די לכיבוי השריפות, זה הזמן לשינוי בחקיקה

30 ספטמבר 2013 16:13 | יש עתיד

במדינת ישראל של שנת 2013 אנחנו עדיין נאלצות להיאבק ולהילחם על ייצוגן הראוי של נשים בוועדות ציבוריות ובתפקידי מפתח והגיע הזמן לחוקק, לא לכבות שריפות. טור מיוחד של ח"כ ד"ר עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, לרגל יישום החלטה 1325 של האו"ם בישראל

כאשר נכנסתי לכנסת לפני כחצי שנה, הבאתי איתי כלי עבודה. חלקם רכשתי במשך שנים רבות, חלקם קיבלתי בירושה ואת חלקם – ניסיון ותוצרים – קיבלתי מנשים שפגשתי לאורך השנים. כך נהגתי בעולמי הפרטי, בו למשל אימצתי את סבתי, חנה משיח ז"ל, כמודל חיקוי והקדשתי לזכרה את ספרי "תפילת נשים", וכך אני נוהגת בחיי הציבוריים. 

החלטה שצריכה להגיע לבר מצווה

אחד הכלים שאימצתי לי לפני 13 שנים היה החלטה 1325 של מועצת הביטחון. החלטה זו, אשר התקבלה באוקטובר 2000, מבטיחה להגן על נשים ולהבטיח את ייצוגן בתהליכי שלום ובפוליטיקה הבינלאומית. החלטה זו, ואירועים בינלאומיים נוספים, מילאו אותי בתקווה רבה. הידיעה שסוגיות שמעסיקות אותי ואת חברותיי בנושאים של נשים במרחב היהודי וההלכתי מעסיקות, בהתאמות תרבותיות וחברתיות כמובן, משותפות לנשים רבות ברחבי העולם – העניקה לי רוח גבית. התברר, כי נשים השונות בשיוכן הלאומי, במקומות מגוריהן, במעמדן ובדתן – מתמודדות עם אותם דפוסי חשיבה וחסמים.

להחלטה 1325 מלאו 13 שנים. ביהדות, כידוע, זהו גיל המצוות, גיל המעבר מחסות ההורים לאחריות אישית, גיל הצטרפותו של הפרט לקהילה ונטילת אחריות הן על מעשיו שלו והן על חלקו מן החברה אליה הוא משתייך. אך החלטה 1325 טרם הגיעה לבגרות כזו.

היה משמח לחשוב שהחלטה זו, שבאה לאחר עבודה מאומצת רבת שנים ושותפים (ובעיקר שותפות), יכולה להתנהל בזכות עצמה – אך זו איננה המציאות. במדינת ישראל עדיין אנו נאלצות להיאבק ולהילחם על מקומן של נשים בוועדות ציבוריות ובתפקידי מפתח. כמה מן הסוגיות הללו הגיעו לפתחי בחודשים הראשונים לכהונתי בכנסת ה-19, הן כחברת כנסת והן כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה.

שיתוף פעולה של חברות כנסת שמביא לתוצאות

לפני חודש וחצי נבחרו רבנים ראשיים לישראל, על ידי מועצה ציבורית שכוללת 150 חברים. במבנה של המועצה הציבורית קיימת מראש אפליה מובנת נגד נשים, מכיוון שלמעלה ממחצית מהתפקידים בה חסומים בפני נשים. נוכח המציאות הפוליטית המצערת, בה הרוב המכריע של ראשי רשויות בישראל הם גברים, ומכיוון ש-80 מחברי הגוף הבוחר הם רבנים, רובם המוחלט של הנציגים הם גברים.

למעשה, עד לאחרונה ישבה אישה אחת בלבד באסיפה כולה, למרות שזהות הרבנים הראשיים משפיעה כמובן על נשים וגברים כאחד.לאור זאת, יזמתי פנייה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עליה חתמו למעלה מ-40 חברי כנסת ממפלגות שונות, המבקשת שלפחות נציגי הכנסת והממשלה בגוף הבוחר יהיו נשים. לשמחתי  - מתוך 17 נציגי הכנסת והממשלה, 15 היו נשים בגוף הבוחר.

הסיפור חזר על עצמו כאשר מונתה ועדת השרים המיוחדת לשוויון בנטל, כשגם בה לא הייתה אף שרה. רק לאחר שפניתי יחד עם חברותי לראש הממשלה, צורפה לוועדה השרה לימור לבנת.

מפסיקות לכבות שריפות ומתחילות לשנות

מובן שלא ניתן להמשיך ולהסתפק בכיבוי שריפות, ויש לבצע טיפול יסודי שיעגן בחקיקה שריון לנשים במקומות בהם הן לא זוכות לייצוג הראוי. אחת הדוגמאות לכך היא הוועדה לבחירת דיינים, המשפיעים על חיינו בענייני נישואין, גירושין, קביעת מיהו יהודי ועוד. מאז ומתמיד סבלה הוועדה מייצוג נשי זעום, כאשר השפל נרשם כאשר דיל פוליטי של לשכת עורכי הדין הותירה את הוועדה ללא ייצוג נשי כלל.

מיד כאשר נבחרתי לכנסת, הגשתי יחד עם ח"כ שולי מועלם-רפאלי הצעת חוק שמבקשת לשריין ארבע מקומות לנשים בוועדה. לשמחתי, זוהי הצעת החוק הפרטית הראשונה שעברה בכנסת התשע עשרה, והיום מכהנות בוועדה שלוש נשים כשאחת נוספת [מלשכת עורכי הדין] תצטרף בהמשך. הצעת חוק דומה שהגשתי והחלה כבר את הליך החקיקה, מבקשת לשריין מקום לנשים גם בוועדה לבחירת שופטים.

כולי תקווה שהקושי ביישום החלטה 1325 בישראל נובע מחבלי לידה, וכי ההחלטה תיושם במלואה, וכך לא נצטרך לפעול על מנת לשמור על ייצוג נשי ראוי בוועדות ציבוריות ובתפקידי מפתח. אך עד שנגיע לשם, עלינו להמשיך ולעמוד על המשמר, ולוודא שנשים מיוצגות בצורה ראויה במוקדי קבלת ההחלטות. אם אנחנו לא נעשה זאת בעצמנו, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ לפיד לבוחרי הליכוד: "פעם בעשרים שנה מותר לכם להצביע אחרת"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, התייחס בכנס מנהיגים שערך עיתון "מעריב" לבחירות הקרובות, להחלטה להגיש נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב אישום ולתוכניות של כחול לבן אם היא תקים את הממשלה הבאה.

לפיד פנה למצביעי הליכוד: "אנחנו צריכים את הקול שלכם – פעם אחת. פעם אחת, כדי לצאת מהבוץ. זו הדרך היחידה. אתם עדיין תהיו אנשי המחנה הלאומי. כחול לבן היא מפלגה לאומית. פטריוטית, ציונית, בטחוניסטית. מפלגה ליברלית שמאמינה בחופש דת, אבל עם כבוד ואהבה למסורת ישראל. פעם בעשרים שנה מותר לכם לבחור בפתק אחר".

לפיד הוסיף: "הגיע הזמן לשינוי. הגיע הזמן שהממשלה תעסוק במה שעוסקת ממשלה: בבריאות, בכלכלה, בבטחון, בחינוך. אנחנו צריכים סדר עדיפויות לאומי חדש שבו האזרחים זה מה שחשוב, לא הפוליטיקאים. את השינוי הזה נצטרך לעשות בקלפי".

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס בנ"ל של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "הטרור הוא מעשה פוליטי"


בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה הטרור הסביר ח"כ יאיר לפיד את משנתו הביטחונית.

בנאומו אמר לפיד: "הדרך לטפל בטרור היא צבאית. בטרור מטפלים בכוח. רצוי בכוח לא פרופורציונלי. אנחנו צריכים להיאבק בטרור על פי חוקי המלחמה, אבל לא לפי הסטנדרטים של אמנסטי או של שוברים שתיקה. טרוריסטים הם בני מוות". 

לפיד הוסיף: "התגובה לטרור לא יכולה בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא נצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס הוקרה לפעילים בתל אביב: "בישראל יש רק אדם אחד שרוצה בחירות. קוראים לו בנימין נתניהו"


למעלה מאלף פעילים הגיעו לכנס של מפלגת כחול לבן בו ראשי המפלגה הודו להם על המסירות והפעילות שלהם ברחובות במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

ח"כ לפיד: "ניצחנו את כל מי שאמר שממקום טוב לא מנצחים. אתם הוכחתם שמקום טוב כן מנצחים.בגלל שאנחנו משפחה, בגלל שאנחנו באים מהמקום הנכון, עשינו יחד את הלא ייאמן".

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "מה שראינו בימים האחרונים מטריד. אם זה מה שקורה עכשיו, זה קדימון למה שנראה אם יהיה פה ראש ממשלה שיכהן תוך כדי משפט פלילי. התרת הרסן מעלה חשש כבד שפניו של נתניהו לבחירות".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס של ארגון העצמאים: "הגיע הזמן שתהיה בישראל מפלגת שלטון שמחוייבת לעצמאים"


בכנס של ארגון לה״ב שהתקיים במועצה לישראל היפה הציג ח"כ יאיר לפיד את מגילת העצמאים של ״כחול לבן״, המפרטת את תכנית המפלגה לסיוע לעצמאים והעסקים קטנים בישראל.

בנאומו אמר ח"כ לפיד: "אם נציגי הליכוד יעמדו פה ויסבירו לכם שהם בעדכם, שאתם הלב והמנוע של הכלכלה הישראלית, תזכירו להם: הם הפילו את שלושת הצעות החוק דמי אבטלה לעצמאים, דמי מחלה לעצמאים, הקטנת עמלות הסליקה לעצמאים״

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בביקור מדיני ביפן: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, יצא לביקור מדיני קצר ביפן. במהלך הביקור ערך פגישות רשמיות עם שר החוץ טארו קונו, (Taro Kono) ושר ההגנה טאקאשי אייויא, (Takeshi Iwaya).

בתום הפגישות אמר לפיד: "השיחות היו על שיתופי פעולה טכנולוגיים, כלכליים, בעיקר על נושאים ביטחוניים, בעיקר על הצורך שלנו להזיז את היפנים מהתמיכה שלהם בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו צריכים להסביר להם ולעשות עבודה טובה יותר בלהסביר להם שהסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ושלום המזרח התיכון".

המשך לקריאה

חברי הכנסת של כחול לבן סיירו בדרום תל אביב


חברי הכנסת של כחול לבן עפר שלח, מאיר כהן, אורנה ברביבאי, מיכאל ביטון, צבי האוזר ובועז טופורובסקי סיירו בשכונת התקווה בתל אביב ונפגשו עם בעלי עסקים ותושבי השכונה.

ח"כ כהן: "היעדר המדיניות של נתניהו בעשור האחרון, פוגעת בתושבי השכונה ובתושבים הזרים כאחד. אנחנו נתווה כיוון ונממש אותו".

ח"כ טופורובסקי: "כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד תתווה סדר עדיפויות שטובת האזרח עומדת בראש". 

ח"כ ברביבאי: "גם פה בשוק ברור לכולם שמגיע לציבור יותר ולא הכול זה חסינות נתניהו". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בעוטף עזה: "החמאס צריך לדעת שבפעם הבאה שהם ירו טילים על אזרחי ישראל, הם יקבלו טיל לתוך הבית שלהם"


הנהגת כחול לבן- יו״ר כחול לבן, רא״ל במיל׳ בני גנץ, חבר ועדת חוץ וביטחון, ח״כ יאיר לפיד, שר הביטחון לשעבר, רא״ל במיל׳ בוגי יעלון והרמטכ״ל לשעבר רא״ל במיל׳ גבי אשכנזי, הגיעה לשדרות כחלק מפעילות השטח שהתקיימה בדרום ובשטח עוטף עזה.

ח״כ יאיר לפיד, חבר ועדת חוץ וביטחון: "פעם הבאה ש-700 טילים יצאו מפה מעזה אל שדרות אתם צריכים להחליט איזה קבינט אתם רוצים שיעמוד כאן - רא"ל גבי אשכנזי או סמוטריץ', רא"ל בוגי יעלון או מירי רגב, רא"ל בני גנץ ואני או אף אחד, כי ביבי הרי נעלם כל פעם שיורים מעזה על תושבי עוטף עזה". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד ביום גיוס לוחמות: "הדם של הילדים שלנו לא שווה פחות"


במסגרת מסע "בשביל ישראל" הגיעו מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, וח"כ יוראי להב הרצנו לבקו"ם בתל השומר כשהם מלווים את שירז – מתגייסת לחי"ר גבולות כלוחמת.

ח"כ לפיד אמר רגע לפני שנכנסה בשערי הבקו"ם: "שירז הגיעה להתגייס כי זו חובתה. מדינת ישראל אומרת לה שהיא צריכה להתגייס – היא מילאה את חובתה ומתגייסת לשירות קרבי בברדלס. כי זה מה שמדינת ישראל מבקשת מבנותיה ובניה.זה מה שצריכים כל צעיר וצעירה לעשות – להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי, ולמלא את חובתם". 

 

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך