לפיד בועידת גלובס: ”יש עתיד תוביל את גוש המרכז, אנחנו נחבור למפלגות אחרות כדי להחליף את השלטון”

08 דצמבר 2014 12:55 | יש עתיד

שלום לכם,

לפני כשעתיים עמד פה ראש הממשלה על הדוכן ונשא נאום. הקשבתי לנאומו והתביישתי. אדוני ראש הממשלה, לפחות תעשה שיעורי בית, לפחות תדע על מה אתה מדבר. ראש הממשלה דיבר פה על חוק מע"מ אפס. קודם כל מע"מ אפס הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שהוא כנראה לא מודע לה, ראש הממשלה אמר על חוק מע"מ אפס שהוא בעייתי כי, "דירות זה לא מוצר בפיקוח." מר נתניהו, חלק מחוק מע"מ אפס, חוק שהצבעת עליו, זה פיקוח על המחירים דרך השמאי הממשלתי. קוראים לו טל אלדרוטי, אדוני ראש הממשלה, הוא עובד אצלך, אתה יכול לשאול אותו. כבר חודשים שהוא והצוות שלו עוסקים במיפוי של כל השכונות ואתרי הבניה בארץ בדיוק בשביל לפקח על המחירים, ולדאוג לכך שקבלנים לא יוכלו להעלות את המחירים בעקבות החוק. יש גם צוות שלם שהוקם במס הכנסה, עומד בראשו אדם בשם מאיר אסולין, גם הוא עובד אצלך, אני מציע שתשאל גם אותו. תפקידו לוודא שהפיקוח נשמר ואי אפשר יהיה להקפיץ את המחירים. ראש הממשלה אמר פה, "חוק מע"מ אפס יעלה שלושה מיליארד שקל". אדוני ראש הממשלה, האם ייתכן שלא קראת את התקציב שהצבעת עליו בממשלה ובכנסת? האם יכול להיות שהעברת את מע"מ אפס ואז הפלת את מע"מ אפס בלי שאפילו בדקת מה יש בחוק הזה? כי אם היית טורח לבדוק, היית רואה שעלות החוק היא דווקא 2 מיליארד שקל, לא שלושה. זה מופיע בתקציב. שחור על גבי לבן. אדוני ראש הממשלה, בתקופת הממשלה הקודמת, זו שאתה כל כך מתגעגע אליה, זו שהיית בה שר על לענייני כלכלה, מחירי הדירות זינקו ב-80%, דור שלם קרס מול המחירים ואתה לא עשית דבר וחצי דבר. הפעם כל מה שביקשו ממך הוא לא להפריע, ואפילו את זה לא הצלחת לעשות. במקום זה עמדת פה והודעת שטירפדת את הסיכוי היחיד של זוגות צעירים, ששירתו בצבא, לקבל מהמדינה סיוע של 200 אלף שקל כדי לקנות לעצמם דירה, ומתברר שאפילו לא טרחת להבין במה מדובר.

ראש הממשלה הציע במקום זה להגדיל את המענק לחיילים המשוחררים. אדוני ראש הממשלה אני מאוד בעד, אבל יש לי שאלה: עד לפני שבוע הייתי שר האוצר שלך. הגשנו תקציב יחד. איפה היתה התוכנית המופלאה הזו? הסתרת אותה? חשבת עליה רק אתמול בלילה? האם ייתכן, האם יעלה על הדעת, שלראש הממשלה היתה אפשרות להיטיב עם אזרחי ישראל אבל הוא לא עשה שום דבר בעניין כדי שהוא לא יצטרך חלילה לחלק את הקרדיט עם שר האוצר? ראש הממשלה הציע פה מע"מ אפס על מוצרי מזון בפיקוח, גם על זה איש לא שמע מעולם, גם את זה הוא לא הציע מעולם להכניס לתקציב. למעשה, רק לפני חודש הוא אמר בממשלה שהוא מתנגד נחרצות להכנסת מוצרי מזון לפיקוח. מה קרה מאז? קרה שהוכרזו בחירות. למר נתניהו יש תפיסה מאוד ברורה לגבי הבחירות. הוא יוצא מנקודת הנחה שהבוחר הישראלי, האזרח הישראלי, הוא ילד בן ארבע. ועל ילדים בני ארבע עובדים רק שני דברים, ממתקים והפחדות. אז בכל מערכת בחירות הוא מבטיח להם ממתקים שהם לא יקבלו בסופו של דבר, ובו בזמן מפחיד אותם ומספר להם שהאוייבים בדרך ורק הוא יכול להציל אותם. אדוני ראש הממשלה, אנחנו לא ילדים בני ארבע. אנחנו אנשים מבוגרים ומגיע לנו שיתייחסו אלינו בכבוד ולא כאילו אנחנו מטומטמים. 

בשבוע שעבר ארזתי את כל החפצים שלי ונפרדתי ממשרד האוצר. בסופו של דבר הכל נכנס ל-2 ארגזים: ארגז שכתוב עליו "בוצע", וארגז עם כל התכניות שנעצרו עם ההכרזה על הבחירות, ועליו פתק - "תקוע אצל ראש הממשלה". 

הארגז של ה"בוצע" מלא וגדוש בדברים שהובלנו, בשיתוף פעולה עם שרים אחרים, ממפלגות אחרות. אני אתן רק תזכורת מהירה למה שהבטחנו וקיימנו: ממשלה של 18 שרים במקום יותר משלושים, ביטול המוסד המשונה הקרוי "שר ללא תיק", העלאת אחוז החסימה, חוק השיוויון בנטל שהוביל כבר לעליה של עשרות אחוזים במספר החרדים המתגייסים והחרדים הפונים לאקדמיה, ועליה של מאות אחוזים בחיפוש עבודה אצל הציבור החרדי. לימודי ליב"ה בחינוך החרדי, רפורמת "שמיים פתוחים" שהוזילה את מחירי הטיסות, תרופות חינם והגדלת קצבאות דרמטית לניצולי השואה, חובת העסקת בעלי מוגבלויות במגזר הציבורי, התוכנית לבטחון תזונתי לילדי השכבות החלשות, סיוע לעסקים קטנים דרך חוק מע"מ תמורת מזומן, ביטול חישוב המס המאוחד, וקיצור תשלומי המדינה לספקים לשוטף פלוס 22. יש שם גם את קייטנות החופש הגדול, רפורמת הבגרויות,  ביטול אגרת הטלוויזיה, השיטור העירוני, מכרזי הנמלים, הגבלת שכר הבכירים, חוק המזון, ועדת ששינסקי 2, חוק הפונדקאות, חוק הגיור, זה נמשך ונמשך ונמשך. 

הארגז הראשון משמח, ומעורר סיפוק וגאווה. הארגז השני מתסכל ומאתגר. הוא מתסכל מפני שאילולא ראש הממשלה גרר אותנו לבחירות הכי מיותרות בתולדות המדינה, כבר יכולנו להתניע לא מעט מהלכים שהיו משנים את כלכלת ישראל. הוא מתסכל גם מפני שהוא מגיע באיחור של שנה. איבדנו שנה שלמה רק על הצלת כלכלת ישראל מהקריסה שאליה הוביל נתניהו בממשלה הקודמת. מה שחיכה לי כשהגעתי למשרד האוצר, הוא בור תקציבי שנבע בעיקר מחוסר ניהול. במקום להחליט, במקום להתמודד עם אתגרים, חילקו ממתקים למקורבים, ניהלו כלכלת בחירות, וקיוו שיבוא מישהו שאפשר יהיה להפיל עליו את האחריות על הקטסטרופה  שהם יצרו. אז אנחנו באנו ותיקנו את הקטסטרופה, והם הפילו עלינו את האחריות. מצד שני הארגז הזה גם מאתגר מפני שזו עכשיו התוכנית. זה הדבר שאנחנו נבצע יום אחרי הבחירות. 

כי בארגז הזה מונח ספר התקציב. התקציב הכי חברתי שהוגש כאן בשנים האחרונות. התקציב שנמנע מכם. זהו תקציב שלמרות כל הלחצים – גם של ראש הממשלה - אין בו העלאת מיסים. תקציב שמגדיל בלמעלה מ-10 מיליארד שקלים את השירותים החברתיים. שמרחיב את קייטנות הקיץ, מקטין את הכיתות ומיישם את רפורמת הבגרויות. תקציב שנותן מערכת בריאות ציבורית יעילה יותר, מוזיל את ביטוחי הבריאות, מקצר תורים בבתי החולים ומרחיב את סל התרופות. תקציב שמגדיל את קצבת הזקנה ל-190 אלף קשישים החיים מתחת לקו העוני. מפנה משאבים לגיוס 1,100 שוטרים, כבאים וסוהרים, שאנחנו זקוקים להם עכשיו, בזמן שאנחנו מתמודדים עם טרור רצחני. תקציב שיש בו פרקים לסיוע לאימהות חד הוריות ולעסקים הקטנים והבינוניים, לתכנית "נושמים לרווחה" שתלווה משפחות נזקקות כל הדרך החוצה ממעגל העוני; ונוסף לזה, תקציב שמוסיף 6 מיליארד שקל לבטחון, למעילי רוח לטנקים, לכיפות ברזל, לפתרונות למנהרות הטרור, לרכש איכותי של נשק מתקדם, לכל מה שמספק הגנה ושומר על חייהם של החיילים שלנו. 

אם זה נשמע למישהו כמו סיסמאות, הוא מוזמן לבדוק אותי. תפתחו את ספר התקציב. הכל מופיע שם. 

בארגז "תקוע אצל ראש הממשלה" מונחת גם תוכנית הדיור שלנו. חוסר האחריות שהוביל לזה שהתוכנית נתקעה  גרם לזה שמחירי הדיור החלו לעלות כבר בסוף השבוע האחרון. זה מתסכל, כי עבדנו שנתיים מבוקר עד ערב. מע"מ אפס היה רק פריט אחד בתוכנית הזו, ואפילו לא הפריט הגדול ביותר. 100 אלף יחידות דיור בהסכמי גג, תוכנית "נתיב לדירה" לפתיחת חסמי תחבורה, הקמת ועדות התכנון בהליך מואץ, התחלות בניה של מגדלי דיור להשכרה, חוק שכירות הוגנת, תוכנית מחיר מטרה. זה התחיל סוף סוף לעבוד. ב-2014, אחרי שנים של עליות דו-ספרתיות, סוף סוף האטנו את העליה במחירי הדירות. בחודש שעבר היתה הפעם הראשונה מ-2007 שמחירי הדיור ירדו. ועכשיו צריך יהיה להתחיל הכל מחדש מפני שלראש הממשלה לא אכפת. 

בארגז של "תקוע אצל ראש הממשלה" מונח גם ההסכם להעלאת שכר המינימום לעובדי המגזר הציבורי, היינו כבר בדרך לחתימה עם צביקה אורן ואבי ניסנקורן. גם זה יצטרך לחכות.

בארגז הזה מונחת תכנית העבודה של האוצר להורדת יוקר המחיה. תכנית שמוזילה את העמלות הבנקאיות, מגבירה את התחרות בבנקים ומוזילה את דמי הניהול של הפנסיות והביטוחים. מורידה מכסי ייבוא בשוק המזון וממשיכה את הירידה במחירי המזון שכבר החלה בחודשים האחרונים. 

בארגז הזה מונחות הרפורמות שכל חברי מרכז הליכוד וכל הקומבינטורים למיניהם עשו הכל כדי לטרפד. הרפורמה בקק"ל, שהיתה מביאה לשקיפות ומכניסה מיליארדים לקופת המדינה. הרפורמה ברפואה הציבורית, שהיתה מעבירה משאבים מהרפואה הפרטית היקרה לרפואה הציבורית ומוזילה את הטיפולים. הרפורמה בחברות הממשלתיות, שהיתה עוצרת סוף סוף את חגיגת הג'ובים והמינויים הפוליטיים. 

זו היתה תכנית העבודה שלנו. כי באנו לעבוד. זה מה שכל כך הפריע להם. כי הם רוצים שלא יטרידו אותם כשהם משתכשכים בביצה החמימה של האינטרסים והשחיתות השלטונית ולהמשיך לא לעשות שום דבר. הם לא הבינו למה אנחנו מתעקשים לעבוד ולשנות. למה אנחנו לא משחקים את המשחק כמו כולם. אז בסופו של דבר ראש הממשלה החליט לצאת לבחירות מיותרות ויקרות. בחירות שמכבידות על המשק וגורמות לנו להוציא מיליארדים – לא על רשימת התכניות הארוכה שדיברתי עליה לפני דקה - אלא על הכסאות, על הג'ובים ועל חברי המרכז.

זה לא יעזור להם. כי מה שיש בארגז הזה, כולל התוכנית המדינית, יהפוך לתכנית העבודה מיד כשנרכיב את הממשלה הבאה. בעוד ארבעה חודשים אנחנו נלך לבחירות. יש עתיד תוביל את גוש המרכז. אנחנו נחבור למפלגות אחרות כדי להחליף את השלטון ונמשיך במלוא העוצמה, בדיוק מהמקום בו נעצרנו. הכל מוכן. הכל מונח על השולחן. את הכל נתניע מחדש.

ויש עוד נושא אחד. ראש הממשלה הזכיר אותו בחטף, אבל הנושא הזה הוא הגורם המשפיע ביותר על הכלכלה, על התקציב ועל החברה הישראלית – וזה הבטחון. 

יש שאלה אחת – בתחום המדיני בטחוני – שראש ממשלת ישראל מסרב לענות עליה, מפני שהוא לא מסוגל לענות עליה: מה התכנית שלו? לאן אנחנו הולכים מכאן? אין תכנית, אין אופק מדיני שמישהו יכול להבין, ואין גם את האומץ לעשות החלטות כשתמיד עסוקים בשאלה מה יגידו במרכז הליכוד.

 לנתניהו אין תכנית. לא כזו שתשמור על האינטרסים הבטחוניים שלנו, לא כזו שתייצר לנו אופק מדיני שישנה את פניה של ישראל. 

 במבחן התוצאה, נתניהו לא הביא בטחון. במקום בטחון אישי אזרחים פוחדים ללכת ברחוב בירושלים. במקום שקט בגבולות נקלענו בקיץ האחרון למערכה הצבאית הארוכה ביותר מזה למעלה מעשרים שנה. בסופה של המערכה הזו הוחמצה ההזדמנות לפרק את חמאס מנשקו ולא החל שום מהלך מדיני לפירוז עזה. צה"ל וכוחות הבטחון עושים את עבודתם מעל ומעבר, במסירות ובחירוף נפש, אבל תפקידה של ההנהגה הוא להחליט לאן אנחנו הולכים מכאן. מהי המטרה?  

 כי זה שאנחנו לא עושים שום דבר, לא אומר שהמציאות אינה משתנה. היא משתנה, לרעתנו.  בכל שבוע פרלמנט אירופי אחר מכיר במדינה הפלשתינית. מעמדנו הבינלאומי הולך ומידרדר. העולם הפסיק להקשיב לנו גם בנושא האיראני. היחסים עם ארה"ב הם בשפל המדרגה, לא רק בגלל היחסים האישיים הגרועים, אלא בעיקר מפני שהם לא מצליחים להבין מה אנחנו רוצים. 

4 מיליון פלשתינים חיים בתוכנו. מדינת ישראל אינה יכולה לבלוע אותם אל קירבה ולהשאר יהודית וציונית. הזמן אוזל ועלינו להיפרד מהם שכן בכל שנה שחולפת הם רבים יותר, דתיים יותר, מיואשים יותר, מסוכנים יותר לבטחון ישראל.

ישבתי עכשיו שנתיים בקבינט המדיני-בטחוני. לי אי אפשר למכור סיפורים. ראש הממשלה החליט לא לעשות כלום. בהיותו אדם נבון, הוא מבין שאם לא נלך למהלך מדיני של היפרדות מהפלשתינים הוא מסכן את קיומה של מדינת ישראל, אבל הוא פוחד מחברי מרכז הליכוד ומהקולות שיברחו למפלגה של בנט. אנחנו בתקופה של בחירות. בימים כאלה ראש ממשלה אמור להציג לציבור את התוכנית שלו. הוא צריך לענות לציבור הישראלי על שאלה פשוטה אחת: מה הלאה? לאן אנחנו הולכים מכאן? מה התכנית?

נתניהו לא יעשה דבר, מפני שזו הפכה להיות ברירת המחדל היחידה שלו. בטחון ישראל טמון ביכולתנו ליזום, לא לחכות לרגע שבו לא תהיה לנו ברירה. זו המורשת של בגין, של רבין, של שרון. אנחנו צריכים ללכת למהלך איזורי, עם הליגה הערבית, כדי להגיע להסדר שיוביל להיפרדות מן הפלשתינים. המאבק המשותף באיסלם הרדיקלי מאפשר לנו להצטרף לקואליציה של מדינות ערב המתונות – מצרים, ירדן סעודיה ומדינות המפרץ - ולהגיע להסדר מדיני כולל. אם לא נעשה את זה, הבטחון שלנו ייפגע, הכלכלה שלנו תלך ותידרדר, והרעיון הציוני כולו עומד בסכנה. 

תודה רבה. 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שמונת הצעדים של ״יש עתיד״ למלחמה בקורונה

קודם כל מקים ממשלה אחרת. 18 שרים. יעילה, חסכונית, ממוקדת מטרה. בלי שר לענייני מים ובלי חליפי. קבינט קורונה של ארבעה שרים: ראש ממשלה, אוצר, בטחון, בריאות. זה נקרא צוות, והדבר הכי חשוב במצבי חירום הוא עבודת צוות. אחר כך הייתי עושה שמונה צעדים:

המשך לקריאה

ראש האופוזיציה, ח״כ יאיר לפיד בנאום סיעה

אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל הראשון. נתניהו נכשל. ממשלת המנותקים לא מתפקדת.

המשך לקריאה

תגובת יו״ר יש עתיד-תלם להקמת ממשלת נתניהו החמישית

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר רבין

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת העצמאים בירושלים

יו״ר יש עתיד-תל״ם, יאיר לפיד: באתי לתמוך הבוקר בהפגנת ארגוני העצמאים מול הכנסת. הם לא שמרו על 2 מטר מרחק, אבל בשביל העצמאים אני מוכן לקחת את הסיכון. הם כועסים, הם צועקים, הם צודקים.

המשך לקריאה

אנחנו נעמוד בזה

הקורונה לא תכניע אותנו, כי אי אפשר להכניע אותנו. ניסו לא פעם. תמיד עמדנו בזה. התפקיד שלנו הוא להזכיר לישראלים שאותם דברים שמפחידים אותנו - גם יכולים לעורר בנו השראה. לזכור שתמיד יש לנו ברירה: להתייצב מול זה ביחד, או ליפול כל אחד לחוד. אנחנו בוחרים להלחם במגיפה ביחד. יהודים וערבים, חרדים וחילונים, קואליציה ואופוזיציה. הקורונה לא מבדילה בינינו. במאבק נגדה גם אנחנו לא נבדיל בינינו.

המשך לקריאה

תוכנית יש עתיד-תל"ם לחילוץ הכלכלה הישראלית

ח״כ לפיד: ״זו תכנית דו שלבית לחילוץ מיידי של הכלכלה מהקפאון, הצלת העסקים הקטנים והבינוניים שנזנחו בידי הממשלה וסיוע לחברות גדולות״.

המשך לקריאה

כמה עולה מצפון?

הנה מה שאמר אתמול בראיון שר הבטחון כששאלו אותו על האפשרות שתקום ממשלה של יותר מ-30 שרים: "צריך לחלק עוד תיקים. זה לא יפה, אבל זו המציאות הפוליטית. אם זה קונה עוד שנה או שנתיים, מוטב שכך. מוטב שיהיו לנו כמה שרים בלי תיק אם זה יקנה לנו עוד שנתיים של יציבות."

המשך לקריאה

ברוכה הבאה ח״כ ע'דיר כמאל מריח

יו״ר יש עתיד, ח״כ יאיר לפיד:
״גאה ומאושר לקבל אלינו את ח"כ ע'דיר כמאל מריח. גאה בה שלא ויתרה על ערכיה תמורת שום תפקיד בעולם. נלחם ביחד איתה לטובת כל אזרחי ישראל. ברוכה הבאה״.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך