להסכם. הם חוששים שיתייגו אותם כבוגדים באסלאם ובאתוס הערבי. כשהם צופים בטלוויזיה, הם יכולים לראות מדי יום מה קורה למוסלמים, כאשר מוסלמים קיצוניים אחרים מהם מאמינים שהם בוגדים. כל עוד מדינות ערב אינן יושבות סביב השולחן, הפלסטינים תמיד יהיו חייבים לנקוט את העמדות הנוקשות ביותר.

לא יהיה פתרון ארוך טווח בעזה בלי שמצרים תשחק בו תפקיד מרכזי. לא יהיה פתרון למעמדה העתידי של הגדה המערבית בלי מעורבות של ירדן. אותו הדבר נכון גם לגבי הסדרי ביטחון אזוריים; מצרים וירדן, יחד עם המדינות הערביות המתונות, כמו ערב הסעודית ומדינות המפרץ, חייבות לשחק תפקיד פעיל במשא ומתן כדי להגיע להסכם אזורי.

אף כי הבענו נכונות מלאה לחיות לצד המדינות הללו בשלום, במשך עשרות שנים היינו האויב המרכזי שלהן. אבל היום יש להן אויבים אמיתיים – אויבים שנחושים להפיל את המשטרים שלהן. אלה אותם אויבים שעמם אנחנו מתמודדים – איראן, האחים המוסלמים, חמאס, דאע"ש, אל-קאעידה והאסלאם הקיצוני באופן כללי.

בסוף מרץ, מיד אחרי הבחירות בישראל, תתכנס הליגה הערבית בשארם א-שיח' שבמצרים, בנוכחות ראשי המדינות. בראש הכינוס יעמוד נשיא מצרים, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי. זו הזדמנות שאסור לנו להחמיץ. מצרים ועמה ערב הסעודית מובילות את "ברית המדינות המתונות" – קואליציה לא רשמית של מדינות ערב שיש להן אינטרס  לשתף פעולה עם המערב כדי לבלום את התקדמותו של האסלאם הקיצוני. ישראל צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהקואליציה הזו, ויש לנו הרבה מה לתרום למאבק הזה.

אחד מהסעיפים על סדר היום של הליגה הערבית הוא מציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. מיד אחרי הבחירות אציע לנשיא א-סיסי שראש הממשלה החדש יבוא לשארם א-שיח', אל הליגה הערבית, כדי להכריז על תחילתו של דיאלוג אזורי במטרה למצוא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. 

לאחר כינוס הליגה הערבית עלינו לכנס פסגה אזורית, בחסות הקהילייה הבין-לאומית ובהובלתה של ארצות הברית, שתוביל להסכם הפרדה בין ישראל לפלסטינים ולדיון בנורמליזציה בין ישראל לעולם הערבי.

הציבור בישראל מביע ספקנות מובנת באשר לרעיון של פינוי התנחלויות מאז ההתנתקות ב-2005. מי יכול להאשים אותנו? עשינו מה שכל העולם רצה שנעשה – יצאנו מעזה – ובמקום לבנות בתי ספר ובתי חולים, הפלסטינים העלו את חמאס לשלטון, בנו מנהרות טרור ואתרים לשיגור טילים, והתקיפו קהילות ישראליות שוחרות שלום.

הסכם אזורי לא יספק לנו פתרון הרמטי נגד הטרור, ואנחנו לא נפקיד את ביטחוננו בידיו של אף גורם אחר. אבל הסכם אזורי יכול לתת למצרים, שכבר פועלת כדי להרגיע את סיני, ולירדנים, שגם הם שמרו על הסכם השלום עמנו, תפקיד בשמירה על הביטחון שלנו.

במקביל, ישראל תתחיל להרגיש את המשמעות הכלכלית של הסכם כזה. העולם הערבי כאזור סחר, כולל מדינות שזקוקות לטכנולוגיה שלנו בתחומי המים, החקלאות והבריאות. התמ"ג שלנו, וההכנסה של כל אדם בישראל, יגדלו.

זה לא יהיה פשוט. זה לא יקרה מיד. ישראל נכוותה בעבר מהסדרים שהופרו. אחרי הסכם אוסלו, חווינו את גל הטרור של 1995. אחרי השיחות בין ברק לערפאת בקמפ דיוויד הגיעה האינתיפאדה השנייה, שגבתה את חייהם של יותר מאלף ישראלים. אחרי ההתנתקות מעזה ב-2005 היו טילים ומנהרות טרור. 

אסור לנו להתעלם מכל זה. אסור לנו להתפשר על הביטחון של אזרחי ישראל, אפילו לא במעט. לכן לא נוכל לצאת לדרך בתהליך מסוג זה ללא תמיכתם של ידידינו בעולם, ובראש ובראשונה ארצות הברית. יחסינו עם ארצות הברית זקוקים לשיקום אחרי נתניהו, אבל ארצות הברית יכולה לשחק תפקיד פעיל ויוזם בפסגה האזורית, בכך שתביא את הצדדים אל שולחן הדיונים ותספק ערבויות לכל התקדמות.

נתחיל לצעוד בשביל הזה מבלי לדעת היכן הוא יסתיים, אבל יש אמת אחת שנכונה בכל מקום שבו חיים בני אדם: מחיר המלחמה גבוה ממחיר התקווה. 

אין לנו, אין לי, זכות לעמוד מנגד בעת שדור נוסף של ישראלים גדל אל תוך סכסוך מתמשך. מלחמה אינה דרך חיים. עלינו לפנות לליגה הערבית ולפתוח במשא ומתן, אשר יוביל להסכם אזורי ולהיפרדות מהפלסטינים. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

סקר סיכום מושב הכנסת 2022

חשוב לנו לדעת מה הכי מעניין אתכם!
היכנסו ודרגו איזה חוק שאושר במושב הכנסת הכי חשוב לכם>

המשך לקריאה

חוק רווחה לאנשים עם מוגבלות יוצא לדרך

לראשונה: זכויות ושירותים לאנשים עם מוגבלות יוגדרו בחוק; יותר מ-2 מיליארד שקל יוקצו לתוספת שירותים חדשים ולמעבר לחיים בקהילה

המשך לקריאה

חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

בטחנו וקיימנו – חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה אושר בקריאה ראשונה בכנסת

המשך לקריאה

אושרה בממשלה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות

השר לפיד: "הבטחנו וקיימנו! קומבינת הצוללות היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

הבטחנו להעלות את שכר החיילים - וקיימנו!

"הבטחנו וקיימנו! בוקר טוב לחיילות וחיילי צה״ל שיקבלו השבוע את המשכורת הראשונה שלהם שהיא 50% יותר!ר את הפרשה הזאת עד תום.״

המשך לקריאה

חוק השוויון בנטל אושר בקריאה ראשונה

הבטחנו ואנחנו מקיימים! חוק השיוויון בנטל עבר לא מעט גילגולים, אבל העקרון נשאר זהה: אין דבר כזה זכויות בלי חובות. לכולנו יש אחריות על גורלה של המדינה. על הבטחון הלאומי.

המשך לקריאה

פרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

20 מליון שקלים לקידום הבטיחות בדרכים

אחרי עוד סוף שבוע עקוב מדם, הקמנו היום את ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים.

המשך לקריאה

דואגים לילדים ברשת

הממשלה אישרה 90 מלש"ח לפרויקטים חברתיים לטובת קידום הקהילה הלהט"בית.

המשך לקריאה

דמי אבטלה לעצמאים

הבטחנו ומקיימים: צעד ראשון בדרך לחוק דמי אבטלה לעצמאים

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך