לפיד מציג: מהפכת אשראי לעסקים הקטנים

11 ספטמבר 2012 09:51 | יש עתיד

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד, הציג היום בועידה הכלכלית המרכזית של כלכליסט את תכנית המפלגה לעידוד וצמיחת עסקים קטנים במשק הישראלי. במרכזה של התכנית מתן אשראי זול וזמין לעסקים הקטנים, וליווי צמוד, מקצועי, משפטי וחשבונאי, שיסייע להם בהתמודדות עם הבירוקרטיה הסבוכה הכרוכה בהקמתו ובתפקודו השוטף של עסק קטן, זעיר או בינוני.

לפיד אמר בנאומו: "העסקים הקטנים הם המגזר הגדול ביותר והמוזנח ביותר במשק הישראלי. הם תורמים למשק כמחצית מהתמ"ג, אבל הם רק דוגמה נוספת למעמד הביניים הישראלי הקורס שאף אחד לא מתייחס אליו ברצינות. הליכוד מאוהב בתאגידים הגדולים, מפלגת העבודה מאוהבת בוועדים הגדולים, והעסקים הקטנים נשארו מוזנחים מאחור. עסקים אלה מהווים 55% משוק העובדים בישראל, הם מפרנסים יותר משפחות מהוועדים ומהתאגידים. הם פרוסים בכל המדינה ומחזיקים את הפריפריה על גבם והם גם הדרך הטובה ביותר להיאבק באבטלה, בעוני ולסגור פערים חברתיים. בכל מקום בעולם ברור שאם המדינה זקוקה למנועי צמיחה, הם יבואו מהעסקים הקטנים. אם אנחנו רוצים להיחלץ מהמשבר בשלום, העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה הזמין העיקרי שעומד לרשותנו".

בליבת התוכנית שהציג לפיד שני חידושים עיקריים ביחס לעסקים קטנים: החידוש הראשון מהווה מהפיכה במדיניות האשראי של המדינה לעסקים קטנים, לפיו, הסוכנות לעסקים קטנים היא זו שתבחן את העסק, תבדוק את סבירות הבקשה לאשראי ותעניק לבעל העסק ערבות מדינה עד גובה של 50% מסכום האשראי. כך יהפוך בעל העסק הקטן, הזעיר או הבינוני ללקוח כדאי עבור הבנקים, שיעדיפו מתן הלוואות בסיכון נמוך. שינוי זה יביא ליצירת תחרות בשוק הבנקאות עבור בעלי העסקים הקטנים. החידוש השני טמון בפישוט תהליכי הרישוי והמיסוי לעסקים קטנים ובליווי הצמוד, המקצועי, המשפטי והחשבונאי לו יזכה בעל העסק הקטן מהסוכנות לעסקים קטנים, בבירוקרטיה הישראלית הסבוכה, בבניית תכנית עסקית, בהוצאת רישיון עסק ועוד.

באשר למדיניות הכלכלית אמר לפיד: "אנחנו במשבר כלכלי. הייצוא בקריסה, ההשקעות הזרות נעצרו כמעט לחלוטין. העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה היחיד שיכול להתניע מחדש את המשק ולעצור את העלייה באבטלה. הכלכלה הישראלית צריכה להתאים לד.נ.א. הישראלי, ואנחנו צריכים ליצור גרסה שבה יש את התחרותיות, והקשיחות, והיצירתיות של הקפיטליזם כדי שנוכל להמשיך להתמודד בשוק גלובאלי, יחד עם החמלה והדאגה לחלש שיש בסוציאל-דמוקרטיות. אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר לצאת מיד בתוכנית חירום לעידוד עסקים קטנים באמצעות ערבות מדינה ל-50% מההלוואות עד 100,000 שקל לעסקים קטנים, בריבית אטרקטיבית, שתאפשר פתיחה והרחבה של עסקים בכל רחבי הארץ, עם דגש על הפריפריה. זה מה שצריך כדי להחזיר את המשק הישראלי למסלול של צמיחה. אל תחכו לנו, תעשו את זה כבר מחר בבוקר".

 לתכנית המלאה של "יש עתיד" לעסקים קטנים - מנוף לצמיחה כלכלית.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שמונת הצעדים של ״יש עתיד״ למלחמה בקורונה

קודם כל מקים ממשלה אחרת. 18 שרים. יעילה, חסכונית, ממוקדת מטרה. בלי שר לענייני מים ובלי חליפי. קבינט קורונה של ארבעה שרים: ראש ממשלה, אוצר, בטחון, בריאות. זה נקרא צוות, והדבר הכי חשוב במצבי חירום הוא עבודת צוות. אחר כך הייתי עושה שמונה צעדים:

המשך לקריאה

ראש האופוזיציה, ח״כ יאיר לפיד בנאום סיעה

אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל הראשון. נתניהו נכשל. ממשלת המנותקים לא מתפקדת.

המשך לקריאה

תגובת יו״ר יש עתיד-תלם להקמת ממשלת נתניהו החמישית

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר רבין

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת העצמאים בירושלים

יו״ר יש עתיד-תל״ם, יאיר לפיד: באתי לתמוך הבוקר בהפגנת ארגוני העצמאים מול הכנסת. הם לא שמרו על 2 מטר מרחק, אבל בשביל העצמאים אני מוכן לקחת את הסיכון. הם כועסים, הם צועקים, הם צודקים.

המשך לקריאה

אנחנו נעמוד בזה

הקורונה לא תכניע אותנו, כי אי אפשר להכניע אותנו. ניסו לא פעם. תמיד עמדנו בזה. התפקיד שלנו הוא להזכיר לישראלים שאותם דברים שמפחידים אותנו - גם יכולים לעורר בנו השראה. לזכור שתמיד יש לנו ברירה: להתייצב מול זה ביחד, או ליפול כל אחד לחוד. אנחנו בוחרים להלחם במגיפה ביחד. יהודים וערבים, חרדים וחילונים, קואליציה ואופוזיציה. הקורונה לא מבדילה בינינו. במאבק נגדה גם אנחנו לא נבדיל בינינו.

המשך לקריאה

תוכנית יש עתיד-תל"ם לחילוץ הכלכלה הישראלית

ח״כ לפיד: ״זו תכנית דו שלבית לחילוץ מיידי של הכלכלה מהקפאון, הצלת העסקים הקטנים והבינוניים שנזנחו בידי הממשלה וסיוע לחברות גדולות״.

המשך לקריאה

כמה עולה מצפון?

הנה מה שאמר אתמול בראיון שר הבטחון כששאלו אותו על האפשרות שתקום ממשלה של יותר מ-30 שרים: "צריך לחלק עוד תיקים. זה לא יפה, אבל זו המציאות הפוליטית. אם זה קונה עוד שנה או שנתיים, מוטב שכך. מוטב שיהיו לנו כמה שרים בלי תיק אם זה יקנה לנו עוד שנתיים של יציבות."

המשך לקריאה

ברוכה הבאה ח״כ ע'דיר כמאל מריח

יו״ר יש עתיד, ח״כ יאיר לפיד:
״גאה ומאושר לקבל אלינו את ח"כ ע'דיר כמאל מריח. גאה בה שלא ויתרה על ערכיה תמורת שום תפקיד בעולם. נלחם ביחד איתה לטובת כל אזרחי ישראל. ברוכה הבאה״.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך