הצטרפו אלינו!

אישור חוק מע”מ מזומן

החוק מאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לשלם את המע"מ על העסקאות רק עם התשלום לעסק ולא בעת ביצוע העסקה. מקל על מחזור המזומנים של העסק ומוזיל את עלויות האשראי לעסקים הקטנים והבינוניים.


תפקידה של המדינה הוא לסייע לעסקים הקטנים ולהעניק להם את התנאים הנכונים לשגשג ולפרוח, להתפתח, להעסיק עוד עובדים ולפרנס משפחות נוספות. אין זה הוגן שהמדינה תרוויח מעסק קטן או בינוני ותקבל את המס על הכנסות שבעליו טרם קיבל לידיו. בעלי עסקים קטנים ובינוניים נתקלים בקשיים עצומים במהלך הדרך, ובקלות יכולים להיכנע להם. אחד הקשיים הגדולים הוא הצורך לשלם מע"מ לפני שהכסף נכנס לעסק.

 

התיקון לחוק המע"מ משנה 3 סעיפים בחוק מס ערך מוסף. עבור 66,600 עסקים קטנים, שישלמו את תשלומי המע"מ על בסיס מזומן, זו בשורה גדולה.


החל מכניסת החוק לתוקף ב-1.1.15, בעלי עסקים קטנים ובינוניים ישלמו את המע"מ רק על הכסף שהם כבר הרוויחו, הכסף שכבר נכנס לקופה. הם לא יצטרכו יותר לממן מסגרות אשראי לבנקים, או לבצע לוליינות בתזרים המזומנים, הם ישלמו רק עבור מה שהם הרוויחו. כי עסק קטן, שהוא והבעלים שלו בקושי גומרים את החודש, לא צריך לשלם מיסים לפני שהוא מכניס את הכסף בפועל.


בהרבה מקרים מעניקים עסקים קטנים את האפשרות לשלם להם על שירותים או מוצרים במספר תשלומים. את מלוא המע"מ על כל העסקה הזו העסק הקטן צריך לשלם בחודש העוקב. לכסף שלו הוא ייאלץ להמתין עד שאחרון התשלומים ייכנס לחשבונו. זה כמובן מכביד על הנזילות, וגורם לתשלומים מיותרים על מסגרות אשראי לבנקים.


מע"מ אפס הוא מע"מ שמשלמים רק אחרי שנכנס הכסף לקופה, ולא לפני. לא שילמו לעסק, הוא לא משלם. כן שילמו לו, הוא משלם מתוך ההכנסות ולא מתוך החסכונות.

מההקלה הזו נהנו עד היום כ-21 אלף עוסקים מהמגזר היצרני, להם מחזור של עד 2 מיליון שקלים בשנה. תוקפה של ההטבה הזו אמור היה לפקוע בסוף שנת 2014. לא רק שהארכנו את תוקף ההטבה הזו, אלא השקענו 270  מיליון שקלים נוספים והרחבנו אותה גם ל-43,000 בעלי עסקים נוספים: סיטונאים, חקלאים ועוסקים בתחומים נוספים, כך שכל עסק קטן במשק, בהיקף המחזור הכספי הזה, יוכל ליהנות מההטבה.


לעוד 2,600 עסקים הקטנים מהתחום היצרני, הרחבנו את היקף המחזור המקנה זכות לתשלום מע"מ על בסיס מזומן לכ- 3.5 מיליון שקלים בשנה, מהלך שעלותו 50  מיליון שקלים.

 

לכל הרפורמות עבור עסקים קטנים

התקדמות החוק
  • הצעה
  • אישור ממשלה
  • קריאה טרומית
  • קריאה ראשונה
  • ועדות
  • קריאה שנייה
  • קריאה שלישית
  • חוק

רפורמות נוספות