הצטרפו אלינו!

חשיפת המדע לקהילה

הנגשת המדע לבני נוער: חוגי מדע, קייטנות מדע, פרויקטי חונכות, הפעלת מרכזי מחשוב ופרויקט ”מדעניות העתיד“, ליל המדענים, שבוע החלל הבינ“ל, כנס רמון, שבוע החלל הישראלי, יום המדע הלאומי ושידור חי מתחנת החלל.


שר המדע, הטכנולוגיה והחלל לשעבר, יעקב פרי, ראה חשיבות רבה בחשיפת הקהילה למדע וביצירת דרכים להפיכת המדע לנגיש לציבור הרחב. במסגרת זו יזם פרויקטים של הנגשת המדע והטכנולוגיה לבני נוער: חוגי מדע, קייטנות מדע, פרויקטי חונכות, הפעלת מרכזי מחשוב ופרויקט ”מדעניות העתיד“, ליל המדענים, שבוע החלל הבינ“ל, כנס רמון, שבוע החלל הישראלי, יום המדע הישראלי ושידור חי מתחנת החלל, מהווים רק את קצה הקרחון של פעילות משרד המדע בתחום הנגשת המדע והטכנולוגיה לקהילה.


חוגי מדע: באמצעות תמיכה של משרד המדע בפעילויות לקידום חוגי מדע ברשויות המקומיות, ילדים מכל רחבי הארץ, ובדגש על הפריפריה החברתית והגיאוגרפית, נחשפו לתכני מדע אשר מעודדים אותם לבחור בתחום המדעים בהמשך לימודיהם.


קייטנות מדע: הקייטנות מביאות את הטכנולוגיה לילדים אשר ידם אינן משגת ולחלק מהמשתתפים אין אפילו מחשב או חיבור לאינטרנט בביתם. הקייטנות מוצעות להורים במחיר מסובסד (כ- 90 אחוזי סבסוד) כדי לאפשר לאוכלוסייה רחבה ככל האפשר לקחת חלק. הקייטנות פותחות עבור אלפי ילדים מהפריפריה ואוכלוסיות חלשות, צוהר לעולם החדשנות, המדע והפיתוח. הילדים "בולעים בצמא" את התכנים המועברים, את הגילויים החדשים והטכנולוגיות המסקרנות.

מדעניות העתיד: מטרתה של התכנית הינה לעודד נערות ביישובי פריפריה לבחור במקצועות המדעיים המדויקים. במסגרת התכנית, מקבלות נערות מכיתה ט' עד י"ב ביישובי פריפריה סיוע וליווי צמוד שמטרתו להביא אותן להישגים במקצועות מדעיים ובמיוחד בתחומי הנדסה ומדעי המחשב. התכנית היא ייחודית בהיקפה, באורכה וכן בתכנים הרחבים שהיא מכילה. התכנית נועדה להגדיל את שיעור הנשים במקצועות מדעים מדויקים דרך השקעה בתלמידות בעלי יכולות גבוהות שרכישת השכלה גבוהה נתפשת בעיניהן לא נגישה. התכנית בונה את העתודה של נשים בתחומים אלו, שכיום שיעור הנשים העובדות בהם נמוך משמעותית.


יום המדע הישראלי: משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל קיים מאות אירועים במסגרת יום המדע הישראלי, שהתקיים ב-26 במרץ 2014. מטרת המיזם היא להנגיש מדע לקהלים רחבים וחדשים בדרך חווייתית ובלתי אמצעית כדי לעורר עניין ולמידה של תחומים שנתפסים לעיתים קשים להבנה. זו גם הזדמנות לעלות על נס את הישגי המדע הישראלי לאורך ההיסטוריה ולהוקיר תודה לאנשי המדע בישראל.

 

לכל הרפורמות בנושא מדע, טכנולוגיה וחלל

רפורמות נוספות