הצטרפו אלינו!

הפעלת התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה בעלות של מיליארד שקלים בשנה

בצעד חסר תקדים בהיקפו שיזמו וקידמו שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ושר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, קודמה תכנית סיוע לאומית לניצולי השואה החיים בישראל, בעלות של מיליארד שקלים בשנה.

תכנית רחבת היקף זו, שתסייע לכ200,000 ניצולי שואה החיים היום בישראל לחיות את שנותיהם האחרונות ברווחה וכבוד ותצמצם עד כמה שניתן את התמודדותם עם הבירוקרטיה, מבטאת את מחויבותו העמוקה של שר האוצר יאיר לפיד לאוכלוסייה זו .


התכנית הלאומית הרחיבה את אוכלוסיית הזכאים, הכירה בזכאותם של עשרות אלפי ניצולים חדשים והגדילה את ההטבות לניצולים המוכרים. בין השאר, הושוו תנאיהם של 18,500 יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 לאלה להם זכו הניצולים שעלו לפני כן, הועלתה הקצבה המינימלית ל- 2,200 שקלים לחודש, ניתנו תרופות בחינם על ידי מתן הנחה של 100% עבור השתתפות עצמית לתרופות, הועברו כספים לצורך טיפולי שיניים ישירות לחשבון הניצולים במקום סחבת וקבלות. ניתן מענק שנתי של 2,000 שקלים לכ-9,000 ניצולים, הוענק סיוע לבני הזוג של הניצול הנפטר והורחבו תקציבי הסיוע לסיעוד, סיוע נפשי ושירותי רווחה במעונות היום.


התכנית שנועדה להסדיר את זכויותיהם של כ200,000 ניצולי השואה, כבר מיושמת, מתוך הבנה כי מסגרת הזמן לשיפור מציאות חייהם של ניצולי השואה הינה קצובה ומוגבלת. התכנית הלאומית מייצגת שינוי בסדר העדיפויות הערכי ומתקנת עוול של עשרות רבות של שנים, בהן נזנחו ניצולי השואה, נדחקו לשוליים והופקרו בידי הבירוקרטיה הישראלית.

מדובר בצעד משמעותי של עשיית צדק, על מנת שניצולי השואה יזכו לחיות את שנותיהם האחרונותבצורה מכובדת וראויה.

 

 

לכל הרפורמות עבור ניצולי השואה

רפורמות נוספות