הצטרפו אלינו!

החוק לשכירות הוגנת

יספק לשוכרי הדירות ודאות לגבי מחיר הדירה שלהם לתקופה ארוכה יותר משנה, ויבטיח שבעל הדירה לא יוכל לבוא בדרישות בלתי סבירות לשוכרים.

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור לשעבר, יאיר לפיד, קידם תכנית דיור לאומית, שנועדה להתגבר על פערי היצע עצומים, שנוצרו במשך שנים של הזנחה מתמשכת של שוק הנדל"ן בישראל. משבר הדיור העמוק שנוצר גרם לאלפי זוגות צעירים לוותר על החלום שיום אחד תהיה להם דירה.


הצעת החוק למען שכירות הוגנת אותה יו"ר קבינט הדיור ושר האוצר לשעבר,  יאיר לפיד, נועדה להביא לשיפור המסגרת החוקית הקיימת בעניין הסדרת יחסי משכיר-שוכר של דירת מגורים. החוק נועד להבטיח יציבות והגינות בשוק השכירות. בעזרתו נוכל לספק לשוכרי הדירות ודאות לגבי מחיר הדירה שלהם לתקופה ארוכה יותר משנה, נוכל לוודא שהדירות המושכרות ראויות למגורים. נתמרץ הקמת מרשם שכירויות - שיכיל מאגר של חוזי שכירות. נבטיח שבעל הדירה לא יוכל לבוא בדרישות בלתי סבירות לשוכרים רק כי הוא יכול.

החוק מורכב משלושה חלקים; הראשון מטפל בהגדרת יחסי שוכר משכיר וכולל את נושא הערבויות, תיקון פגמים בנכס המושכר ומסדיר את הנושא של ביטוח דירה. חלקו השני עוסק בהגדרת דירה ראויה להשכרה לצורך הבטחת רמת איכות מינימלית לשוכרי הדירות. החלק שלישי מגביר את הוודאות והיציבות של השוכר וכולל איסור על העלאת שכר הדירה משנה לשנה למשך 3 שנים ביותר מ2% וחובת הצגת חוזה השכירות הקודם בפני הדייר החדש. הפרת חובת אי העלאת שכר הדירה תגרור פיצוי ללא הוכחת נזק.
בשל החלטת ראש הממשלה לפירוק הממשלה ויציאה לבחירות, נתקע חוק "שכירות הוגנת".


צעד זה הוא חלק מתכנית הדיור הלאומית הכוללת בניית 100,000 יחידות דיור במסגרת הסכמי הגג, תכנית "נתיב לדירה" ששחררה 50,000 יחידות דיור שבנייתן נעצרה בשל חסמים תחבורתיים, תכנית "מחיר מטרה" לשיווק קרקעות מדינה במחיר מוזל, פינוי מחנות צה"ל המשתרעים על פני 8,900 דונמים עליהם ייבנו 60,000 יחידות דיור, חוק מע"מ אפס שיתן הנחה של עד 240,000 שקלים לזוגות צעירים ברכישת דירה חדשה, חברת "דירה להשכיר" הבונה 150,000 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בלב אזורי הביקוש, בניית 5,000 יחידות דיור במעונות לסטודנטים, מתן תמריצים לראשי הערים לבניית דירות של 3-4 חדרים לטובת זוגות צעירים ועוד.

 

לכל הרפורמות בדיור

התקדמות החוק
  • הצעה
  • אישור ממשלה
  • קריאה טרומית
  • קריאה ראשונה
  • ועדות
  • קריאה שנייה
  • קריאה שלישית
  • חוק

רפורמות נוספות