יו”ר מפלגת 'יש עתיד' ח”כ יאיר לפיד בנאום בכנס של ה- AJC Global Forum 2015

09 יוני 2015 11:05 | יש עתיד

יש עתיד תוביל את המאבק נגד תנועת ה-BDS. בעניין הזה אין קואליציה ואופוזיציה. אנו ניצבים יחד אל מול האיום הזה, ואנחנו זקוקים לידידינו האמריקאים שיעמדו לצדנו. אנחנו זקוקים לקהילה היהודית. אנחנו זקוקים לכם. ברחבי העולם מתנהל מאבק נגד עצם קיומה של ישראל. קבוצות אנטישמיות, בעיקר משמאל, מובילות קמפיין שאינו מכוון נגד מוצרים ישראליים. הוא לא מכוון נגד ההתנחלויות. הוא מכוון נגד עצם הרעיון שהעם היהודי ראוי למדינה משלו.

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד נאם אמש (8.6.15) בכנס  AJC  Global Forum 2015 בוושינגטון . לפיד שוהה בימים אלו בארה"ב, כחלק מביקור עבודה מדיני, במהלכו יצטרף למאמצי ההסברה של ישראל בעולם על רקע התגברות תופעות החרם הבינלאומי על ישראל, והתקדמות במו"מ לקראת הסכם הגרעין בין ארה"ב לאיראן.

במהלך נאומו התייחס לפיד למשבר ביחסים עם ארה"ב ולתקרית שריקות הבוז לעבר שר האוצר האמריקאי ג'ק לו אמש ואמר: "אנו עדים לשבר הכואב במערכת היחסים עם הממשל בארה"ב. אם הוא לא יטופל נכון, הוא לא ייעלם. אתמול התקיימה הוועידה של הג'רוזלם פוסט בניו יורק. הייתי שם כשהקהל קרא קריאות בוז לעבר שר האוצר ג'ק לו. זה היה מחזה מביש. אני מכיר את ג'ק, עבדתי עם ג'ק, הוא חבר נאמן בקהילה האמריקנית-היהודית, וידיד אמת של ישראל. איננו צריכים לריב זה עם זה. אנחנו זקוקים זה לזה יותר מאי פעם בעבר. הידידות שלנו, הברית בינינו היא אחד היסודות של מדיניות החוץ הישראלית. מחובתנו לעשות הכול כדי לכבד את הידידות הזו ולשמר אותה.

בנאומו פנה לפיד לחברי הקהילה היהודית וביקש מהם לסייע לישראל במאבק נגד תנועת ה BDS: " יש עתיד תוביל את המאבק נגד תנועת ה-BDS. בעניין הזה אין קואליציה ואופוזיציה. אנו ניצבים יחד אל מול האיום הזה, ואנחנו זקוקים לידידינו האמריקאים שיעמדו לצדנו. אנחנו זקוקים לקהילה היהודית. אנחנו זקוקים לכם. ברחבי העולם מתנהל מאבק נגד עצם קיומה של ישראל. קבוצות אנטישמיות, בעיקר משמאל, מובילות קמפיין שאינו מכוון נגד מוצרים ישראליים. הוא לא מכוון נגד ההתנחלויות. הוא מכוון נגד עצם הרעיון שהעם היהודי ראוי למדינה משלו"

לפיד הדגיש בנאומו את חשיבות הקשר עם הקהילה היהודית בארה"ב ואמר: "עבור מדינת ישראל אתם נכס. תחושת השייכות שלכם לקהילה היהודית וההזדהות של העולם היהודי עם מדינת ישראל ראויים להערצה, ויותר מזה - הם צורך קיומי עבורנו. וכיוון שאתם חשובים לנו כל כך, אנחנו צריכים לעבוד אחרת לגמרי – וטוב הרבה יותר – על הקשר אתכם. אנחנו צריכים לבנות מערכת יחסים הדדית. שבה אתם תרגישו שאנחנו מקשיבים. וחשוב יותר – שתרגישו שאנו מכבדים את הבחירות שלכם כיהודים.

לפיד חזר על הבטחתו להמשיך ולפעול למען כל התנועות והזרמים ביהדות ואמר: " תנועת "יש עתיד" בהנהגתי עושה, ותמשיך לעשות, כל שביכולתה כדי להבטיח את השוויון בין כל התנועות ביהדות בישראל ומחוצה לה – אורתודוקסים, קונסרבטיבים או רפורמים. בגיור, בתקציבים, וכמובן בעיני החוק.  איש אינו יכול לתבוע בעלות על האלוהים ביהדות. פוליטיקה ישנה לא יכולה לקבוע דבר שהוא נצחי כמו הזהות היהודית. זה פשוט שגוי. לא יתכן שפלורליזם יהודי יתקיים רק בארצות הברית או באירופה. מדינת ישראל אינה יכולה להמשיך להיות המדינה היחידה בעולם המערבי שבה ליהודים אין חופש דת. "

כמו כן הציג לפיד לחברי הקהילה שהשתתפו בכנס את התוכנית המדינית שמוביל:" יש לנו היום את היכולת לכנס ועידה אזורית שתוביל להיפרדות מן הפלסטינים, תוך שמירה על גושי הישובים, מחיקת האיום של זכות השיבה והבטחת סידורי ביטחון קפדניים.  אני יודע שהמשבר מול הממשל האמריקאי אינו קל לכם – הוא אינו קל לאף אחד – ואנחנו צריכים ללכת לוועידה האזורית בשילוב הקהילייה הבינלאומית, יחד עם הממשל האמריקני, מתוך הכרה שהקשר בינינו הוא על-מפלגתי.

לצפייה בנאום -לחצו כאן >>

 

הנאום המלא:

ראשית, אני רוצה להודות לוועד היהודי-אמריקני שמארח אותי פה, בוושינגטון. תודה מיוחדת נתונה לנשיא הוועד, סטנלי ברגמן; למנכ"ל הוועד, דיוויד האריס; למנהלת המשרד בירושלים אביטל ליבוביץ, ואף שהוא לא נמצא כאן, ליו"ר הסניף בירושלים מתיו ברונפמן.
אני רוצה לדבר על רגע. זה הרגע שהגדיר את חיי, אף שהוא התרחש עוד לפני שנולדתי. הוא לא קרה לי. ובכל זאת, אילולי אותו הרגע לא הייתי עומד פה היום.
בפברואר 1945 אבא שלי – יוסף "טומי" לפיד היה בן 13, וחי עם סבתא שלי במרתף בגטו בודפשט, בשלב זה, בעיקר מבשר של סוסים שמתו ברחוב.
הרוסים היו כבר קרובים לבודפשט, והגרמנים יחד עם הפשיסטים ההונגרים התחילו להוציא את היהודים בשיירות מוות. את רובם הם הובילו אל נהר הדנובה, שהיה קפוא. הם ציוו עליהם לכרות חורים בקרח, ואז ירו בהם לתוך המים.
באחד מימי שני, מוקדם בבוקר, הגרמנים הקיפו את הבלוק של אבא שלי, והתחילו להוביל אותם בשיירת מוות שהיו בה בערך שש מאות איש. הם הלכו ברחובות של בודפשט, שהיתה ריקה בגלל ההפצצות של הרוסים, ומהחלונות הסתכלו עליהם אנשים שידעו שהם הולכים למות.
בשלב מסוים, כשהם הגיעו לגשר מרגיט, מטוס רוסי הנמיך לרגע מעל השיירה ופתאום אנשים התחילו לרוץ ולצרוח, והגרמנים הרימו את ה'שמייסרים' וירו לעבר השמיים.
אבא שלי הסתתר מאחורי בית שימוש ציבורי קטן, צבוע ירוק. אימא שלו שעמדה מאחוריו, דחפה אותו לתוך בית השימוש, ואמרה לו 'תעמיד פנים שאתה עושה פיפי'.
והוא העמיד פנים שהוא עושה פיפי, והשיירה המשיכה בלעדיהם.
ושש שעות אחר כך, כל מי שהיה בשיירה הזאת היה כבר מת, חוץ מאבא שלי, וסבתא שלי.
הם עמדו ברחוב, חופשיים, בלי הטלאי הצהוב, כי אבא שלי הוריד אותו מהבגד.
והם יכלו ללכת לכל מקום.
במיד-ווסט האמריקאי היו אלפים של קילומטרים שבהם לא גר אף אדם.
ב'בוש' האוסטרלי, כל הדרך מסידני ועד פרת', חיו פחות אנשים מבגטו בודפשט.
לונדון הייתה חופשית, פריז עמדה להשתחרר, מוסוליני כבר נתלה באיטליה, אבל לאבא שלי – ילד בן 13 – לא היה לאן ללכת.
הרבה מאוד שנים אחר כך, נסעתי עם אבא שלי לבודפשט. הלכנו יחד ברחוב ואז הוא נעמד, והתחיל לבכות, והצביע על בית שימוש ציבורי קטן – הוא כבר לא צבוע ירוק, גרפיטי מכסה אותו, אבל הוא עדיין שם. ואמר לי "זה-זה. זה המקום שבו אני ניצלתי, זה המקום שבו בעצם אתה נולדת, זה המקום שבו נולדה הציונות שלי. כי פה אני הבנתי שאני מוכרח שיהיה לי מקום שאליו אני אוכל ללכת".
ידידים,
כולנו חלק ממשהו.
אנחנו מחויבים זה לזה.
אנחנו חולקים בינינו זיכרון משותף.
אנחנו חולקים את העובדה שלהיות יהודי זו לא רק דת, זו ציביליזציה שלמה.
זו ציביליזציה שהביאה לעולם את עשרת הדיברות – 172 מילים ששינו את העולם יותר מכל התותחים ומכל מטוסי הקרב; ציביליזיציה שהביאה לעולם את הרעיון המופלא שאמונה היא התחייבות להיות אדם טוב יותר. ציביליזציה שיצרה גם את חוכמת התלמוד וגם את פרויד; את הרמב"ם וגם את אלברט איינשטיין; את קפקא ובשביס זינגר; וגם את וודי אלן ובוב דילן. ציביליזציה שקושרת את כולנו יחד בתוך הדבר הגדול הזה שנקרא העם היהודי.
אני שמח על כך שאנחנו מחוברים לעבר ועל כך שהעבר שלנו תמיד נמצא איתנו.
אני שמח להיות חוליה בשרשרת המבטיחה את העתיד.
יותר מכול, אני שמח להיות שייך. מכל הדברים בעולם, הקיום העצוב ביותר הוא הקיום המנותק, שאין לו שורשים, שהזהות שלו אינה ברורה לו.
מדינת ישראל היא הלב הפועם של העם היהודי. והיא הביטוח שלי ושלכם, שזה לא יקרה לעולם. אין שמחה גדולה מזו בעולם.
אנשים תמיד רוצים להיות חלק ממשהו, ואנחנו זכינו.
הרצון האנושי היסודי שלנו פוגש מדי יום ביומו במחויבות הבסיסית שלנו, בזכות שלנו, להיות חלק מהעם היהודי.
עבור מדינת ישראל אתם נכס. תחושת השייכות שלכם לקהילה היהודית וההזדהות של העולם היהודי עם מדינת ישראל ראויים להערצה, ויותר מזה - הם צורך קיומי עבורנו.
וכיוון שאתם חשובים לנו כל כך, אנחנו צריכים לעבוד אחרת לגמרי – וטוב הרבה יותר – על הקשר איתכם.
אנחנו צריכים לבנות מערכת יחסים הדדית.
שבה אתם תרגישו שאנחנו מקשיבים.
וחשוב יותר – שתרגישו שאנו מכבדים את הבחירות שלכם כיהודים.
כי יש כל מיני יהודים.
יש יהודים שמתעקשים על כל פרט בהלכה היהודית, קטנה כחמורה, וטוענים שהם צודקים.
אך היהדות היא לא ספורט תחרותי עם גמר בסוף, שבו מי שקיים הכי הרבה מצוות זוכה בגביע.
יהדות היא שילוב של מסורת ומוסר.
של עבר וחידושים.
של מחויבות לאל והמחויבות שלנו זה לזה.
רוב הישראלים, כמו רוב היהודים ברחבי העולם, רוצים שהיהדות שלהם תהיה פלורליסטית, שפויה ומסבירת פנים.
היהדות לא צריכה להיות בית כלא לרעיונות, אלא הניצוץ שמצית רעיונות חדשים.
היהדות לא צריכה להיות מה שמפריד בין בני אדם, אלא מה שמחבר אנשים ביחד.
היהדות לא צריכה להיות כפופה לפוליטיקה קטנה, כי היא עונה לחוק עליון יותר – להיות אדם טוב.
לפני שנה נאמתי בלווייתו של גלעד שאער זכרונו לברכה, אחד משלושת הנערים שנחטפו בטרמפיאדה בשומרון ונרצחו בידי החמאס.
חזרתי שם בפני הקהל על אמרתו של האר"י הקדוש: "הריני מקבל עליי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמוך."
כדי שהמצווה הזו תתממש, יש לנו עוד דרך לעבור.
היום, 67 שנים אחרי שהוקמה המדינה, ישראל עומדת בפני האתגר של בניית מרחב ציבורי המסוגל להכיל כל זרם ותפישה יהודית.
מרחב שמכבד את הקהילות השונות.
מרחב המבטא את ההכרה שמדינה משותפת דורשת פשרה וכבוד לאחר.
מאז שנכנסתי לחיים הפוליטיים, אחד הדברים שמדהימים אותי בכל פעם מחדש הוא עד כמה אנשים מפחדים משינוי.
אם שואלים אותם, הם אומרים ש"כן, בטח", הם בעד שינוי.
אבל כשהוא מתחיל להתקרב באמת, ולקרות באמת, הוא מעורר בהם בעיקר חרדה וכעס.
תנועת "יש עתיד" בהנהגתי עושה, ותמשיך לעשות, כל שביכולתה כדי להבטיח את השוויון בין כל התנועות ביהדות בישראל ומחוצה לה – אורתודוקסים, קונסרבטיבים או רפורמים. בגיור, בתקציבים, וכמובן בעיני החוק.
איש אינו יכול לתבוע בעלות על האלוהים ביהדות. פוליטיקה ישנה לא יכולה לקבוע דבר שהוא נצחי כמו הזהות היהודית. זה פשוט שגוי.
נכנסנו לפוליטיקה כדי לחולל מהפכה אזרחית שברית הזוגיות האזרחית היא נדבך חשוב שלה. כל אדם, יהודי או לא יהודי, גיי או סטרייט שרוצה לחיות יחד ולמסד את חייו המשותפים תהיה היכולת לעשות זאת.
הזכות לאהוב היא זכות אנושית בסיסית. אין לנו שום ויכוח או עימות עם הממסד הדתי בשאלת הנישואים והגירושים, אבל אנחנו צריכים לתת לה גם פתרון אזרחי. זוהי סוגיה הנוגעת לחופש דת.
אנו גם עושים כל שביכולתנו כדי לאפשר לנשים להתפלל בכותל המערבי, לבושות בטליתות אם ברצונן לעשות זאת. כי גם זו סוגיה הנוגעת לחופש דת.
אנו פועלים כדי לאפשר בישראל קבורה אזרחית, לא דתית. כי הזהות שלנו, כיהודים, כאזרחים, כבני אדם, מלווה אותנו מרגע הגעתנו לעולם ועד רגע מותנו.
זכותו של אדם לקבוע כיצד ייקבר.
לא יתכן שפלורליזם יהודי יתקיים רק בארצות הברית או באירופה. מדינת ישראל אינה יכולה להמשיך להיות המדינה היחידה בעולם המערבי שבה ליהודים אין חופש דת.
זו החובה שלנו. לא רק כתנועה פוליטית, לא רק כנבחרי ציבור, לא רק כאזרחי מדינת ישראל.
זו החובה שלנו כיהודים, כבני אדם.
זה לא אומר שאין לנו אתגרים או בעיות נוספות. יש לנו.
ישראל היא לא מדינה מערבית רגילה. אנחנו גרים בשכונה הכי מורכבת בעולם, ואנחנו השכנים שאף אחד לא אוהב.
דגלי ישראל נשרפים בכיכר תחריר בקהיר; בכיכר המהפכה בטהרן; בכיכר השהידים בדמשק; בכיכר ג'ונדי בעזה.
הפלסטינים והאסלאם הרדיקלי בגיבוי איראן תוקפים אותנו גם בזירה המדינית וגם בזירה הצבאית.
במקביל, כשאיראן ממשיכה לפתח את תכנית הגרעין שלה.
ארגוני הג'יהאד העולמי נמצאים על גבולותינו.
דאעש וג'בהת א-נוסרה בצפון; אל קאעידה וארגוני הג'יהאד הסלפי בדרום.
ובתווך אנו עדים לשבר הכואב במערכת היחסים עם הממשל בארה"ב. אם הוא לא יטופל נכון, הוא לא ייעלם.
יש לטפל בו באופן שונה לחלוטין.
אתמול התקיימה הוועידה של הג'רוזלם פוסט בניו יורק. הייתי שם כשהקהל קרא קריאות בוז לעבר שר האוצר ג'ק לו.
זה היה מחזה מביש. אני מכיר את ג'ק, עבדתי עם ג'ק, הוא חבר נאמן בקהילה האמריקנית-היהודית, וידיד אמת של ישראל.
איננו צריכים לריב זה עם זה. אנחנו זקוקים זה לזה יותר מאי פעם בעבר.
יש דבר אחד שעלינו לזכור.
משהו שאנחנו, הישראלים, לא אומרים מספיק לארצות הברית: אנחנו אסירי תודה.
הידידות בין שתי המדינות שלנו אינה מובנת מאליה.
זוהי בחירה המבוססת על ערכים משותפים שעלינו להוקיר.
העובדה שהמעצמה הגדולה בעולם בחרה בישראל כבת ברית וכידידה קרובה היא מקור לגאווה עבור כל ישראלי.
הידידות שלנו, הברית בינינו היא אחד היסודות של מדיניות החוץ הישראלית.
מחובתנו לעשות הכול כדי לכבד את הידידות הזו ולשמר אותה.
ידידים,
ברחבי העולם מתנהל מאבק נגד עצם קיומה של ישראל. קבוצות אנטישמיות, בעיקר משמאל, מובילות קמפיין שאינו מכוון נגד מוצרים ישראליים. הוא לא מכוון נגד ההתנחלויות.
הוא מכוון נגד עצם הרעיון שהעם היהודי ראוי למדינה משלו.
תנועת ה-BDS  היא תנועה צבועה, לא יעילה ונגועה באנטישמיות.
תנועת החרם נגד ישראל, אשר מופעלת מרחוק על ידי קבוצות אסלאמיות קיצוניות ונעזרת בכספי הנפט, אינה מעוניינת להשיב את ישראל אל שולחן המשא ומתן.
יש להם מטרה: שישראל תפסיק להתקיים. הם לא רוצים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל; הם רוצים מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל.
הגיע הזמן לעבור ממגננה למתקפה. במקום לנסות להוכיח שאנחנו דמוקרטיה, עלינו לחשוף את טבעה האמיתי של תנועת ה-BDS  – כלי ביד המשטרים האפלים ביותר ובידיהם של ארגוני הטרור בעולם.
יש עתיד תוביל את המאבק נגד תנועת ה-BDS. בעניין הזה אין קואליציה ואופוזיציה. אנו ניצבים יחד אל מול האיום הזה, ואנחנו זקוקים לידידינו האמריקאים שיעמדו לצדנו. אנחנו זקוקים לקהילה היהודית. אנחנו זקוקים לכם.
אני יודע שאתם תומכים בנו, ואני אסיר תודה על העבודה החשובה שנעשית על ידי הוועד היהודי-אמריקני בעניין הזה תוך ניצול הערוצים הדיפלומטיים העומדים לרשותו.
במקביל, עלינו לשנות כיוון בניהול הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לא בגלל ה-BDS , אלא מפני שזה הצעד הנכון עבור ישראל.
עלינו לחזור לשולחן הדיונים כדי להיפרד מן הפלסטינים.
יש עם מי לדבר.
יש היום בעולם הערבי קואליציה של מדינות מתונות – ובראשן מצרים, ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ.
המדינות האלה רוצות לשתף איתנו פעולה במלחמה נגד האסלאם הרדיקלי.
יש לנו היום את היכולת לכנס ועידה אזורית שתוביל להיפרדות מן הפלסטינים, תוך שמירה על גושי הישובים, מחיקת האיום של זכות השיבה והבטחת סידורי ביטחון קפדניים.
ישראל אינה יכולה – ואסור לה – לנסות לעכל אל קירבה 3.5 מיליון פלסטינים. לא אם היא רוצה להישאר דמוקרטיה יהודית.
זהו מהלך דרמטי, והוא עתיד לשנות את כל הכיוון שהמדינה הולכת אליו. הוא מצריך מנהיגות חזקה, החלטיות ויכולת ביצוע. הוא דורש אומץ, כיוון ברור ומקצוענות. מהלך כזה יסיר את העול העצום מעל צווארינו. הוא יאפשר לפוטנציאל העצום של מדינת ישראל לבוא לידי מימוש.
אני יודע שהמשבר מול הממשל האמריקאי אינו קל לכם – הוא אינו קל לאף אחד – ואנחנו צריכים ללכת לוועידה האזורית בשילוב הקהילייה הבינלאומית, יחד עם הממשל האמריקני, מתוך הכרה שהקשר בינינו הוא על-מפלגתי.
האתגרים שלנו רבים וחשובים. אבל רק מדינה יהודית, דמוקרטית, שמבוססת על מסורת אך בו בזמן מקדשת את הפלורליזם ואת חשיבות הקשר אתכם – יהודי התפוצות, יכולה להם.
אנחנו נמשיך להילחם על צביונה של מדינת ישראל. אי של שפיות בתוך מזרח תיכון לוהט, כדי שתמיד-תמיד תוכלו לראות בה בית ולהרגיש גאים להשתייך אליה.
תודה רבה.

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ רול במצעד הגאווה בת"א: "את הכח האדיר שיש פה חייבים לנתב לכח פוליטי שינהיג את ישראל לעתיד טוב ושוויוני יותר"


עשרות פעילי כחול לבן ביחד עם חברי הכנסת מאיר כהן, יעל גרמן, קארין אלהרר, אורנה ברביבאי, מיקי חיימוביץ', יזהר שי, איתן גינזבורג, עידן רול ויוראי להב הרצנו הגיעו לתמוך בקהילה הלהט"בית במסגרת מצעד הגאווה שנערך בתל אביב יפו.

ח"כ רול אמר על הבמה: "אנחנו מרגישים שבשדה הפוליטי יש ניסיון לחזרה אחורה ולהחזיר אותנו לדין תורה וקיצוניים שחושבים שיהדות היא יהדות מפלגת ויהדות היא דבר מקרב ואוהב ומגשר וזו היהדות שלי. התפקיד שלנו זה להיות שגרירים בכל מקום ולתת למאבק הגאה פנים ושם. רק ככה ננצח". 

המשך לקריאה

מטה הנשים של כחול לבן הפגין נגד הפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה


מטה הנשים של כחול לבן ביחד עם ליהיא לפיד וחברי הכנסת קארין אלהרר ויוראי להב הרצנו ערך הפגנה ברחבת הבימה ובשדרות רוטשילד בתל אביב, במחאה כנגד מקרים של הדרת נשים והתבטאויות קשות של נבחרי ציבור כנגד נשים.

ח"כ אלהרר: "אם נשתוק מול המקרים האלו- מי שישלם את המחיר יהיו בנינו ובנותינו. מוכרחים להתעורר ולעצור את המצב הזה עכשיו!".

ליהיא לפיד: "המצב הזה מסוכן ואם לא נתעורר עכשיו, נקום למדינת הלכה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד במצעד הגאווה: "לא נעצור עד שהקהילה הגאה תקבל כל זכות שמגיע לה"


עשרות פעילי כחול לבן ביחד עם חברי הכנסת יאיר לפיד, עידן רול, יוראי להב הרצנו, יואב סגלוביץ', איתן גינזבורג ואלון שוסטר לקחו חלק במצעד הגאווה שנערך בירושלים.

ח"כ לפיד: "אנחנו באנו הנה כדי להגיד שלמדינה יש כל מיני זכויות והיא לא תגיד לאף אחד בעולם איך מותר לו או אסור לו לאהוב".

יו"ר התא הגאה, ח"כ עידן רול: "כחול לבן תמשיך להיאבק עד להשגת שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד לראש הממשלה בהפגנה: "לא ניתן לך להיות ארדואן. לא ניתן לך להרוס את המדינה".


עשרות אלפי אנשים השתתפו בהפגנה שנערכה ברחבת מוזיאון תל אביב נגד יוזמות החקיקה של הקואליציה תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה".

ח"כ יאיר לפיד תקף את כוונתיו של ראש הממשלה בנושא חוק החסינות ופסקת ההתגברות : "לא ניתן לך. לא ניתן לך להיות ארדואן. לא יהיה פה רודן טורקי. לא ניתן. לא ניתן לך להרוס את המדינה. זו גם המדינה שלנו. אנחנו לא נתינים שלך. לא ניתן לך להרוס את בית המשפט העליון. אתה לא מעל החוק". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד במהלך סיור במפעל פניציה: "זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות"


ברקע החרם של חסידות גור על מפעל פיניציה בירוחם וסכנת הפיטורים ההמונית הקיימת במפעל הגיע חבר הכנסת יאיר לפיד, יחד עם חברי הכנסת מאיר כהן ופנינה תמנו שטה לסיור חירום במפעל.

לפיד, כהן ותמנו שטה נפגשו עם יו"ר מנכ"ל המפעל אמנון כהן שפרס בפניהם את המצב בו שורר המפעל.

לאחר מכן נערך סיור במפעל שבמהלכו אמר לפיד: "זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות. יש כאן ניסיון לכפות, כפייה דתית שתגרום לפיטורים של עובדים וסגירה של מפעל בישראל  באזור שגם ככה סובל ממצוקה של תעסוקה ותעשייה". 

המשך לקריאה

לפיד וגנץ הציגו את התכנית הכלכלית של כחול לבן


במסגרת מסיבת עיתונאים שערכו המועמד לראשות הממשלה מטעם כחול לבן, בני גנץ, ושותפו הבכיר, יאיר לפיד חשפו את עיקרי התוכנית הכלכלית- חברתית של כחול לבן תוך התמקדות בשלושה נושאים מרכזיים: הבריאות, החינוך והתחבורה.

גנץ: "אנחנו לא מביאים הכרזת גדולות אלא תוכניות משמעותיות שנוכל לקדם כך שנתוני המאקרו לא יעמדו לבד, אלא קודם כל טובת האזרח".

לפיד: "הממשלה בראשות נתניהו לא רואה את האזרחים ממטר.סדר העדיפויות של נתניהו הוא נתניהו. סדר העדיפויות שלנו יהיה אזרח ישראל. אנחנו נוביל לשינוי, ובעיקר נעבוד קשה בשבילכם". 

המשך לקריאה

מנהיגי כחול לבן סיירו בשדרות ובעוטף עזה


ראשי רשימת כחול לבן, בני גנץ, יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי, סיירו בשדרות וביישובי עוטף עזה.
בני גנץ: "כאשר נרכיב את הממשלה נשנה את המדיניות הנרפית הזאת ונפעיל מדיניות מאוד קשוחה ונחושה. אנחנו דורשים את השקט ולא מוכנים בשום פנים ואופן להתפשר על ביטחון התושבים".
יאיר לפיד: "הרתעה משיגים בכוח ורק בכוח. הקבינט שבו שלושתנו ישבנו השיג כך הרתעה לשלוש וחצי שנים - את ההרתעה הזו אנחנו נחזיר". 

המשך לקריאה

מנהיגי כחול לבן ערכו סיור בצפון


מנהיגי רשימת "כחול-לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון, ערכו סיור בצפון בו נפגשו עם חקלאים, ראשי הרשויות ולאחר מכן ביקרו בתצפית על סוריה.

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "נמצאים לפניכם שלושה רמטכ"לים ושר לשעבר עם ניסיון מדיני - 117 שנות ניסיון ביטחוני. אנחנו נדע לטפל בכל איום בכל אחת מהזירות ככל שיידרש. נבנה קבינט מאוזן, אחראי ותקיף".

ח"כ לפיד: "חלק מהעובדה שאנחנו פה זה כדי להזכיר לעולם כולו שאנחנו את רמת הגולן לא נחזיר לעולם. לישראל יש ריבונות על רמת הגולן, ותמיד תהיה ריבונות על רמת הגולן". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד על האיחוד עם בני גנץ: "אנחנו בוחרים אחד בשני ובאזרחי ישראל"

מנהיגי רשימת "כחול-לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון, ערכו מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות האיחוד ביניהם.

בני גנץ: "זה ערב מכונן בתולדות ישראל. את תמונת האחדות שאתם רואים על הבמה, לא ראינו בארץ עשרות שנים".

ח"כ לפיד: "יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את כל סדר העדיפויות במדינה, ולשנות את הדרך שבה אנחנו מתייחסים אחד לשני. להזכיר לכולנו שאנחנו משפחה". 

המשך לקריאה

יש עתיד התאחדה עם מפלגת חוסן לישראל


מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל.


מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך