הצטרפו אלינו!

הרחבת מעגל הזכאים לקצבת השירותים המיוחדים

הקצנו 110 מיליון שקלים להרחבת מעגל הזכאים לקצבה המיוחדת לעוד 8,000 בעלי צרכים מיוחדים, ביניהם 4,000 עיוורים, בעלי ליקוי נפשי-שכלי ובעלי ליקויים נוירולוגיים, שעד כה לא היו זכאים לקצבה.

אחרי למעלה מ- 30 שנים, שמו שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ושר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, סוף לעוול היסטורי כלפי אוכלוסיות שלמות, כשהחליטו להקצות תוספת של 110 מיליון שקלים לטובת הרחבת מעגל הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים.


קצבת שר"מ (שירותים מיוחדים) היא קצבה הניתנת לנכים החיים בתוך הקהילה אך זקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיות או להשגחה. קביעת הזכאות לקצבה בוצעה עד כה באמצעות מבחן שנקרא ADL , הבוחן את רמת התלות בעזרת הזולת בפעולות יום יום בסיסיות. המבחן הביא בחשבון רק תלות מוטורית, וקבוצות אוכלוסייה שונות טענו במשך עשרות שנים כי המבחן מתעלם מצרכיהם וקובע כי אינם זכאים לקצבה, מאחר והקשיים שלהם אינם מוטוריים כי אם אחרים.


בזכות יוזמה זו כ8,000 בעלי צרכים מיוחדים נוספים יכללו במעגל הזכאים לקצבת שר"מ, ביניהן אוכלוסיות, שעד כה לא היו זכאיות לקצבה- כ4,000 עיוורים, בעלי  ליקוי נפשי-שכלי ובעלי ליקויים נוירולוגיים. 


מתן זכאות לקצבת השר"מ לאוכלוסיות אלה היא בגדר הכרה בזכותן לחיות בקהילה באופן עצמאי, בטיחותי ושוויוני.
שינוי משמעותי זה ביוזמתם של יאיר לפיד ומאיר כהן מרחיב את הזכאות לקצבה למחלות נוספות, גם ללא המבחן. התיקון הינו רק צעד אחד מתוך סדרה של תיקוני חקיקה ותקצוב שמובילים שרי יש עתיד. צעד משמעותי זה מהווה אימוץ של המלצות ועדת אריה בן יהודה, שבחנה כיצד ניתן לשפר את מבחני הזכאות לקצבת השירותים המיוחדים, במטרה לתת מענה למגוון רחב של ליקויים.

 

לכל הרפורמות ברווחה

רפורמות נוספות